Z  ŻYCIA  SZKOŁY  -  ROK SZKOLNY  2017/2018

 

MUZYKA PANA CHOPINA

     Z okazji 168. rocznicy śmierci Fryderka Chopina w bibliotece szkolnej odbył się poranek muzyczno-literacki ph. "Muzyka Pana Chopina", w którym udział wzięła kl. 4a. Uczniowie obejrzeli wystawę zatytułowaną "Życie i twórczość Fryderyka Chopina (22 II 1810 - 17 X 1849)". Przy dźwiękach muzyki artysty czwartoklasiści rozwiązywali quiz dotyczący życiorysu Chopina.

                               Nauczyciele bibliotekarze

2017 - ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI

     Rok 2017 Sejm RP ustanowił Rokiem Tadeusza Kościuszki. 15 października przypadła 200. rocznica jego śmierci. Tadeusz Kościuszko, przywódca ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Kościuszko traktował swoje wojskowe i obywatelskie obowiązki jako służbę dla pomyślności całego narodu. Głęboko wierzył w niezbywalną godność człowieka, którego dobro stawiał na pierwszym miejscu.

Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę ph. "2017 - Rok Tadeusza Kościuszki" oraz przeprowadzono zajęcia edukacyjno-czytelnicze pt. "Naczelnik walk o niepodległość", podczas których uczniowie zapoznali się z biografią bohatera oraz czytali i analizowali teksty źródłowe z czasów powstania kościuszkowskiego.

                               Nauczyciele bibliotekarze

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

     13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej - święta wszystkich związanych z oświatą. Była to dobra okazja do podziękowań: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi oraz uczniom. Część artystyczną wykonali siódmoklasiści z kl. 7b pod kierunkiem p. J. Śpiewak oraz trzecioklasiści z kl. 3d pod przewodnictwem p. J. Krajewskiej.

Pod koniec uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie plebiscytu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski, w którym uczniowie głosowali na nauczycieli w kategoriach takich jak: Kosiarz umysłów, Elegantka, Stróż porządku, Graficiarz, Dobra dusza, Debiut roku, Mistrz humoru. Dyplomy i statuetki otrzymali:

p. Piotr Iwaniuk - Kosiarz umysłów,
p. Julita Dudaryk - Elegantka,
p. Anna Dzięgielewska - Stróż porządku, Graficiarz,
p. Violetta Grabowska - Dobra dusza,
p. Paweł Malinowski - Debiut roku,
p. Adrian Petelski - Mistrz humoru.

Z DRUGIEJ STRONY BIURKA...

     W tygodniu, w którym obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły mogli wcielić się w rolę nauczycieli, a nauczyciele zasiąść ponownie w ławkach. Akcja miała charakter edukacyjno-rozrywkowy. Wszyscy świetnie się bawili, ale także uczyli się od siebie nawzajem. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy w większości stwierdzali, że praca nauczyciela wcale nie jest łatwa.

                               Samorząd Uczniowski

PORTRET MARII KONOPNICKIEJ

     8 października (w 107. rocznicę śmierci Marii Konopnickiej) w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjno-czytelnicze poświęcone tej polskiej poetce. Uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością autorki, m.in. czytali fragmenty utworu "Jak to ze lnem było", a także dokładanie przeanalizowali tekst słynnej "Roty".

                               Nauczyciele bibliotekarze

WYCIECZKA KLAS II B I III C DO MAJĄTKU HOWIENY

6 października klasy II b i III c uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Majątku Howieny. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Na początku odbył się quiz na temat hodowli zwierząt i roślin w gospodarstwie rolnym. Następnie każdy posadził swoją własną fasolkę. Uczniowie mieli okazję odbyć lekcję dojenia sztucznej krowy. Dzieci wzięły udział w sportowych zajęciach pt. „Wyścigi Farmerów”. Na zakończenie uczestnicy zwiedzili mini ZOO, gdzie mogli podziwiać wiele egzotycznych zwierząt.

Sylwia Matanowska 
Katarzyna Abramowicz

   

 
WARTO POMAGAĆ!!!

