Z  ŻYCIA  SZKOŁY  -  ROK SZKOLNY  2018/2019


WYCIECZKA ŚWIETLICY DO BIBLIOTEKI OSIEDLOWEJ 

20 maja i 6 czerwca 2019 r. świetlica szkolna przygotowała wycieczkę do Filii nr 17 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Dzieci wysłuchały pogadanki o tym, czym jest biblioteka, jak należy się w niej zachowywać. Pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy i zaprezentowała dzieciom książki i czasopisma dostępne w bibliotece. Uczniowie mieli okazję zobaczyć piękną wystawę zdjęć motyli oraz obejrzeć prezentację multimedialną o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki. Wycieczka grupy świetlicowej Ia i Ib oraz IIa i IIb była bardzo udana, a dzieci wiele się dowiedziały.

Wychowawczynie świetlicy

I EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU ,,SKARBY PODLASKIEJ ARCHITEKTURY" 

7 czerwca (piątek) odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie I edycji wojewódzkiego konkursu ph. ,,Skarby podlaskiej architektury" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku pod honorowym patronatem Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania historią, rozwijanie aktywności poznawczej i twórczej uczestników, popularyzowanie tematyki historycznej wśród uczniów, uświadomienie, że znajomość historii pozwala lepiej zrozumieć współczesny świat, wychowanie do wartości (dbanie o dziedzictwo narodowe, budowanie więzi ze swoją Małą Ojczyzną), zwrócenie uwagi na konieczność ochrony zabytków.

Na konkurs wpłynęło 37 prac wykonanych w dwóch kategoriach (indywidualnej i zespołowej) przez 74 uczestników z ośmiu szkół województwa podlaskiego.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Pan Andrzej Lechowski. Zebrani wysłuchali też krótkich przemówień Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 37 im. K. Górskiego Pana Tadeusza Gaszyńskiego oraz współkoordynatora konkursu, pracownika Muzeum Historycznego Pana Pawła Okołota.

Koordynator konkursu Adrian Petelski

,,JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM!" 

7 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ”Jak nie czytam jak czytam!”. Akcję rozpoczęła pani wicedyrektor Elżbieta Krystyna Ignatowicz czytając fragment książki „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”. Swoje ulubione książki zaprezentowały laureatki konkursów czytelniczo literackich: Andżelika Chodziutko klasa IIB, Lena Iwanowicz klasa IIIA i Oliwia Wasilewska klasa VIIB. W sali gimnastycznej czytali wszyscy, każdy to, na co miał ochotę. Symbolem tej wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie, a głównym celem budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma również zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.

Na zakończenie spotkania wzorowi czytelnicy: Maja Omeljaniuk – IB, Blanka Madura – IIA, Andżelika Chodziutko – IIB, Lena Iwanowicz – IIIA, Kinga Pydyn – kla VIIIB, Katarzyna Cybulska – VIIIB, Karolina Jabłońska - IVB otrzymali z rąk pani wicedyrektor Elżbiety Ignatowicz dyplomy i nagrody książkowe.

Do końca czerwca 2019 r. weź udział w zabawie „Pochwal się, co czytasz.” (szczegóły - www.czytamy.org/JakCzytam). Możesz w ten sposób polecić książkę znajomym, tworząc modę na czytanie lub po prostu pochwalić się, co czytasz. Bo to jest powód do dumy!

Anna Juszczuk, Agnieszka Tarasiuk

 XVIII Ogólnopolski  Tydzień Czytania Dzieciom

Dnia 04.06.2019 klasa II A uczestniczyła w XVIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom”. Wychowanie przez sport i czytanie zorganizowane zostało przez Fundację „ABC XXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

         Dzieci słuchały fragmentów książki Tomasza Samojlika „Żubr Pomponik” czytanego przez honorowych gości  oraz oglądały występy laureatów konkursów czytelniczych poszczególnych szkół.

Z naszej szkoły w Konkursie Głośnego Czytania „Czytanie jest
w modzie” organizowanego przez SP nr 19 w Białymstoku wyróżnienie otrzymała Daria Mielech z klasy VII B. Natomiast  z X Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich  organizowanej przez SP nr 15 w Białymstoku laureatką została Lena Iwaniuk z klasy III a.

  Agnieszka Szwed

Program Antytytoniowy „Bieg po zdrowie"

Uczniowie klasy IV „a”i IV „d” realizowali, pod patronatem Stacji Sanitarno– Epidemiologicznej
w Białymstoku, Program Antytytoniowy „Bieg po zdrowie".

Program został opracowany przez specjalistów Głównego Inspektoratu Sanitarnegowe współpracy
z ekspertami z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem jego było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia  w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.

Zajęcia programowe realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących, a podstawą ich było stymulowanie kreatywności i aktywności dzieci. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym. Podczas zajęć dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali
w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyli komiksy
z udziałem bohaterów programu. Tematyka skierowana była także do rodziców, którzy mieli możliwość pomagania swoim dzieciom podczas zadań domowych oraz przygotowywania antyreklamy dla papierosów. Prace uczniów kl. IV „a”
i IV „d” na temat szkodliwego działania palenia papierosów na życie człowieka mogli zobaczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły, rodzice oraz pracownicy. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i jest na stałe wpisana
w działania edukacyjno-wychowawcze naszej szkoły.

Koordynator - pedagog szkolny Wiesława Gryko

Turniej „Dwójek Mieszanych” 
W ostatni piątek w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się Turniej „Dwójek Mieszanych” z piłki siatkowej. Zespół to: chłopak i dziewczyna. W rywalizacji z okazji Dnia Dziecka udział wzięło 16 zespołów z klas VI a oraz VII a. Oprócz siatkarskich emocji, turniej dostarczył wiele uśmiechów i dobrej zabawy. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal i drobny upominek. W rywalizacji ogólnej na podium stanęli uczniowie z klasy VI a.

Marta Sasimowicz

   
   
5 LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „MEMORY MASTER

„Trening czyni mistrza”, a pamięć należy ciągle trenować. Wiedzą o tym dobrze uczniowie naszej szkoły, którzy wkwietniu 2019 r. wzięli udział w wiosennej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Leksykalnego z Języka Angielskiego MEMORY MASTER.Konkurs, zaprojektowany przez nauczycieli języka angielskiego, ma na celu skuteczne motywowanie i aktywne wspieranie nauki słownictwa. Nowoczesna forma konkursu zyskuje wciąż nowych fanów. Można dzięki niej nie tylko sprawdzić nabytą już wiedzę, ale także zachęcać do zdobywania nowej.

Najlepsze wyniki w konkursie osiągnęli:

Roksana Chodziutko z kl. VI B – laureat, 100% poprawnych odpowiedzi

Martyna Jaworowska z kl. VI B – laureat III stopnia

Anna Wyszyńska z kl. VI B – laureat III stopnia

Daria Mielechz kl. VII B – laureat II stopnia

Oliwia Wasilewska z kl. VII B – laureat III stopnia

 Serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich uczniów do udziału
w konkursie w przyszłym roku szkolnym!

 Dorota ŻukowskaSUKCES NASZYCH UCZNIÓW W OLIMPIADZIE „OLIMPUS”

20 marca 2019 r odbyła się w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Angielskiego „OLIMPUS”. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI, którzy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu środków leksykalno-gramatycznych, a także mogli wykazać się umiejętnością rozumienia tekstu czytanego w języku obcym

Miło nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu znaleźli się:

Karolina Jabłońska z kl. IV B

Patryk Roszko z kl. IV B

Paulina Szymik z kl. VI B

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dorota Żukowska

Przedstawienie ekologiczne "Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków"
Dnia 31 maja uczniowie klas I a i II a zaprezentowali swoim kolegom
i koleżankom z klas I-III przestawienie ekologiczne pt.: "Królewna Przyroda
i siedmiu krasnoludków". Uczniowie  wcielając  się w bajkowe postaci w  humorystyczny sposób uświadomili rówieśnikom, jak dużo możemy zrobić dla ochrony Ziemi, sprzątając po sobie i pamiętając o segregacji śmieci. Przesłanie inscenizacji przypomniało wszystkim jak ważne jest życie zgodne z naturą, gdyż "przyroda nie lubi śmieci i odpadów". Nawet najmłodsze dzieci powinny sprzątać po sobie, segregować śmieci i  być małymi ekologami. Ekologiczną inscenizację uświetniły piosenki oraz tańce wykonane przez małych aktorów.


Po przedstawieniu odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno - technicznego "Ekologiczna zabawka". Uczniowie przygotowali ciekawe i pomysłowe zabawki z surowców wtórnych.

Wyniki konkursu:

I miejsce

Szymon Mirończuk kl. I a
Urszula Maliszewska kl. II b

II miejsce
Julia Chojnowska kl. I a
Adrian Kowalewski kl. II a

III miejsce
Zuzanna Falkowska kl. I a
Maja Rogińska kl. I b

 

Wyróżnienia

Izabela Kulmacz kl. I a
Karolina Klukowska kl. Ia
Nikola Zahorowska kl. Ia
Blanka Nasiadka kl. I b
Piotr Kiśluk kl. II a
Krzysztof Tuchliński kl. II a
Lidia Lubecka kl. II b

Justyna Jabłońska, Agnieszka Szwed

WIERSZYKARNIA DANUTY WAWIŁOW

Dnia 29.05.2019 r. w bibliotece szkolnej kl. IV A obejrzała wystawę ,,Wędrówka literacka Danuty Wawiłow” (14.04.1942 – 29.05.1999) zapoznając się z twórczością poetki, laureatki międzynarodowej nagrody Premio Europe, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji dla dzieci. Uczniowie
z zainteresowaniem uczestniczyli w poranku poetyckim ,,Wierszykarnia Danuty Wawiłow” podziwiając wysoki poziom artystyczny utworów o tematyce związanej z życiem w rodzinie, w szkole oraz w grupie rówieśniczej. Zachęcam do czytania i słuchania atrakcyjnych tomików poezji, opowiadań, bajek poetyckich, słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, sztuki teatralnej pt. ,,Spotkamy się w Łazienkach” Danuty Wawiłow, dzięki którym wkroczymy do pełnego tajemnic świata dziecięcych marzeń.

 

Anna Juszczuk

SPOTKANIE Z POEZJĄ ANNY BAYER

Dnia 28.05.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku odbył się Międzyszkolny konkurs recytatorsko-plastyczny „Poezja Anny Bayer” oraz ciekawe spotkanie autorskie. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali najnowszej poezji Anny Bayer. Andżelika Chodziutko z kl. II B została laureatką, a Lena Iwanowicz z kl. III A otrzymała wyróżnienie. Andżelika z Leną wykazały się wysokim kunsztem recytatorskim oraz kreatywnymi pracami plastycznymi do wierszy Anny Bayer. Wspaniała poezja Anny Bayer to bajkowe historie zakończone morałem uczące właściwego zachowania.

Anna Juszczuk

   

Turniej „Ręczna na Orliku” 
Poniedziałek, 27 maja 2019 r. Tego dnia na Orliku przy naszej szkole, odbył się Turniej „Ręczna na Orliku” – eliminacje do finału wojewódzkiego. Udział wzięły zespoły dziewcząt i chłopców z klas IV, reprezentujące Szkoły z Białegostoku: SP 50, SP 1, SP 8 oraz SP Kleosin. Po emocjonujących meczach, zaangażowaniu i wielkiej walce, I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 50 w kategorii chłopców oraz SP 1 w kategorii dziewcząt. Tym samym te 2 zespoły awansowały do finału wojewódzkiego. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszą walkę i awans do Finału Ogólnopolskiego.