     W ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole zorganizowaliśmy szeroko zakrojoną akcję edukacyjno-charytatywną ph. "Mój przyjaciel pies". Jej celem było: wyrobienie w uczniach postawy szacunku do zwierząt, zaznajomienie ich z działalnością białostockiego schroniska oraz pomoc tej instytucji w zebraniu funduszy na wybieg eksperymentalny dla psów. Mamy dla Was dobrą wiadomość. We wrześniu został on uroczyście otwarty przez władze Białegostoku i kierownictwo placówki. Koszt budowy wyniósł 20 tys. złotych. Nasza społeczność wsparła ten projekt kwotą w wysokości prawie 700 zł. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie: "W grupie siła!".

Warunki na wybiegu zaspokoją psie zachcianki, zapewnią im poczucie bezpieczeństwa i urozmaicą otoczenie. Na wybiegu psy będą mogły węszyć, realizując jedną z najbardziej naturalnych potrzeb. W takim otoczeniu będą czuły się dużo lepiej niż w zwykłym boksie, gdzie uboga, zamknięta przestrzeń i podłoże wyłożone kafelkami uniemożliwiają realizację ich pragnień, a zamknięcie i samotność źle wpływają na psychikę.

                               Justyna Malinowska, Adrian Petelski, Joanna Sawicka

 

SPOTKANIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

     03.10.2017 r. uczniowie klasy II A uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską pt. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską” w ramach VIII edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego. Autorka bardzo ciekawie i z humorem opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje codzienne sytuacje małych bohaterów. Dodatkową atrakcją spotkania była wspaniała interpretacja fragmentów wybranych książek przez zawodową lektorkę Panią Elżbietę Malwinę Kożurno. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książki, które uczą, bawią i wychowują oraz otrzymali dedykację z autografem Renaty Piątkowskiej.

                                                      Anna Juszczuk

 

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE - WIZYTA W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU
W sobotę 30. 09.2017r. uczniowie naszej szkoły razem z p. V. Grabowską uczestniczyli w ramach zajęć pozalekcyjnych w wycieczce do Muzeum Ikon
w Supraślu. Dzieciom podobały się interesujące, interaktywne formy zwiedzania, atmosfera, niezwykły charakter ikon, oprawa dźwiękowa i świetlna. Dowiedziały się    w jaki sposób pisze się ikony. Najbardziej podobały się XVI - wieczne freski zachowane z ruin cerkwi p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu. 
   

WIZYTA KLAS IIB I IIIC W UNIWERSYTECKIM CENTRUM PRZYRODNICZYM

29 września klasa II b i III c miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. Uczniowie obejrzeli między innymi wystawę „Madagaskar - ginący świat” poświęconą geologii, przyrodzie, ludziom i etnografii tej tajemniczej wyspy. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Chętnie zadawały pytania i z zainteresowaniem słuchały przewodników, którzy szczegółowo opowiadali o każdej wystawie.

Katarzyna Abramowicz
Sylwia Matanowska

BŁ. KS. MICHAŁ SOPOĆKO - PATRON BIAŁEGOSTOKU

 
Od 2016 r. patronem Białegostoku jest bł. ks. Michał Sopoćko. Rocznica jego beatyfikacji przypada 28 września. Z tej okazji w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa poświęcona temu błogosławionemu. Nauczyciele religii przeprowadzili zajęcia katechetyczne, podczas których uczniowie poznali biografię bł. ks. Michała Sopoćko.

Postać bł. ks. Michała Sopoćko jest ściśle związana z naszym miastem. W latach 50. i 60. organizował on wykłady otwarte o tematyce religijnej przy parafii farnej w Białymstoku. W 1962 r. poświęcił się pracy duszpasterskiej w kaplicy przy domu zakonnym Sióstr Misjonarek św. Rodziny przy ul. Poleskiej, którą już w 1957 r. rozbudował. W tym czasie czynił też starania zbudowania kościoła przy ul. Wiejskiej. Niemalże do końca swych dni uczestniczył aktywnie w życiu diecezji, pracował naukowo, publikował. Zmarł w domu Sióstr Misjonarek przy ul. Poleskiej 15 lutego 1975 r.

Nauczyciele katecheci oraz bibliotekarze

 
VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

W naszej szkole taką akcję zorganizowali: nauczycielka matematyki Pani Justyna Malinowska oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego Pan Adrian Petelski. Uczennice klasy VIa sprawdzały "tabliczkową wiedzę" u swoich kolegów i wręczały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Chętni uczniowie mogli też sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia w interaktywnym quizie Kahoot!, a jej utrwalaniu pomagały rymowane wierszyki porozwieszane w całej szkole oraz "matematyczne schody".