Animatorzy: Marta Sasimowicz, Władysław Piwowarczyk

   
   

Nasze uczennice Laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego

W XVIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu pt. „ Mój szkolny kolega z Misji” laureatki zostały uczennice naszej szkoły.

 W kategorii klas I - III – Andżelika Chodziutko kl. II B zdobyła II miejsce.

W kategorii klas IV - VI – Roksana Chodziutko kl. VI B zdobyła II miejsce.

   

Uroczysta gala podsumowująca odbyła się 23 maja 2019r. w budynku Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Nagrodzone dziewczynki zwiedziły gmach Sejmu. Następnie w Sali Kolumnowej otrzymały dyplomy i nagrody z rąk dostojnych osób, które w Polsce są odpowiedzialne za działalność misyjną.

Serdecznie gratulujemy.

SPEKTAKL TEATRALNY "HOBBIT"

24 maja uczniowie VII B  obejrzeli spektakl teatralny "Hobbit" z repertuaru  Teatru  Dramatycznego im. A. Węgierki z Białegostoku

Recenzja sztuki teatralnej autorstwa  Oliwii Wasilewskiej z kl. VII B

Hobbit” jest piękną powieścią napisaną przez J. R. R. Tolkiena. Na podstawie tej książki został wyprodukowany film, a teraz, w Białymstoku, w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. wystawiana jest sztuka na ten temat.

Przedstawienie opowiada o przygodach Bilo Bagginsa i krasnoludów, którzy próbują odzyskać złoto strzeżone przez smoka. Po drodze mają mrożące krew
w żyłach przygody.

Cała scenografia, muzyka, aktorzy i wszystko inne było świetnie dobrane. Patrząc na scenę i dekoracje miałam wrażenie jakbym z teatru przeniosła się
w zupełnie inny świat. W bardzo dokładny sposób oddawała to, co
faktycznie miało zostać przedstawione. Kolejną świetną rzeczą były kostiumy. Nasz główny bohater miał duże uszy i nogi oraz ubranie jakby wprost wyjęte z książki. To samo tyczy się fryzur. Mieszczanki miały włosy upięte w warkocze i koki, a na przykład Gandalf – czarodziej – długie siwe włosy i brodę. Efekty świetlne
i dźwiękowe robiły ogromne wrażenie. W pewnych momentach padał śnieg,
a w innych wszystko spowijała mgła. Ekipa, która zajmowała się efektami wizualnymi poradziła sobie doskonale. Bilbo znikał i się pojawia nie wiadomo
skąd, a razem z Thorinem – jego przyjacielem – mieścili się do małej beczki. Największy plus zostawiłam na koniec. Chodzi mi o współpracę aktorów
z widownią. Prosili oni widzów o przysługi, przechowywanie przedmiotów
i traktowali tak, jakby oni też brali udział w wyprawie. Uczestniczyli w tym nie tylko widzowie z pierwszych rzędów, ale też z tych dalszych, a nawet z balkonu. Oprócz tego aktorzy chodzili i biegali po całej sali, a podczas bitew i walk ganiali się między rzędami siedzeń.

Gorąco polecam sztukę „Hobbit”. Myślę, że podobałaby się dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Takie jest moje uczucie. Ja wyszłam z teatru zachwycona.

Oliwia Wasilewska kl. VII B

Zdrowe i kolorowe śniadanie - zerówka szkolna
17 maja dzieci z zerówki szkolnej samodzielnie przygotowały zdrowe śniadanie. Wcześniej, w trakcie zajęć, zdobyły wiedzę na temat zasad prawidłowego odżywiania, które jest warunkiem harmonijnego rozwoju fizycznego
i umysłowego.

Podstawowym elementem naszej codziennej diety są kanapki. Dlatego ważne jest, by były pożywne i smaczne. Pomysłów na ich przygotowanie jest tysiące. Naszym dzieciakom nie zabrakło fantazji. Efekty były wspaniałe i bardzo pyszne. Była to lekcja zdrowego żywienia i samodzielności.
Zachęcamy wszystkich Rodziców do angażowania dzieci w przygotowywanie posiłków oraz stwarzanie okazji do rozwoju samodzielności.
Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

X MIĘDZYSZKOLNA PARADA POSTACI LITERACKICH

16 maja 2019 r. uczennica klasy III A Lena Iwanowicz wzięła udział
w X Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich w Szkole Podstawowej nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. Celem konkursu była prezentacja ulubionych bohaterów, promocja uzdolnień teatralnych uczniów i upowszechnienie czytelnictwa wśród uczniów szkoły podstawowej. Uczennica
w kreatywny sposób zaprezentowała dziewczynkę z zapałkami, bohaterkę „Baśni Hansa Christiana Andersena zdobywając wyróżnienie. Gratulujemy!

 

Anna Juszczuk

KONKURS HISTORYCZNY O GEN. WŁADYSŁAWIE ANDERSIE 

15 maja (środa) w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa nasze uczennice Ula Kozłowska (kl. 8 a) oraz Basia Zieniewicz (kl. 8 b) odebrały dyplomy i nagrody za udział w wojewódzkim konkursie pt. „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)”.

Ula za wykonaną pracę plastyczną zdobyła 3. miejsce, a Basia za przygotowaną prezentację multimedialną otrzymała wyróżnienie.

12 maja minęła 75. rocznica bitwy o Monte Cassino stoczonej przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. W tym dniu przypada również 49. rocznica śmierci gen. Andersa. Konkurs jest formą uczczenia dowódcy spod Monte Cassino oraz wszystkich żołnierzy, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Gratulujemy!

Adrian Petelski

WIZYTA ZERÓWKI W TEATRZE LALEK 

15 maja dzieci z klasy 0 wspólnie z wychowawczyniami wybrały się do Teatru Lalek na wyjątkowe przedstawienie pt. „Robot i Motylek”. Spektakl opowiada o trwałych i głębokich uczuciach, a także o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec. Sztuka teatralna powstała na podstawie historii napisanej przez litewską autorkę Vytaute Žilinskaite. To opowieść o robocie Don – Don, który zakochuje się w stworzeniu z innego świata – w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa w sobie prawdziwe uczucia, takie jak miłość, empatia, przywiązanie, ale również strach i żal. Przedstawienie ma charakter interaktywny, angażujący małego widza. Dzieci z zaciekawieniem oglądały i uczestniczyły w tym wyjątkowym spektaklu.

Sylwia Matanowska, Sylwia Chodukiewicz

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE KLAS VI

Dnia 15 maja 2019r. uczniowie klas VI uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez funkcjonariuszki Straży Miejskiej
na temat ,,Odpowiedzialność prawna nieletnich".

  

Celem zajęć było uświadomienie uczniom pojęcia prawa, odpowiedzialności
i konsekwencji wynikających z jego naruszania, a także przeciwdziałanie nieprzystosowaniu społecznemu nieletnich oraz kreowanie wśród młodzieży zachowań asertywnych

XVI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

10 maja 2019 r. uczniowie klasy III B w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej uroczyście obchodzili XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „biblioteka”. 
Z zainteresowaniem zwiedzili bibliotekę, następnie uczestniczyli w spotkaniu autorskim  z poetami: Mirą Łukszą, Arturem Szczęsnym i Dagmarą
Widanow-Murawską.  Uczniowie poznali bogaty koloryt Podlasia wysłuchawszy fragmentów książki „Żubr na Zebrze” czytanych przez autorkę - znawczynię wiedzy kulturowej i przyrodniczej regionu Mirę Łukszę. Radośnie uczestniczyli w warsztatach  ortograficznych z „Ortograficzną mapą Podlasia”. Mali czytelnicy serdecznie podziękowali za wspaniałe spotkanie z okazji XVI Ogólnopolskich obchodów Tygodnia Bibliotek życząc ciekawych pomysłów na niwie twórczości poetyckiej oraz energii kreatywnej w krzewieniu kultury.
  

Anna Juszczuk

I WOJEWÓDZKI KONKURS "NASZA BIAŁO - CZERWONA ZAWSZE Z NAMI"
Dnia 9 maja 2019r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom  I Wojewódzkiego Konkursu
"Nasza biało - czerwona zawsze z nami"
.

Nagrodzono ponad 50 uczniów ze szkół
województwa podlaskiego.
Na uroczystość przybyli goście - p. Krzysztof Jasieński - Prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego oraz p. Zbigniew Kordula
 - twórca Dobrej Flagi. 
Lista laureatów i osób wyróżnionych w I  edycji konkursu
lista nagrodzony  - plik pdf                                                                          Gratulujemy zwycięzcom! 
                                                                          Organizatorzy konkursu

 

ROK 2019 ROKIEM STANISŁAWA MONIUSZKI

6 maja 2019 r. w bibliotece szkolnej uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę „Życie i twórczość Stanisława Moniuszki” oraz wysłuchali poranka muzyczno-literackiego Narodowe Granie 2019 – Wiwat Moniuszko!
200. urodziny Stanisława Moniuszki. Głośno odczytali fragmenty książki Wandy Chotomskiej „Muzyka pana Moniuszki” – opowieści
o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, uzupełnioną wierszami poetki.
          13 maja 2019 r. uczniowie klasy VII B w Filii nr 17 w Książnicy Podlaskiej obejrzeli  z uwagą prezentację multimedialną „Życie i twórczość Stanisława Moniuszki” przedstawioną w interesujący sposób przez Panią kierownik biblioteki Ewę Jarmołowicz.  

Anna Juszczuk

 

Dnia 29 kwietnia  2019r. odbył  się w naszej szkole uroczysty apel z okazji  rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Apel z tej okazji  przygotowała klasa III b pod kierunkiem p. Katarzyny Abramowicz. Była to kolejna lekcja historii i naszego patriotyzmu. Dzień 3 maja obchodzony jest w Polsce jako symbol niepodległości i wolności naszego kraju.

 

Audycja muzyczna "Kto ty jesteś? Polak mały..."
5 kwietnia odbyła się w naszej szkole audycja muzyczna ,,Kto Ty Jesteś? Polak mały...". W towarzystwie Warszawskiej Syrenki i przy akompaniamencie marynarzy zwiedzaliśmy nasz piękny kraj. Odwiedziliśmy górali, Kraków oraz naszą stolicę Warszawę.  Kolejnym przystankiem był Toruń, w którym przywitał nas wielki astronom Mikołaj Kopernik. Podróż zakończyliśmy nad polskim morzem. Audycja muzyczna poszerzyła wiedzę uczniów o naszej ojczyźnie, jej tradycjach i regionach geograficznych oraz związanych z nimi tańcami narodowymi i muzyką. Dzieci wykazały się również znajomością naszych symboli narodowych i są dumne, że są Polakami.


 

Nasi uczniowie Laureatami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

W dniu  5 kwietnia 2019r. w Szkole Podstawowej nr 44 w Białymstoku 
w odbyła się uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Z wielką radością informujemy, że
Aleksandra Rybakiewicz z kl. VIII a została laureatką Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego

Filip Fabjańczyk z kl. VIII b został laureatem Wojewódzkiego
Konkursu  z Historii 

Tomasz Roszko z k. VIII b został laureatem Wojewódzkiego
Konkursu z Historii

Filip Fabjańczyk uzyskał   tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.

Oli, Filipowi i Tomkowi  oraz ich opiekunom pani  Julicie  Dudaryk 
i panu Adrianowi Petelskiemu serdecznie gratulujemy!!!  

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 

Dnia 2.04.2019 r. dzieci ze świetlicy obchodziły uroczyście Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W bibliotece szkolnej z zainteresowaniem obejrzały wystawę z okazji tego dnia promującą literaturę i grafikę wśród młodych czytelników. Uczniowie chętnie czytali teksty literackie, bo przecież ,,Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji do literatury klasycznej..."(Jan Brzechwa). W świetlicy dzieci z pasją uczestniczyły w zajęciach edukacyjno-czytelniczych ,,Z książką za pan brat". Z ulubionych książek zbudowały czytelniczą wieżę. Następnie obejrzały wystawkę ,,Świat Baśni Hansa Christiana Andersena" (2 IV 1805 - 4 VIII 1875) oraz przybliżyły twórczość baśniopisarza. Cyklicznie, aktywnie uczestniczą w świetlicowych porankach literackich ,,Baśnie, bajki, bajeczki".

Bardzo dziękujemy Panie Andersenie ,,za dziecinne bajanie, za słowika, że miał żywe serce, za szkiełko Królowej Śniegu. I za każde brzydkie kaczątko, co wie teraz, że łabędziem będzie".
Joanna Kulmowa

Anna Juszczuk, Joanna Kazuczyk

LAUREATKI KONKURSU ,,MISTRZ ORIGAMI" 

Uczennice - Ewelina Zawadzka i Julita Gierałtowska z klasy VI B zostały laureatkami XII Regionalnego Konkursu ,,Mistrz Origami" zajmując II miejsce w kategorii ,,Kwiaty". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 47 im. J. K. Branickiego w Białymstoku. Uczennice wykonały pracę pod tytułem ,,Bukiet kwiatów" stosując metodę origami klasycznego. W bukiecie znalazły się m.in. róże, lilie, azalie, kwiaty wiśni. Wykonane modele wymagały dokładności i cierpliwości, niemałej wyobraźni przestrzennej i zwinnych rąk. Serdeczne gratulacje!

Barbara Matczuk

„Kosmos”- program edukacyjny ”Mama, tata i ja.”- zerówka szklona
Dnia 01.04.2019 w zerówce szkolnej odbył się  II etap programu edukacyjnego „Mama, tata i ja.” Program ma na celu rozbudzenie w dzieciach chęci do zdobywania nowej wiedzy i dzielenia się z nią z innymi. Każde dziecko w ostatnim okresie czasu przygotowywało się z tematyki o kosmosie, a efekty dzisiejszej prezentacji można zobaczyć na zdjęciach. Nie zabrakło ciekawostek o planetach, gwiazdach, a także drodze mlecznej, czy gwiazdozbiorach.
 Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Stworzyły własne układy słoneczne, pomoce dydaktyczne, a przede wszystkim same  wystąpiły w roi nauczyciela.

 
To był bardzo interesujący, a wręcz kosmiczny dzień zakończony wręczeniem dyplomów oraz podsumowaniem wiedzy w postaci gier i zabaw.
Sylwia Chodukiewicz i Sylwia Matanowska

ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA 

25 marca kl. IV b uczestniczyła w imprezie czytelniczej ,,Światowy Dzień Czytania Tolkiena", czyli tam i z powrotem... w bibliotece". Uczniowie obejrzeli wystawkę pt. ,,John Ronald Reuel Tolkien - pisarz stulecia". Z zainteresowaniem czytali książki Tolkiena tj. "Hobbit", "Władca Pierścieni". Co więcej, aktywnie brali udział w grze literackiej ,,Fantastyczny świat powieści J.R.R Tolkiena". Niezwykłe książki światowej sławy pisarza angielskiego Johna Ronalda Reuela Tolkiena (1892-1973), oczarowują i zachwycają pokolenia czytelników.

"Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."
J.R.R. Tolkien ,,Dwie wieże"

Anna Juszczuk, Joanna Kazuczyk

MARCOWE SPOTKANIA Z NAUKĄ 

Dnia 23.03.2019 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w ,,Marcowych spotkaniach z nauką" zorganizowanych przez Uniwersytet w Białymstoku. Uczniowie zwiedzili kampus uniwersytecki, laboratorium ogniw fotowoltaicznych dowiadując się, na czym polegają prace badawcze w tym zakresie, uczestniczyli w warsztacie ,,Stare dobre promieniowanie "X", podczas którego zapoznali się z metodą wyznaczania składu substancji z wykorzystaniem promieni rentgenowskich oraz ich wpływem na organizm człowieka. Dużo dobrych emocji i zabawy dostarczył ,,Smerfny pokaz" na Wydziale Chemii przygotowany przez studentów. Inną atrakcją były chrupki i lody przygotowane z użyciem ciekłego azotu. Ponadto uczniowie wzięli udział w chemicznym konkursie plastycznym.

Barbara Matczuk

Wycieczka do Kruszynian

23 marca 2019 r grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział  w wycieczce do Meczetu w Kruszynianach w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie". 
Tym razem celem naszej wycieczki było poznanie historii, kultury i religii tatarskiej w naszym regionie. Uczestnicy dowiedzieli się, że wieś Kruszyniany
w XVII w. król Jan III Sobieski dał Tatarom po wojnie z Turkami. Meczet w którym z zainteresowaniem słuchaliśmy przewodnika pochodzi z XVIII w. i jest najstarszym meczetem w Polsce. Zwiedziliśmy też stary cmentarz tatarski - mizar. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich, obejrzeliśmy stroje, zdjęcia i inne pamiątki dotyczące kultury tatarskiej.
Violetta  Grabowska

Sukces Andżeliki Chodziutko z klasy II B

W Szkole Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku odbyła się IV Edycja Diecezjalnego Konkurs o Świętych i Błogosławionych „Bądźcie świętymi, bo Ja Jestem święty, Pan Bóg wasz!”(Kpł 19,2). Tegoroczny temat dotyczył postaci św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac z różnych szkół. Uczennica naszej szkoły - Andżelika Chodziutko, kl. II B, w swojej kategorii wiekowej, zdobyła I miejsce.

  

15 marca 2019 r., podczas uroczystego podsumowania konkursu, dyplom
i nagrodę naszej laureatce wręczył ks. bp Henryk Ciereszko.

Gratulujemy.

Dzień z poezją

21.03.2019r. uczniowie klasy III a z okazji Światowego Dnia Poezji obejrzeli wystawę „Krajobraz poezji polskiej” w bibliotece szkolnej. Czytali i animowali poezję wiosenną. Rozwijając swoje zainteresowania literackie, w ramach innowacji pedagogicznej, redagowali i pisali wiersze o tematyce wiosennej, które zilustrowali plastycznie.

Zachęcam do czytania poezji i pisania wierszy, bo piękno ukryte jest w słowach.

Anna Juszczuk

"Dzieciaki Sadzeniaki" - zerówka szkolna
19 marca dzieci z zerówki szkolnej uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych „Dzieciaki Sadzeniaki” zorganizowanych przez Leroy Merlin. Celem zajęć jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą. Uczniowie zdobyli nową wiedzę, którą później wcieli w życie. Każdy samodzielnie przesadził kwiatek. Była to wspaniała zabawa połączona z nauką. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.


 

XI EDYCJA PROGRAMU INSTA.LING DLA SZKÓŁ

We wrześniu  2018 roku p. Dorota Żukowska zarejestrowała naszą szkołędo XI Edycji Programu Insta.Ling, który ma na celu skuteczną pomoc w uczeniu się słownictwa oraz zmotywowanie uczniów do nauki języka angielskiego.

Chętni uczniowie mogli przekonać się, że systematyczna praca dzięki zastosowaniu tej ciekawej aplikacji jest nie tylko przyjemna, ale i skuteczna. Po półrocznej pracy uczniów z kl. VIB, VIA, VIIB i VIID zakwalifikowaliśmy się do otrzymania  Certyfikatu Jakości Kształcenia Języka Angielskiego ze względu na spełnienie kryteriów wymaganych do otrzymania tego certyfikatu w tym programie. Osiągnęliśmy to dzięki zmotywowaniu i zaangażowaniu uczniów, którzy regularnie pracowali z programem i osiągali coraz to wyższe wyniki przyswajalności nowych wyrażeń i słówek. 

APEL MATEMATYCZNY 

14 marca (czwartek) świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Podczas apelu przygotowanego pod kierunkiem nauczycieli matematyki każda klasa zaprezentowała wybraną postać zasłużoną dla ,,królowej nauk". W bibliotece szkolnej z tej okazji uczniowie mogli obejrzeć wystawkę okolicznościową.

Liczba Pi, zwana również ludolfiną, jest wartością stałą, niewymierną, którą podaje się najczęściej z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i wynosi wówczas 3,14. Liczba Pi to stosunek obwodu koła do długości jego średnicy.

Nauczyciele matematyki

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o  Stefanie Kardynale Wyszyńskim

13 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku odbyła się XIV Edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Stefanie Kardynale Wyszyńskim. Uczennice naszej szkoły, razem z uczniami innych szkół województwa podlaskiego, pisały test o życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia
i otrzymały następujące osiągnięcia:

II miejsce - Urszula Klimaszewska kl. VI B
Wyróżnienie: Anna Wyszyńska kl. VI B
Julita Gierałtowska kl. VI B

 

Laureatom gratulujemy!

GRA TERENOWA „AKCJA – NIEPODLEGŁY BIAŁYSTOK”

Dnia 13 marca uczniowie klasy VIB pod opieką p. Doroty Żukowskiej i p. Agnieszki Tarasiuk udali się do Centrum Edukacji Nauczycieli, gdzie uczestniczyli w strategicznej grze literacko-historycznej „Akcja – Niepodległy Białystok”.

Gra dotyczyła historii Białegostoku w czasach odzyskiwania niepodległości
w
ykorzystując wątki historyczne łączyła zabawę, rywalizację i naukę. Uczestnicy gry musieli wykazać się inteligencją, wiedzą i umiejętnościami. Na każdym etapie otrzymywali do rozwiązania interaktywne zadania oraz dołączone materiały pomocnicze. Podczas gry uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat historii oraz kształtowali zachowania patriotyczne. Była to również znakomita lekcja rozwijania umiejętności współpracy w grupie i wspólnego rozwiązywania problemów.

Dorota Żukowska, Agnieszka Tarasiuk

DZIEŃ MATEMATYKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 

Z okazji tego, że Rok 2019 jest ogłoszony Rokiem Matematyki, a 12 marca obchodzony jest dzień tej dziedziny nauki w bibliotece szkolnej zostały zorganizowane zajęcia edukacyjno-czytelnicze, w których uczestniczyła klasa 7 a. Uczniowie obejrzeli wystawkę okolicznościową o słynnych polskich i światowych matematykach. Czytali literaturę popularnonaukową - ,,Opowieści matematyczne" i ,,Wyprawę Kapitana Łamigłowy W Krainę Matematyki". Rozwiązywali zagadki i łamigłówki matematyczne. Wzięli udział w zabawach w liczenie, mierzenie i układanie.