   

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy został on ogłoszony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki i stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Są to m.in. rozwijanie wyobraźni i wzbogacenie słownictwa. Akcję na terenie szkoły zorganizowali: biblioteka szkolna oraz Samorząd Uczniowski.  

Uczennice - Martyna Jaworowska i Urszula Klimaszewska z kl. 5b oraz Daria Mielech z kl. 6b - odwiedziły uczniów klas 0-III i głośno czytały im wiersze, fragmenty opowiadań i bajek oraz zachęcały do sięgania po książki i głośnego czytania z całą rodziną. Anna Juszczuk, Adrian Petelski (opiekun Samorządu Uczniowskiego)

 

DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka uczennice naszej szkoły postanowiły przebrać się za chłopaków. Z uśmiechem na ustach nosiły szerokie bluzy, dresy, czapki z daszkiem. Jedne stylizacje wiernie oddawały rzeczywistość, inne były trochę przerysowane, ale najważniejsze to umieć śmiać się z siebie!
Samorząd Uczniowski

 

KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI eTWINNING DLA NASZEJ SZKOŁY  
  26 lipca 2017r. nasza szkoła otrzymała kolejną Krajową Odznakę Jakości – Quality Label. Powyższe wyróżnienie zostało przyznane za realizację międzynarodowego projektu „Holidays and celebrations in different European schools”, który  koordynowała pani Dorota Żukowska w klasie IVB.  
Cieszymy się, że nasz projekt został uznany za oryginalny i nowatorski, a praca w ramach partnerstwa za wyróżniającą się w naszym kraju.  

Odznaka Jakości jest konkretnym wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za wysoki poziom działań na rzecz eTwinningu, czyli europejskiej współpracy szkół za pośrednictwem technologii informacyjno – komunikacyjnych.

Taki projekt musi być bez zarzutu w następujących obszarach: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca pomiędzy szkołami, kreatywne wykorzystanie technologii ICT, trwałość oraz wyniki i korzyści.

 Efekty wspólnych działań partnerskich szkół w ramach realizowanego projektu można obejrzeć na stronach internetowych:

https://twinspace.etwinning.net/24439/home
http://holidaysandcelebration.blogspot.com.es/

 

 

   
BAJKOWY POCIĄG. WIZYTA PIERWSZOKLASISTÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 
Uczniowie klasy 1a oraz 1b odbyli swoją pierwszą wizytę w bibliotece. Dowiedzieli się, że biblioteka to miejsce, w którym mogą zdobywać wiedzę, nowe umiejętności oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze. Poznali księgozbiór oraz prawa i obowiązki czytelnika. Pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjno-czytelniczych ph. "Świat baśni, bajek i bajeczek" zrealizowanych metodą projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2017.
Nauczyciele bibliotekarze

   

 

Sprzątanie Świata – Polska 2017

       15 września – jak co roku nasza szkoła włączyła w ogólnopolską akcję „ Sprzątanie Świata – Polska 2017”. Hasłem 24 edycji było  „Nie ma śmieci - są surowce”, celem  zaś zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku na  wartościowy surowiec, który może być przetwarzany wielokrotnie. W tegorocznej akcji  wzięli udział uczniowie klasy   IV A i  IV B   wraz z wychowawcami porządkując tereny wokół szkoły.

                                                      Krystyna Czarniecka

       

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2017

 
15 września odbywała się ogólnopolska akcja sprzątania świata. Z tej okazji w bibliotece szkolnej uczniowie mogli obejrzeć wystawkę ph. "Nie ma śmieci - są surowce". Część uczniów z klasy 5b wzięła udział w zajęciach edukacyjno-czytelniczych, podczas których dowiedzieli się m.in. o korzyściach płynących z segregacji odpadów.
Nauczyciele bibliotekarze

   

 

ŚWIAT WIERSZY DLA DZIECI JULIANA TUWIMA

 
13.09.2017 r. klasa II A uczestniczyła w imprezie czytelniczej pod hasłem: „Świat wierszy dla dzieci Juliana Tuwima”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę poświęconą twórczości poetyckiej Juliana Tuwima (13 IX 1894-27 XII 1953). Dzieci przedstawiły małe formy teatralne wierszy Juliana Tuwima oraz wykonały ilustracje do wierszy poety. „W Tuwimowie” czytelnicy poznali humor i piękno wierszy Juliana Tuwima.
Anna Juszczuk

   

 

LEKCJA BIBLIOTECZNA KLASY 2B

 
Uczniowie klasy 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Abramowicz odwiedzili bibliotekę szkolną. Drugoklasiści utrwalili sobie zasady pracy i zachowania w bibliotece, budowę książki oraz wypożyczyli pierwsze – w tym roku szkolnym – czytanki. Z okazji rocznicy urodzin Juliana Tuwima przeczytali wybrane wiersze poety, w tym “Abecadło”, które pomogło uczniom przypomnieć informacje o polskim alfabecie.