Anna Juszczuk, Justyna Malinowska

SZKOLNY TURNIEJ WARCABOWY 

14 marca uczniowie kl. I-III wzięli udział w Szkolnym Turnieju Warcabowym zorganizowanym przez świetlicę i samorząd uczniowski.

Warcaby to gra planszowa powstała w XII wieku, najprawdopodobniej na południu Francji lub w Hiszpanii. Gra posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie nazywane też międzynarodowymi.

Wychowawcy świetlicy, Samorząd Uczniowski

Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Tylko anioły dla mnie wysyłaj"

7 marca 2019 r w Szkole Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Tylko anioły do mnie wysyłaj”. Na konkurs wpłynęło 160 prac z całego województwa podlaskiego. Komisja konkursowa rozpatrywała prace w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

W kategorii klas 1-3:

I miejsce: Andżelika Chodziutko kl. II B
II miejsce: Michał Puciłowski kl. I B
III miejsce: Wiktoria Maliszewska kl. II A
Sylwia Sosnowska kl. II B

W kategorii klas 4-6:
I miejsce : Karolina Jabłońska kl. IV B
II miejsce: Roksana
Chodziutko kl. VI B

       

Laureatom gratulujemy!

"W świecie zwierząt" - zerówka szkolna
Od nowego półrocza w zerówce szkolnej realizowany jest projekt edukacyjny "Mama, Tata i Ja" stworzony przez wychowawczynie. Projekt ma na celu rozbudzać w dzieciach chęć zdobywania wiedzy, poczucie pewności siebie, umiejętność występowania przed grupą, planowania zadań oraz współpracy. Jednym z ważniejszych założeń jest prawidłowy i wszechstronny rozwój oraz budowanie więzi między rodzicami i dziećmi poprzez wspólne spędzanie czasu. Każde dziecko przy współpracy z rodzicami wykonuje w domu krótką prezentację na podany temat.
11 marca uczniowie i uczennice zaprezentowali swoje pierwsze prezentacje
pt. „W świecie zwierząt”. Każdy wykazał się ogromną kreatywnością i twórczym podejściem. Dzieci miały okazję uczyć się od siebie nawzajem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o różnych zwierzętach m.in. pingwinach, flamingach, hipopotamach, kretach i wielu innych. Dzieci wcieliły się w role prowadzących zajęcia i przekazały innym zdobytą wiedzę. Przygotowały wspaniałe pomoce dydaktyczne w postaci plakatów, plansz, krzyżówek i gier. Na zakończenie podzieliły się swoimi odczuciami. Jednym towarzyszył stres, trema, a inni byli podekscytowani i pewni siebie. Każde dziecko osiągnęło sukces. Nasze motto brzmi: "Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia " Seneka Młodszy. 
Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

Zajęcia edukacyjne w Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego filii nr 9
5 marca dzieci z zerówki szkolnej uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych poświęconych twórczości Juliana Tuwima w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego filii nr 9. Na początku Pani prowadząca przeczytała uczestnikom fragmenty książki „Rany Julek!” Agnieszki Frączek.
Następnie zapoznała dzieci  z twórczością poety i wybranymi jego utworami. Później każdy miał twórcze zadanie do wykonania. W efekcie powstały bardzo ciekawe i pomysłowe prace plastyczne. Na zakończenie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.
   
Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

PROJEKT ,,HISTORIA MIASTA ZAMKNIĘTA W POKOJU" 

Uczniowie klasy VII a zrealizowali projekt edukacyjny pt. ,,Historia miasta zamknięta w pokoju". Głównym celem projektu było uczczenie momentu odzyskania niepodległości przez Białystok (w pełni nastąpiło to dopiero w lutym 1919 roku) oraz zaznajomienie jego uczestników z historią miasta (w tym postaciami Seweryna Nowakowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego). Projekt zakładał stworzenie przez grupę projektową historyczno-matematycznego pokoju zagadek w przestrzeni szkolnej pn. ,,Historia miasta nad Białą". Zadania, z którymi zmierzą się odwiedzający escape room oscylują wokół dwóch nauk - historii i matematyki.
Na samym początku uczniowie odwiedzili Muzeum Historyczne, gdzie podczas lekcji muzealnej dogłębnie poznali historię swojej ,,Małej Ojczyzny". Swoją wiedzę wzbogacili również poprzez lekturę książek historycznych, przewodników w bibliotece szkolnej. Po zapoznaniu się z historią miasta kolejnymi zadaniami projektowymi były: opracowanie scenariusza pokoju, stworzenie matematyczno-historycznych zagadek, wykonanie dekoracji pomieszczenia przeznaczonego na escape room oraz przeprowadzenie próbnej ucieczki z pokoju, a następnie zaproszenie do nauki przez zabawę innych uczniów ze szkoły oraz miasta.
Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie poznali historię Białegostoku, utrwalili pojęcia i działania matematyczne oraz przyczynili się do popularyzacji tej wiedzy wśród swoich rówieśników.

Justyna Malinowska, Adrian Petelski

MUZYKA PANA CHOPINA 

Dnia 1 marca 2019 r. dzieci ze świetlicy obejrzały w bibliotece szkolnej wystawę pt. ,,Fryderyk Chopin (1 III 1810 - 17 X 1849) - rodem warszawianin, sercem Polak a talentem świata obywatel". Z zainteresowaniem uczestniczyły w poranku literacko-muzycznym ph. ,,Muzyka Pana Chopina" Wandy Chotomskiej. Wysłuchały najpiękniejszych utworów kompozytora i pianisty, a potem je zilustrowały. Koncert dla Pana Chopina na długo pozostanie w pamięci uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej.

Anna Juszczuk, Joanna Kazuczyk

DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY − KAZIMIERZA GÓRSKIEGO 

4 marca − jak co roku − świętowaliśmy Dzień Patrona naszej szkoły − Kazimierza Górskiego. Zebraliśmy się na wspólnym apelu, podczas którego dyrekcja przypomniała nam życiorys Trenera Tysiąclecia. Później wzięliśmy udział w grze planszowej w wersji XXL ph. ,,Kazimierz Górski - trener legenda XX wieku", quizie interaktywnym Kahoot! dotyczącym biografii Kazimierza Górskiego. Klasy sportowe o profilu piłka nożna rozegrały krótkie spotkania meczowe o ,,Puchar Dyrektora Szkoły". Podczas zajęć z wychowawcą wszystkie klasy przygotowały gazetki okolicznościowe.

 

Chwała Bohaterom!

19.02.2019r. - w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasze miasto, uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami udali się pod Pomnik „Chwała Bohaterom” poświęcony żołnierzom 1 Pułku Piechoty Legionów poległym w obronie Białegostoku. Znajduje się on przy ul. Zwycięstwa, wówczas Szosie Żółtkowskiej, ustawiony w latach 30. w miejscu jednego ze starć. Upamiętnia największą bitwę w dziejach Białegostoku i dowódcę kapitana Józefa Marjańskiego, o którym Józef Piłsudski powiedział: „Pierwszy z dzielnych”. Kapitan Marjański zginął, podrywając do kontrataku żołnierzy swojego batalionu w obronie sztabu pułku. W bitwie uczestniczyli jako dowódcy pododdziałów – podporucznik August Emil Fieldorf „Nil” i podporucznik Władysław Broniewski. Bitwa białostocka została upamiętniona na jednej
z tablic pól bitewnych na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem „BIAŁYSTOK 22 i 30 VIII 1920”.

Uczniowie uczcili pamięć o bohaterskich obrońcach miasta minutą ciszy
i modlitwą, zapalili znicze.

                                                   Barbara Zadykowicz Katarzyna AbramowiczDZIEŃ OTWARTY W ŚWIETLICY SP 37 

Podczas dnia otwartego przyszli uczniowie wraz z rodzicami obejrzeli bazę i wyposażenie świetlicy, wykonali prace plastyczne oraz zagrali w piłkarzyki stołowe. Rodzice, podczas rozmowy z wychowawcami, mogli uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące codziennej pracy świetlicy szkolnej.

Wychowawczynie świetlicy

DZIEŃ OTWARTY W BIBLIOTECE SP 37 

Biblioteka zaprezentowała swoim przyszłym czytelnikom wystawę pt. ,,Najpiękniejsze książki literatury dziecięcej". Dzieci ułożyły bajkowe puzzle i otrzymały zakładki do książek oraz bajkowe kolorowanki. Sprawdziły również swoją wiedzę z zakresu dotychczas poznanej literatury poprzez krzyżówki, zagadki o książkach, mini quiz bajkowy. Wraz z rodzicami wysłuchały audiobooków z literaturą dziecięcą, bo biblioteka to najbogatsze źródło wiedzy, magia odkrywania przyjaźni z książkami...

Anna Juszczuk, Joanna Kazuczyk

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - zerówka szkolna
21 i 22 lutego w ramach ogólnopolskiego programu czytelniczego "Mały miś
w świecie wielkiej literatury” zerówkę szkolną odwiedziły dwie wspaniałe Mamy. Dzieci powitały gości piosenką "Czytaj z Misiem". Następnie Mamy zapoznały uczniów z wybranymi przez siebie książkami. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały dwóch opowiadań z "Gangu Słodziaków" Renaty Piątkowskiej, "Bzyk Brzęk" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i fragmentów książki "Kostek Na Wsi" Alex T. Smith. W podziękowaniu każda Mama otrzymała dyplom. Było to wspaniałe spotkanie, mamy nadzieję na kolejne. Zapraszamy wszystkich rodziców do czytania dzieciom. 

Sylwia Matanowska

 

Wizyta II A na komisariacie

22 lutego 2019 r. klasa II A odwiedziła Komisariat Młodego Policjanta. Dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa na drodze, sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Wcieliły się też w rolę przechodniów i kierowców samochodów. Zobaczyły i dowiedziały się, jak umundurowany jest policjant i na czym polega jego służba. Rozwiązywały zagadki i tajemnice kryminalistyczne. Zrobiły odciski swoich palców. Na zakończenie otrzymały drobne upominki. Bardzo podobały im się te zajęcia, na których poprzez zabawę uczyły się bezpieczeństwa.


 

POKAZ HISTORYCZNY PT: "DROGA DO WOLNOŚCI"
 

 

Roksana Chodziutko -  stypendystką Podlaskie Talenty 2019
Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły Roksana Chodziutko 
z klasy VI B została uhonorowana  stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.
    

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

KLASY VIII W TEATRZE DRAMATYCZNYM 
20 lutego 2019r. uczniowie klas ósmych wraz  z wychowawczyniami wybrali się do Teatru Dramatycznego  na spektakl  teatralny pt. Balladyna".

 

Kreatywne zajęcia plastyczne w Galerii Sleńdzińskich - zerówka szkolna
19 lutego dzieci z zerówki szkolnej uczestniczyły w wyjątkowych zajęciach
w Galerii Sleńdzińskich. Pani prowadząca w bardzo ciekawy sposób wprowadziła uczniów w twórczą i miłą atmosferę. Przybliżyła im różne techniki plastyczne. W czasie zajęć dzieci wykonały interesujące prace pobudzające wyobraźnię i kreatywność.
Z ogromną chęcią wrócimy na kolejne spotkanie w pracowni plastycznej
w Galerii Sleńdzińskich.

Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

 

Audycja muzyczna "Brzechwałki - czyli Brzechwa dzieciom"
19 lutego w naszej szkole odbyła się kolejna audycja muzyczna pt.: "Brzechwałki - czyli Brzechwa dzieciom". Była to audycja oparta na twórczości Jana Brzechwy, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, m.in. "Żuraw
i czapla", "Na wyspach Bergamutach", "Rozmowa z psem" i innych. Te pełne humoru i zwariowanych sytuacji opowieści są doskonale znane nawet najmłodszym dzieciom. Dodana do tego oprawa muzyczna sprawiła, że przedstawione utwory nabrały jeszcze więcej życia i wigoru. Muzycy również wcielili się w postacie pochodzące z prezentowanych bajek. 
W programie znalazły się wiersze Jana Brzechwy, adaptacje muzyczne, krótkie scenki teatralne oraz ciekawostki z życia poety.

Obcowanie z muzyką i twórczością Jana Brzechwy było lekcją wrażliwości artystycznej. 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 

Obchodom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przyświecały słowa wybitnego Polaka Janusza Korczaka: „Źle mówić i pisać znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali”. Uczniowie z klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych rozwiązywali zagadki i quizy zaproponowane przez nauczycielki języka polskiego.

W szkolnej bibliotece przygotowano wystawkę pod hasłem „Bądźmy dumni, że umiemy pięknie władać językiem polskim”. Uczniowie czytali fragmenty książek, polecanych przez nauczycielki biblioteki:
„Językowe wygibasy” – Anny Paszkiewicz
„Co to znaczy… ponad 200 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” – Grzegorza Kasdepke
„ABC polszczyzny” – Jana Miodka
„Trudne słówka. Niepoważny słowniczek rodziny Miziołków” – Joanny Olech

W świetlicy uczniowie wzięli udział w pogadance na temat „Czy trudna jest mowa polska?” Na szkolnych korytarzach i schodach „zawisły” trudne wyrazy, których pisownię warto zapamiętać.

 

ŚWIAT BAŚNI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA 

18.02.2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku Lena Iwanowicz i Oliwia Gromko z kl. III A uczestniczyły w Miejskim Konkursie ,,Życie i twórczość Hansa Christiana Andersena”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych baśniami H. Ch. Andersena oraz utrwalenie wiadomości związanych z życiem i twórczością pisarza. Lena Iwanowicz przebrana za biedną dziewczynkę artystycznie i wzruszająco przedstawiła baśń pt. ,,Dziewczynka z zapałkami” . Drużyna uczniów z kl. III A pod kierunkiem wychowawczyni Barbary Zadykowicz i nauczyciela bibliotekarza Anny Juszczuk zajęła I miejsce w Miejskim Konkursie Czytelniczym ,,Życie i twórczość Hansa Christiana Andersena”. Gratulujemy! „Życie jest samo największą baśnią” (H. Ch. Andersen).

Anna Juszczuk

 

Wycieczka do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

W sobotę 16 lutego 2019 r. grupa chętnych uczniów z naszej szkoły wzięła udział w kolejnej wycieczce w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie". Tym razem uczniowie obejrzeli ekspozycję muzealną maszyn drukarskich i repliki pas drukarskich. Wzięli też udział w warsztatach. Wielką atrakcją była możliwość wykonania własnej kartki papieru czerpanego oraz odbitki na replice XV - wiecznej prasy drukarskiej.
Muzeum mieści się w przepięknym zabytkowym Pałacu Opatów. Żyrandole, rzeźby i kunsztowne zdobienia zrobiły na dzieciach duże wrażenie.
Na zakończenie wszyscy wpisaliśmy się tradycyjnym piórem do księgi pamiątkowej.
   
 
                                                                           Violetta Grabowska

 

Klasa I a w Manufakturze Lizaków "Cukier Lukier"
Dnia 15 lutego klasa I a wybrała się na wycieczkę do Manufaktury Lizaków "Cukier Lukier". Podczas godzinnych warsztatów dzieci poznały proces ręcznego tworzenia lizaków i miniaturowych cukierków, począwszy od wylania gorącej masy na granitowy blat, poprzez barwienie, aromatyzowanie, tworzenie wzoru aż do momentu uzyskania efektu końcowego w postaci cudownie pachnących, słodkich, bajecznie kolorowych lizaków i maleńkich karmelków. Każdy z uczestników miał też okazję wykazania się swoimi umiejętnościami manualnymi tworząc z giętkiej masy karmelowej lizaki według własnych pomysłów. Powstały lizaki w kształcie serca, kwiatka, motyla, spirali .
       Na koniec lizaki zostały starannie zapakowane i zabrane do domu
.

 
    
  Justyna Jabłońska

 

CZTERY PORY BAŚNI 

15.02.2019 r. biblioteka szkolna miała zaszczyt gościć Panią Marzannę Kołodziej – pisarkę utworów dla dzieci, cyklu baśni oraz bajek o tematyce ludowej. Podczas spotkania uczniowie klasy III B uczestniczyli w warsztatach literackich pt. ,,O Marzannie Zimowej Pannie". Z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów książek czytanych przez autorkę oraz wykonali barwne ilustracje do jej bajek. Na pamiątkę spotkania, Marzanna Kołodziej złożyła dedykacje w swoich książkach, a uczniowie otrzymali zakładkę z wierszem:

,,Uciekaj Marzanno – Zimowa Panno
Chętnie się z Tobą żegnamy
I na wiosnę z radością czekamy."

Anna Juszczuk, Joanna Kazuczyk

 

WIZYTA MISTRZYNI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ 

Pani Joanna Szeszko - była mistrzyni w piłce siatkowej odwiedziła świetlicę szkolną. Opowiedziała dzieciom swoją historię związaną z siatkówką, porozmawiała o zaletach uprawiania sportu oraz wykonała pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie wzbudziło u uczniów wiele pozytywnych emocji. Dziękujemy za wizytę.

Wychowawczynie świetlicy

 

Projekt edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”- zerówka szkolna
W II półroczu zerówka szkolna rozpoczęła realizację projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury. Jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce
i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

Sylwia Chodukiewicz

 

Dzień Babci i Dziadka- zerówka szkolna
Dnia 14.02.2019 r. w zerówce szkolnej odbyła się bardzo ważna uroczystość, jaką dla każdego wnuczka i dla każdej wnuczki jest Dzień Babci i Dziadka. To szczególne święto rozpoczęliśmy od powitania naszych Gości piosenką. Następnie każdy uczeń powiedział kilka ciepłych słów swoim najbliższym recytując wiersze. W trakcie spotkania nie zabrakło także śpiewu, tańca i doskonałej zabawy. Dzieci przygotowały przepiękny taniec z szarfami do ulubionej piosenki o Dziadkach oraz  choreografię z rekwizytem do utworu klasycznego „Menuet” Luigi’ego Boccherini. Nie zabrakło gromkich braw i wsparcia ze strony Gości,
a nawet łez wzruszenia. Na sam koniec dzieci wręczyły ukochanym Babciom
i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki- magnesy na lodówkę oraz kalendarze. Spotkanie zakończyły wspólne zdjęcia.

 

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA 

Dnia 18 stycznia 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z okazji ,,Światowego Dnia Kubusia Puchatka". W związku z tym uczniowie z klasy 2a, 2b i 4a oraz dzieci ze świetlicy szkolnej spotkały się, aby wspólnie świętować urodziny Kubusia Puchatka. Wyjaśniłyśmy, że najsłynniejszy miś świata obchodzi 18 stycznia swoje święto i na pamiątkę jego urodzin, uczennice z klasy 2a przygotowały przedstawieni w języku angielskim pt. ,,A surprise". Wszyscy mogli obejrzeć wystawę prac dzieci o Kubusiu Puchatku i książek z nim związanych. Na koniec uroczystości skosztowaliśmy przysmaku Kubusia - słodkiego miodku.

Wychowawczynie świetlicy

 

Z wizytą w teatrze ....
Dnia 18 stycznia klasy VIIb i VIa wraz z wychowawczyniami Olgą Zawadzką
i Anną Dzięgielewską udały się do Teatru Dramatycznego na piękny spektakl "Romeo i Julia". Sztuka wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Po jej zakończeniu uczniowie spotkali się  z aktorami - odtwórcami głównych ról.

Orszak Trzech Króli  - 06.01.2019r.

Po raz siódmy społeczność naszej szkoły licznie uczestniczyła w  Orszaku Trzech Króli, podążając w azjatyckiej  zielonej grupie. Razem z mieszkańcami Białegostoku w samo południe ruszyliśmy z placu przed pałacem Branickich. Zwartą grupą szliśmy za  Gwiazdą i Trzema Mędrcami do stajenki  i Świętej  Rodziny. Wraz z barwnym i rozśpiewanym orszakiem, podążał prezydent miasta Tadeusz Truskolaski oraz abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, który powiedział - "Orszak Trzech Króli jest wymownym znakiem poszukiwania Boga i umacniania własnej wiary". W tym roku wierni nie tylko śpiewali kolędy ale też wsłuchiwali się w słowa św. Jana Pawła II. Było radośnie, kolorowo i pięknie. Za rok mamy ochotę pokłonić się znów Jezusowi i złożyć szczodre dary.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.bialystok.pl

 

Wigilia klasowa - zerówka szkolna
21 grudnia w zerówce szkolnej odbyła się wigilia klasowa. Te szczególne spotkanie rozpoczęliśmy świątecznymi życzeniami i dzieleniem się opłatkiem. Wspólnie zaśpiewaliśmy poznane piosenki i kolędy. Następnie dzieci dekorowały pyszne pierniczki upieczone przez mamy uczniów - Tomka i Franka.
    
 Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu gry na skrzypcach przygotowanego przez ucznia naszej klasy – Mateusza. Na pamiątkę tego spotkania wykonaliśmy wspólne zdjęcie.
Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

 

Warsztaty świąteczne dla rodziców i dzieci- zerówka szkolna
19 grudnia w zerówce szkolnej odbyły się warsztaty świąteczne pt. „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia” dla rodziców i dzieci.
Na wstępie powitaliśmy się piosenką i wierszem o świętym Mikołaju. Następnie uczestnicy wysłuchali historii tradycji ubierania choinki, po której odbył się świąteczny quiz. Rodzice i dzieci wspólnie wykonali choinki z różnych materiałów plastycznych. W czasie warsztatów uczniowie zaśpiewali wiele świątecznych piosenek, kolęd i pastorałek. Rodzice dzielnie wspierali swoje dzieci, korzystając z przygotowanych śpiewników.
Warsztaty zakończyły się prezentacją efektów wspólnych działań twórczych. Pożegnaliśmy się piękną piosenką „Śpij maluszku”.
Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

 

Z wizytą w Muzeum Alfonsa Karnego - zerówka szkolna
18 grudnia uczniowie klasy 0 wybrali się do Muzeum Alfonsa Karnego na zajęcia edukacyjne „W pracowni u rzeźbiarza”. Pani przewodnik zapoznała zwiedzających z zasadami obowiązującymi w takim miejscu. Dzieci poznały rzeźbiarską pracownię słynnego artysty. Obejrzały wystawę rzeźb Alfonsa Karnego, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Dowiedziały się, z jakich narzędzi i materiałów rzeźbiarskich korzystał. Zajęcia zakończyły się pracą
w glinie. Dzieci stworzyły piękne prace, które zabrały do domu. 

Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

 

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”

19 grudnia 2018 r uczniowie klasy VIB pod opieką wychowawcy wzięli udział
w niecodziennej lekcji, która miała miejsce w Bibliotece Pedagogicznej CEN
w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej pt. „Mirabelka – kiełkująca historia
w 100licy”, realizowanej i promowanej przez portal „Lustro Biblioteki” z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

        

Podczas tych zajęć uczniowie poznali ogólny temat i przesłanie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Niezwykle wzruszająca  historia drzewka, które było naocznym świadkiem wojny, getta, zagłady i… w dziwnych okolicznościach trafiło pod Waszyngton, pozwoliła naszym szóstoklasistom  na chwilę refleksji nad sytuacją dzieci w czasie wojny oraz nad tym, czym dla każdego z nas jest Ojczyzna. Uczniowie obejrzeli film z autorem książki, wysłuchali jej fragmentów dotyczących życia przed wojną,
a także opisujących getto i postać Ireny Sendlerowej, zapoznali się również
z mapą miejsc, w których dzieje się akcja. Na zakończenie spotkania uczniów czekał słodki mirabelkowy poczęstunek.

   

 Dorota Żukowska
Anna Juszczuk

 

GRA SZKOLNA ,,100 pytań na 100-lecie"

19 grudnia (środa) klasa 7 a wzięła udział w grze szkolnej pt. ,,100 pytań na 100-lecie" zorganizowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie połączeni w kilkuosobowe zespoły musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi naszego kraju. Gracze poruszali się po specjalnie przygotowanej planszy. Po rzuceniu kostką, przechodzili kilka pól do przodu, szukali kodu QR z numerem pola, na którym się znaleźli, przekazywali odczytane z kodu hasło prowadzącemu i wówczas mogli usłyszeć pytanie, by później na nie odpowiedzieć i dalej kontynuować w ten sposób grę aż do zdobycia mety.

Siódmoklasiści poprzez udział w grze utrwalili i uzupełnili swoją wiedzę o Polsce, poćwiczyli umiejętność współpracy w zespole oraz doskonale się bawili!

Adrian Petelski

 

Pasowanie na Świetliczaka

 

Pasowanie na Świetliczaka rozpoczęło się od powitania uczestników zabawy oraz omówienia celu spotkania. Głównym celem tej uroczystości było przyjęcie do grona świetliczaków nowo przybyłych dzieci, a także stworzenia
w świetlicy atmosfery radości, przyjaźni oraz zaufania. Za nim uczniowie zostali przyjęci do grona świetliczaków musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej.

 

Pierwszaki musiały wykazać się odwagą, szeregiem umiejętności oraz wiedzą niezbędną dla każdego świetliczaka. W pierwszej kolejności uczniowie wykazywali się wiedzą w odgadywaniu zagadek. Następnie podczas zabawy ,,Prawda – fałsz’’ dzieci udowodniły że znają zasady obowiązujące w świetlicy szkolnej. W ostatniej konkurencji kandydaci wykazywali się umiejętnościami
w próbie wygimnastykowanego języka. Wszystkie zadania zostały wykonane perfekcyjnie
.

Na zakończenie, by dopełnić tradycji uczniowie przystąpili do ślubowania, gdzie złożyli uroczystą przysięgę która brzmiała: ”Uroczyście ślubuję być zawsze wesołym, uśmiechniętym i koleżeńskim.
Dbać o bezpieczeństwo własne oraz kolegów.
Dbać o porządek i czystość w świetlicy.
Nigdy nie zapomnę powiedzieć:
Dzień Dobry, Przepraszam, Dziękuję Do Widzenia .
Obiecuję bawić się, uczyć się, odrabiać lekcje,
sprzątać, troszczyć się o świetlicę.
I oczywiście szanować swoje Panie. Ślubujemy.”

Po złożonej przysiędze każdy uczeń klasy pierwszej został pasowany ołówkiem. Na pamiątkę każdy otrzymał dyplom świetliczaka. Na koniec nastąpiła najprzyjemniejsza część dnia – słodki poczęstunek.

Jolanta Śpiewak
Joanna Kazuczyk
Justyna Krajewska

 

Wolontariusze przekazali świąteczne paczki

17 grudnia 2018r chętni uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką
p. Aliny Chrościńskiej  i p. Doroty Żukowskiej przekazali świąteczne paczki, zebrane na terenie naszej szkoły, podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku. Ta szlachetna akcja odbywa się w naszej szkole cyklicznie od wielu lat. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wspólnie kolędować i wywołać radość na twarzach obdarowanych.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację przedsięwzięcia.

 

Dorota Żukowska
Alina Chrościńska

 

ŚWIAT PODRÓŻY HENRYKA SIENKIEWICZA

15.11.2018 r. uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza (05.05.1846 r. - 15.11.1916 r.) oraz adaptację filmową fragmentów dzieł pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla. Podczas spotkania z zainteresowaniem wspólnie czytali najbardziej znane utwory powieściopisarza wielbionego przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha.  


                                                                                Anna Juszczuk

 

ILUMINACJE ŚWIĄTECZNE W NASZYM MIEŚCIE
W sobotę 15 grudnia 2018r. odbyła się kolejna wycieczka w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie". Tym razem grupa
19 uczniów wraz z p. Violettą Grabowską podziwiała iluminacje świąteczne
 i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w naszym mieście. Wycieczkę rozpoczęliśmy od pięknie oświetlonej ulicy Lipowej, przeszliśmy
ul. Liniarskiego do Placu Uniwersyteckiego. Na Rynku Kościuszki obejrzeliśmy świąteczny kiermasz, który kusił ręcznie robionymi ozdobami  oraz zapachami ciast i wędlin. Następnie zajrzeliśmy do szopki ustawionej przy Ratuszu. Tutaj  spotkaliśmy Mikołaja, który poczęstował nas cukierkami i chętnie pozował do zdjęć. Bardzo podobała się nam wielka choinka
 z niezliczoną ilością światełek w samym centrum miasta.Świątecznie udekorowany Białystok zrobił na nas wrażenie. Poczuliśmy jednak pewien niedosyt, pamiętając iluminacje z ubiegłego roku, a których tym razem nie znaleźliśmy.

    
                                                                            Violetta Grabowska

 

BIBLIOTEKA TO JEST DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

11.12.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji wojewódzkiego konkursu na fraszkę lub wiersz ,,Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka”. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, umiejętności stosowania pisemnych form wypowiedzi, wyeksponowanie dobrych stron biblioteki oraz promowanie alternatywnej formy spędzania czasu wolnego. Uczestnicy uroczystości ze wzruszeniem obejrzeli spektakl ,,Zachowane w pamięci, zachowane w sercu” w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego ,,Zakręceni”. Laureatami konkursu zostali: Nikola Klimaszewska kl. V C – II miejsce, Angelika Chodziutko kl. II B – III miejsce, Alan Klimaszewski kl. VIII A  – III miejsce, Michał Burzyński kl. VII B – wyróżnienie.

 Nagrody laureatom konkursu i podziękowania opiekunom wręczyła Pani Dyrektor Joanna Chilmon wraz z Panią Magdaleną Kraszewską z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i Panią Anną Karpowicz organizatorką konkursu. Z wielkim aplauzem zaprezentowała napisany przez siebie wiersz Nikola Klimaszewska kl. V C. Uroczystość zakończyło spotkanie uczestników przy słodkim poczęstunku. Laureatom IX edycji wojewódzkiego konkursu na fraszkę lub wiersz ,,Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka” gratulujemy !

Anna Juszczuk

 

Warsztaty decupage w świetlicy szkolnej!

We wtorek 11 grudnia 2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty "Świece metodą decoupage" zorganizowane przez p. Justynę Krajewską. W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wraz ze swoimi Rodzicami wykonali świece metodą decoupage.

Decoupage czyli technika serwetkowa to prosty a zarazem efektowny sposób zdobienia przedmiotów z ceramiki, drewna, plastiku, świec czy metalu. Warsztaty pomogły rozwijać wytrwałość, dokładność i upór w dążeniu do celu. Pracy towarzyszyła miła i pełna radości atmosfera. W trakcie warsztatów powstały przepiękne świece.

Justyna Krajewska

 

,,WOKÓŁ KSIĄŻKI LISTY Z OSIOŁKIEM BOGUSŁAWA KOSELA”

07.12.2018 r. klasa II B uczestniczyła w spotkaniu ,,Wokół książki Listy z osiołkiem Bogusława Kosela” w Filii Nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego prowadzonego przez Annę Kietlińską Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” i autora publikacji ,,Listy z osiołkiem” wydanej przez Muzeum Pamięci Sybiru. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii listów spisanych podczas II wojny światowej i znalezionych
w jednym z rozbieranych, białostockich domów. Opisane w bajce prawdziwej magiczne zwierzęta oraz postacie ożywają w historii bezgranicznej miłości rannego żołnierza Aleksandra piszącego w tęsknocie ze szpitala listy do swej córeczki Zosi.

,,W tej książce znajdą coś dla siebie dzieci i rodzice. Dzieci zobaczą, że tak samo jak teraz  i wtedy, w roku 1945 dzieciństwo było zbudowane z tej samej materii – tęczy, marzeń, miłości i fantazji. A dorośli, że zawsze można próbować coś ocalić miłością. Przynajmniej pamięć…” - fragment recenzji Ewy Alimowskiej – polonistki, poetki.

Danuta Grzędzińska
Anna Juszczuk

 

Audycja muzyczna "SMUTECZKI WIGILIJNEJ GWIAZDECZKI"
7 grudnia w naszej szkole  odbyła się kolejna audycja muzyczna w wykonaniu artystów ARTE-MUZA pod hasłem: „Smuteczki wigilijnej gwiazdeczki”. Muzycy wprowadzili nas w atmosferę przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Historia opowiada o małym Władku i jego domu, w którym wszyscy sprzątają, stroją choinkę i szykują świąteczne potrawy. Jednak Władzio nie jest niestety grzecznym chłopcem i cały czas we wszystkim przeszkadza. W przedświątecznym okresie spotykają go zaskakujące przygody - w jego domu pojawiają się znane dzieciom postacie z różnych bajek, które próbują doprowadzić do zapalenia się Wigilijnej Gwiazdki. Jednak coś stoi temu na przeszkodzie. Wszyscy, oprócz Władzia rzecz jasna, szukają w pośpiechu przyczyny tej sytuacji. Podczas trwania audycji dzieci miały okazję usłyszeć piękne kolędy i poznać świąteczne zwyczaje.
Justyna Jabłońska

 

Mikołajki w Warszawie

6 grudnia 2018r. - w mikołajkowy czwartek - uczniowie klasy III a pod opieką wychowawczyni i pani Ani Juszczuk wyruszyli w podróż do stolicy. Dzień, choć pochmurny przyniósł wiele ciepłych i radosnych wrażeń.

 

Na początku było zwiedzanie. Uczestnicy wycieczki obejrzeli Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, weszli do Archikatedry Św. Jana Chrzciciela (tam brat Władysław opowiedział o ważnych wydarzeniach historycznych, które miały tu miejsce). Ulicą Świętojańską dotarli na Rynek Starego Miasta, by obejrzeć piękne kamieniczki (szczególnie tę z Bazyliszkiem) i pomnik Syrenki (trochę ukryty za barierkami od lodowiska). Po zakupieniu pamiątek udali się na obiad.