   

 

STANISŁAW LEM – POLSKI MISTRZ SCIENCE FICTION

 
12 września 1921 roku urodził się Stanisław Lem. Z tej okazji uczniowie klasy 6b zrealizowali projekt ph. Stanisław Lem – polski mistrz science fiction. Szóstoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjno–czytelniczych, podczas których zapoznali się z twórczością poety oraz obejrzeli film dokumentalny dotyczący życiorysu artysty. Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

   

 

“POCIĄG DO TUWIMOWA”

 
Z okazji 123. rocznicy urodzin Juliana Tuwima 12 września (wtorek) w świetlicy szkolnej została zorganizowana impreza czytelnicza ph. “Pociąg do Tuwimowa”. Uczniowie zapoznali się z twórczością i życiorysem artysty, wysłuchali najsłynniejszych utworów poety, wykonali inscenizację “Rzepki”, a także zilustrowali treść wybranych przez siebie wierszy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy oraz p. J. Śpiewak.

   
   

 

"DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU"
W sobotę 9 września 2017r. 
na naszych  boiskach
odbyła  się ogólnopolska impreza sportowa pod hasłem 
"Dzień Sportu na Orliku".
 
Tego dnia dzieci i rodzice mogli się zmierzyć w różnych konkurencjach sportowych oraz spędzić czas aktywnie i zdrowo.
       

 

XVII MIĘDZYNARODOWY MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU

 
W piątek 8 września 2017r. uczniowie klas szóstych pod opieką  wychowawców   wzięli  udział w  XVII  Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Tegoroczny marsz odbywał się pod hasłem "Ojczyzna w naszych sercach  i  pamięci"
i miał przypominać trudną sytuację, z jaką stykali się w kraju ci,
którzy z zesłania wracali.

   

 

„WESELE” LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2017

 
Dnia 7.09.2017 r. w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku uczniowie klasy VI B uczestniczyli w 6. edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” promującej utwory klasyki polskiej i rozpowszechniającą idee czytelnictwa. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów dramatu „Wesela” czytanych przez Agnieszkę Sieniawską z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, Eligiusza Buczyńskiego – poetę oraz Piotra Szekowskiego – aktora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Uczestnicy Narodowego Czytania wykazali się wiedzą i kreatywnością w konkursie z nagrodami pt. „Wokół Wesela Stanisława Wyspiańskiego”. Imprezę uatrakcyjniła prezentacja dotycząca życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz wystawa o autorze Wesela.
Anna Juszczuk

   

 

NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
6 września w bibliotece szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie mieli okazję poznać sylwetkę wybitnego artysty, obejrzeć gazetkę tematyczną, wysłuchać ludowej przyśpiewki weselnej oraz podziwiać wyroby ludowego rękodzieła.
Fragmenty "Wesela" odczytali zaproszeni goście - Dyrekcja Szkoły oraz pani pedagog Małgorzata Zubrzycka i uczniowie z klasy V "a". Spotkanie z tak wybitnym dziełem - dramatem narodowym- pozwoliło wszystkim przenieść się do odległej epoki. Organizatorkami całego przedsięwzięcia były panie Anna Juszczuk i Anna Dzięgielewska.

 


MEDAL DILIGENTIAE - ZA PILNOŚĆ

Miło nam poinformować, że podczas oficjalnych miejskich uroczystości inaugurujących nowy rok szkolny 2017/2018
Medal
Diligentiae
otrzymała uczennica 
 naszej szkoły - Oliwia Wasilewska  z klasy VI b wraz
z panią Olgą Zawadzką - nauczycielką języka polskiego.


   ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!
4 września pełni sił zaczynamy nowy rok szkolny 2017/2018!

Wszystkim Uczniom życzymy, by w nowy rok szkolny wkroczyli  z energią
i entuzjazmem, a zdobywanie wiedzy
było fascynującą przygodą.  Niech szkoła będzie dla Was rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań, jak również miejscem  radości i wielu przyjaźni.