      

Potem 3 godziny doświadczali i eksperymentowali w „Centrum Nauki Kopernik”. Udało się także wziąć udział w 2 seansach:
-        w Teatrze Robotycznym obejrzeli piękną adaptację baśni H.Ch. Andersena „Ojciec wie najlepiej”, w której metaliczna natura robotów - aktorów kontrastowała z miękkością plastelinowej barwnej animacji, wyświetlanej na ekranie;
-        w Teatrze Wysokich Napięć spotkali się „Oko w oko z prądem”. Mogli wśród mroku zobaczyć połyskującą czaszę generatora Van de Graaffa, kule
i rury, wypełnione barwnymi, rozedrganymi zygzakami piorunów i usłyszeć odgłosy wyładowań atmosferycznych. Prowadząca spektakl rozmawiała
z widzami, zachęcała do udziału w eksperymentach, pobudzała do myślenia
i wyciągania wniosków, pokazywała doświadczenia na
 różne sposoby wzbudzania prądu elektrycznego. Na koniec niespodzianką było uruchomienie transformatora powietrznego Tesli wytwarzającego wysokie napięcie, na szczęście znajdował się w bezpiecznej klatce Faradaya, chroniącej przed polem elektrostatycznym. Ale hałasu i napięcia było co nie miara.

To był piękny, niezapomniany dzień!
                                                                                  
Barbara Zadykowicz

 

Lekcja muzealna – „Podlasie: nowe symbole”

5 grudnia 2018r. uczniowie klasy IIIa byli w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego na zajęciach interaktywnych „Podlasie: nowe symbole”. Obejrzeli prezentację multimedialną z komentarzem pracownika muzeum, uczestniczyli w rozmowie, dyskusji, pracowali metodą „burzy mózgów”, odpowiadali na pytania: Co jest współczesnym symbolem Podlasia? Które miasto jest stolicą województwa? Kim jest wojewoda i czym się zajmuje?

Dowiedzieli się, że logotyp marki „Województwo Podlaskie” został zaprojektowany przez profesora Leona Tarasewicza, związanego z Podlasiem jako miejscem urodzenia i zamieszkania. Motywem logotypu stał się ważny dla naszego województwa żubr, który został zbudowany przez artystę z wielu różnobarwnych kwadratów, tworząc nowoczesną kompozycję, nawiązującą do współczesnego obrazu komputerowego. Podsumowaniem tej części spotkania był quiz wiedzy o Podlasiu i zachęta do aktywności obywatelskiej poprzez udział w konkursach wojewódzkich i innych inicjatywach organizowanych w naszym województwie dla społeczności dziecięcej.

Następnie uczniowie zostali zaproszeni do wykreowania własnego logo województwa i wykonania projektu nowego symbolu naszego województwa, przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych.

Barbara Zadykowicz

 

Listy do Św. Mikołaja już wysłane!

4 grudnia 2018r. uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej z p. Justyną Krajewską odwiedzili pobliską pocztę. Była to niecodzienna wizyta...
W kopertach świeżo zaadresowanych przez uczni
ów umieszczone zostały własnoręcznie napisane listy
do Św. Mikołaja!

Całość poprzedziły zajęcia dotyczące umiejętności redagowania listów oraz prawidłowego adresowania kopert. Dzieci samodzielnie naklejały znaczki
i wrzucały listy do skrzynki pocztowej. Zadanie to wzbudziło wiele pozytywnych emocji oraz zadowolenia. Święta tuż, tuż a więc nie pozostaje nic innego jak czekać na upragnione prezenty!

Jolanta Śpiewak
Joanna Kazuczyk
Justyna Krajewska

 

 

PRZYGOTOWANIA DO ZIMY...

4 grudnia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej odwiedziły klasę V a podczas zajęć techniki i prac nad karmnikami dla ptaków. Świetliczaki asystowały swoim starszym kolegom podczas działań technicznych. W świetlicy wykonały natomiast prace plastyczne pt. ,,Domek dla ptaszków" i rozmawiały na temat przygotowań ludzi i zwierząt do zimy.

Adrian Petelski, Jolanta Śpiewak

 

ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ramach integracji dzieci, budzenia i rozwijania zainteresowań tradycjami oraz wzmocnienia więzi emocjonalnych, w świetlicy szkolnej została zorganizowana impreza pt. ,,Zabawy Andrzejkowe". Dekoracje, miła atmosfera, muzyka tematyczna i wróżby bardzo podobały się uczęszczającym do świetlicy uczniom.

Organizatorzy:

                          Jolanta Śpiewak
 Joanna Kazuczyk
Justyna Krajewska

 

MARATON PISANIA LISTÓW Z AMNESTY INTERNATIONAL

29 listopada (czwartek) uczniowie klas ósmych podczas zajęć wiedzy o społeczeństwie brali udział w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International (międzynarodową organizację monitorującą przestrzeganie praw człowieka na świecie).

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ludzie na całym świecie piszą listy, maile, SMS-y, tweetują i podpisują petycje. Wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Prześladowani obrońcy praw człowieka są uwalniani z więzień, władze reagują na apele, a złe prawo jest zmieniane. Listy są wsparciem dla bohaterów/ek i ich bliskich – dają im siłę! Wielokrotnie do Amnesty docierają dobre wiadomości, które ukazują zmianę dokonaną przez uczestników akcji!

Adrian Petelski

 

IV WOJEWÓDZKI KONKURS KRASOMÓWCZY „NIEZNANE PODANIA, LEGENDY, KLECHDY PODLASIA Z BABCINEJ SZUFLADY”

27.11.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego
w Białymstoku odbyła się czwarta edycja Wojewódzkiego konkursu krasomówczego „Nieznane podania, legendy, klechdy Podlasia z babcinej szuflady” pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Do konkursu zgłosiło się 29 uczniów. Wszystkich zebranych powitała Pani dyrektor szkoły Halina Hapunik, która zachęciła uczniów do poznawania historii, tradycji i kultury Podlasia oraz życzyła miłego pobytu w SP 47. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy o malej ojczyźnie, promowanie czytania książek o regionie, rozwijanie zainteresowań czytelniczych i umiejętności literackich oraz umożliwienie uczniom prezentacji wybranych utworów Podlasia.  

 

Jury w składzie: dr Grażyna Charytoniuk – Michiej pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku - przewodnicząca, Agnieszka Dołkin bibliotekarz Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej, Karolina Sadowska nauczyciel polonista, przyznało 1 miejsce: Wiktorii Głażewskiej uczennicy klasy VIII B SP 37 za prezentację legendy ,,Izmir” oraz nagrodę i dyplom Barbarze Zieniewicz uczennicy klasy VIII B SP 37. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

  
Laureatom gratulujemy !

Anna Juszczuk

 

 

Uroczystość z okazji Dnia Pluszowego Misia w zerówce szkolnej
26 listopada w zerówce szkolnej odbyło się przyjęcie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wspólnie z dziećmi świętowali zaproszeni goście. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o misiu. Zerówkowi aktorzy odegrali przedstawienie pt. „Kilka słów o niedźwiadku”. Nie zabrakło też tańców, do których chętnie dołączyli wyjątkowi goście. Dzieci wykonały układ taneczny do znanej i lubianej piosenki „Gumisie” oraz choreografię
z rekwizytem w postaci kolorowej szarfy do utworu klasycznego „Menuet” Luigi’ego Boccherini.


W czasie spotkania Pani Dyrektor Małgorzata Zubrzycka, Pani Pedagog Wiesława Gryko i Pani Anna Juszczuk przeczytały dzieciom wybrane opowiadania, wiersze oraz historyki o misiach. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i chętnie brali udział w konkursach i quizach. Każdy uczestnik „misiowego” przyjęcia otrzymał pamiątkowy dyplom, medal przyjaciela pluszowego misia, a także słodki upominek. Był to niezapomniany i wyjątkowy czas dla wszystkich uczestników zarówno tych małych, jak i dużych. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem
.

Sylwia Chodukiewicz
Sylwia Matanowska

 

Zajęcia edukacyjne z Panią Magdaleną Dzienis - Todorczuk z Instytutu Pamięci Narodowej
22 listopada uczniowie klasy 0 a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych dotyczących 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowanych przez Panią Magdalenę Dzienis-Todorczuk z Instytutu Pamięci Narodowej.

 
Na początku dzieci z zaciekawieniem obejrzały film pt. „Polskie symbole narodowe”. Następnie uczestniczyły w interesujących warsztatach. Samodzielnie wykonały flagę Polski oraz ułożyły puzzle – godło. Wspólnie
z Panią Magdaleną uczniowie odśpiewali hymn. Zajęcia zakończyły się zabawą muzyczno – ruchową i pamiątkowym zdjęciem.
Anna Juszczuk
Sylwia Chodukiewicz
Sylwia Matanowska

 

Z wizytą w Książnicy Podlaskiej w ramach programu czytelniczego
"Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
22 listopada dzieci z zerówki szkolne wspólnie z nauczycielkami Panią Sylwią Chodukiewicz, Sylwią Matanowska i Panią Anią Juszczuk wybrały się do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego filia nr 9 w Białymstoku. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania
i zachowania się w takim miejscu. Dowiedziały się również w jaki sposób można zapisać się do biblioteki oraz jak wypożyczać książki. Kierownik filii nr 9 Pani Barbara Troc w ramach programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”,  w którym uczniowie zerówki biorą udział, przeczytała dzieciom kilka opowiadań o misiu.

W czasie tej wizyty, dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się w tak wyjątkowym miejscu jakim jest biblioteka. Na koniec uczniowie mieli możliwość samodzielnego zwiedzenia biblioteki i obejrzenia wybranych książek.
Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz
Anna Juszczuk

 

POZNAJEMY ZAWODY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W dniu 19.11.2018 r. na drugie spotkanie, w ramach programu: ,,Poznajemy zawody. Kim zostanę jak dorosnę?", do świetlicy szkolnej zaproszono panią Agnieszkę Mogilewską - kosmetyczkę. Dzieci miały okazję przyjrzeć się bliżej wykonywanej pracy naszego gościa oraz zadać wiele pytań odnośnie zawodu Pani Agnieszki. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację na temat pielęgnacji dłoni i paznokci. Na koniec, dzieci mogły ozdobić makiety dłoni z wykorzystaniem kolorowych brokatów i cekinów. W ramach podziękowania, uczniowie wręczyli pani Agnieszce piękną laurkę. Spotkanie było bardzo udane.

Organizatorzy:

                          Jolanta Śpiewak
 Joanna Kazuczyk
Justyna Krajewska

 

II ŚWIETLICOWY QUIZ WIEDZY ,,WIEM WSZYSTKO"

26 listopada (poniedziałek) odbył się II Świetlicowy Quiz Wiedzy ph. ,,Wiem wszystko" zorganizowany przez świetlicę szkolną oraz samorząd uczniowski. Uczniowie klas III oraz IV zmagali się z pytaniami dotyczącymi różnych dziedzin nauki oraz polskich przysłów.

I miejsce zdobyli uczniowie kl. IV b (Szymon Haraburda, Adam Jóźwiak, Klaudiusz Suma). Na drugim miejscu uplasowała się klasa III a (Maciej Stepan, Ignacy Dziedziul, Lena Iwanowicz). Podium zamknęła drużyna z klasy IV a (Patrycja Citko, Maria Sadowska, Dominika Szczerbacz).

Wyróżnienia otrzymały zespoły z klasy: III b (Eryk Gosiewski, Bartosz Hryszko, Wojciech Rakowski), IV c (Dominik Kuźmiński, Adrian Sokół), IV d (Dawid Boroda, Mateusz Golonko, Jakub Markowski).

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział. Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy:

                          Jolanta Śpiewak
 Joanna Kazuczyk
Adrian Petelski, Samorząd Uczniowski

 

W FILII NR 9 W KSIĄŻNICY PODLASKIEJ IM. Ł. GÓRNICKIEGO

23.11.2018 r. delegacja klasy IV B zapoznała się z Filią nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach czytelniczych pt. ,,Nazywam się … Mikołaj Kopernik” oraz ,,Wokół książki Wydawnictwa Akapit - Press” prowadzone przez Pana Adama Hamera. Czytelnicy poznali drogę książki od autora do księgarni. Wiele humoru dostarczyła zabawa w tajemnicze słowa książkowe. Uczniowie z ciekawością oglądali kolekcję jubileuszową Wydawnictwa ,,Akapit-Press”. 

 Anna Juszczuk  

 

Audycja muzyczna "W stronę słońca"
23 listopada gościliśmy w naszej szkole muzyków , którzy przygotowali dla nas audycję pt.: "W stronę słońca". Artyści zabrali nas w podróż do ciepłych krajów, gdzie cały czas świeci słońce, a ludzie z uśmiechem na twarzy bawią się, tańczą
i śpiewają. Dzieci poznały muzykę, instrumenty i zwyczaje panujące na Kubie, Hawajach, Jamajce, czy w Brazylii.  Dowiedziały się również jakie tańce tańczą ich  mieszkańcy. W Brazylii tańczyliśmy lambadę, na Jamajce słuchaliśmy piosenki w rytmie reggae, a Kuba przywitała nas rumbą. Jako ostatnie odwiedziliśmy Hawaje i bawiliśmy się przy tańcu hula

 

WYCIECZKA DO TYKOCINA 
W sobotę 17 listopada 2018r. grupa dzieci z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do zamku w Tykocinie w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie".
Pogoda tego dnia była piękna więc zwiedzanie zrekonstruowanego zamku z XVI wieku było prawdziwą przyjemnością.
Pani przewodnik bardzo interesująco przedstawiła zawiłe losy zamku od czasu wybudowania przez króla Zygmunta Augusta dla swojej ukochanej żony Barbary Radziwiłłówny przez zajęcie go przez Szwedów, aż do XVIII w. kiedy to Jan Klemens Branicki rozebrał zamek na budulec pod okoliczne budowle. Uczniowie dowiedzieli się też, że to właśnie w tym zamku został ustanowiony Order Orła Białego przez Augusta II Mocnego.

 
Uczestnicy wycieczki zwiedzili podziemia, znakomitą Salę Szklaną, wieżę więzienną i dziedziniec.
Tym razem oprócz dzieci z naszej szkoły w zajęciach uczestniczyli rodzice i nauczycielka języka polskiego p. Olga Zawadzka.

Za udział w wycieczce dziękuje organizatorka zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie" Violetta Grabowska, zachęcając dzieci, rodziców, dziadków i nauczycieli do dalszego wspólnego poznawania ciekawych miejsc na Podlasiu
Violetta Grabowska

 

ŚWIATOWE DNI ORIGAMI 24 PAŹDZIERNIK – 11 LISTOPAD

W listopadzie odbyły się w naszej szkole warsztaty origami. Dzieci uczestniczyły w: „Bajkowym Świecie origami” – wystawa książek i prac origami w bibliotece szkolnej.

Składaniu figurek origami na podstawie diagramów oraz filmów instruktarzowych w Internecie (długie przerwy 12.35 - 12.55) – biblioteka szkolna. 
Prezentacja filmu CD „Zabawki z papieru” oraz filmu video „Wachlarz
i kimono” – biblioteka szkolna 24 X 2018 r. – 9 X 2018 r. 
Warsztaty origami „Zaproszenie na herbatkę”, dla zainteresowanych uczniów klas I – IV, 16 XI 2018 r., godz. 14.45, sala 106.

Organizatorzy:

                          Juszczuk Anna
 Matczuk Barbara
Szwed Agnieszka

 

Wyniki rodzinnego  konkursu poetyckiego "Polska - moja Ojczyzna"  
Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole został zorganizowany konkurs poetycki "Polska - moja Ojczyzna". Zadaniem konkursowym było napisanie wiersza o Polsce. Praca mogła  być wykonana przez ucznia wspólnie z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami
Nagrody otrzymują:
Marzena Nalewajko kl. I a
Roksana Chodziutko kl. II b
Roksana Pietraszewicz kl. III a
Bartosz Hryszko kl. III b
Mateusz Piaskowski kl. III b
Wojciech Rakowski kl. III b
Wyróżnienia otrzymują:
Alieksandra Kuchynskaya kl. I a
Lidia Lubecka kl. II b
Hubert Bojko kl. II b
Laura Słomińska kl. III b
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.
Organizator Justyna Jabłońska

 

Klasa III a na lekcji o symbolach narodowych w Bibliotece Pedagogicznej

15.11.2018r. uczniowie klasy III A uczestniczyli w lekcji „Krótka historia o polskich symbolach narodowych”, zorganizowanej w Bibliotece Pedagogicznej CEN w Białymstoku w ramach projektu „Polska – 100- lecie odzyskania niepodległości”.

W specjalnie przygotowanej sali odbyły się ciekawe zajęcia prowadzone przez panie Katarzynę Gosk i Małgorzatę Kakareko-Wiszowatą. Uczniowie oglądali ciekawą prezentację multimedialną o symbolach narodowych, układali puzzle, słuchali legendy, oglądali fragmenty filmów, rozwiązywali krzyżówkę, zwiedzali wystawę tematyczną z historycznymi eksponatami, uczestniczyli w zabawach
i quizach, a także uczyli się tańczyć poloneza.
 

Na koniec otrzymali pamiątkowy dyplom z okolicznościową pieczęcią upamiętniającą ten ważny jubileusz obchodzony tak uroczyście w naszej Ojczyźnie. Spotkanie było ciekawą lekcją historii przeprowadzoną  w otoczeniu książek i niezwykłych przedmiotów.


Anna Juszczuk i Barbara Zadykowicz

 

Wycieczka klas pierwszych do Białostockiego Teatru Lalek 

15 listopada uczniowie klas pierwszych wybrali się do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl „Ach, jak cudowna jest Panama”. Była to opowieść o przyjaźni Misia i Tygryska, którzy po odnalezieniu pachnącej bananami skrzynki
 z Panamy postanawiają się do niej udać, sądząc że jest to miejsce ich marzeń. Spektakl ukazał dzieciom siłę przyjaźni i to, że mając obok siebie bliską osobą można przejść każdą drogę i pokonać wszystkie trudności. W ostateczności
Miś i Tygrysek trafili z powrotem do własnego domku i dopiero wówczas odkryli, że tu właśnie jest ich Panama – miejsce gdzie spełniają się wszystkie marzenia. Nie tylko sama historia, ale także ciekawa scenografia oraz lalki,
które wystąpiły w spektaklu sprawiły, że dzieci oglądały przedstawienie z dużą ciekawością.

Po spektaklu dzieci udały się do "Piwnicy Lalek", gdzie mogły oglądać lalki, maski, kostiumy, scenografie z przedstawień, które były wcześniej grane
w Teatrze.

Justyna Jabłońska
Urszula Laskowska

 

„Ku wolności!” – koncert  klasy III A

14 listopada 2018r. uczniowie klasy III A zaprosili na patriotyczny montaż słowno – muzyczny członków swoich rodzin. Przed wielopokoleniową publicznością - przybyli zarówno rodzice, jak i dziadkowie oraz rodzeństwo - przedstawili utwory patriotyczne. Pociąg  jadący ku wolności wyruszył z pieśnią „Z głębi dziejów”, a potem  zatrzymywał się na czterech stacjach. Na każdej
z nich śpiewane były utwory nawiązujące do wydarzeń historycznych:

1.       Stacja „Niewola” - „W krwawym polu srebrne ptaszę”(1863),  „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”(1863)

2.       Stacja  „Powstania” - „Warszawianka”(1831), „Przy sadzeniu róż”(1831 lub 1963) – pieśń zesłańców gnanych na Sybir, „Rota” (1908)

3.       Stacja „I wojna światowa” – „Pierwsza Brygada” (1917), „Orlątko”(1918), „Raduje się serce“(1914),“Wojenko, wojenko“(1914 lub 1917), „Rozkwitały pąki białych róż“(1914), „Piechota“(1918), „Przybyli ułani“(1914)

4.       Stacja „Wolność” - „Boże, coś Polskę“,„Być może gdzie indziej“, „Ja to mam szczęście“

Śpiewane z dużym zaangażowaniem, zespołowo i indywidualnie, utwory wzbudziły aplauz publiczności i ogromną satysfakcję wykonawców. To niezapomniane spotkanie było poświęcone pamięci o historii Polski i hołdem złożonym jej bohaterom.


Barbara Zadykowicz

 

Sukces Roksany Chodziutko
Uczennica naszej szkoły Roksana Chodziutko odniosła wielki sukces zdobywając nagrodę w II ogólnopolskim festiwalu fotograficznym " (Pod)różne historie)". Festiwal organizowany był przez młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Serdecznie gratulujemy.
    

 

POZNAJEMY ZAWODY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W roku szkolnym 2018/2019 wychowawczynie świetlicy postanowiły wprowadzić do realizacji program pt. ,,Poznajemy zawody. Kim zostanę jak dorosnę?". Celem programu jest zapoznanie dzieci z pracą ludzi w różnych zawodach oraz wyrabianie u nich szacunku dla pracy ludzkiej. Autorkami programu są wychowawcy świetlicy: p. Jolanta Śpiewak, p. Joanna Kazuczyk i p. Justyna Krajewska.

Na pierwsze spotkanie do świetlicy szkolnej zaproszono panią Annę Hryniewską - pomoc stomatologiczną. Dzieci miały okazję zadać dużo pytań odnośnie zawodu pani Ani, m.in. o to jak długo trzeba się uczyć by wykonywać ten zawód czy jaką szkołę trzeba ukończyć. Następnie uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację na temat higieny jamy ustnej.

Nasz gość wręczył dzieciom ulotki, naklejki, kolorowanki i pastę do zębów. Na koniec dzieci wykonały dla naszego gościa piękną laurkę. Spotkanie było udane i bardzo się uczniom podobało.

 

Apel „Dla Niepodległej” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
13 listopada 2018R. uczniowie klas 0-VIII wzięli udział w uroczystych apelach
z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.Montaże słowno-muzyczne zostały przygotowane przez klasę III a pod kierunkiem pani Barbary Zadykowicz
oraz klasę V c pod kierunkiem pani Olgi Zawadzkiej.

  

Podczas uroczystości dyrekcja szkoły wręczyła uczniom stypendia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.

Stypendia za bardzo wysokie wyniki w nauce otrzymali:
Oliwia Wasilewska  z klasy VII b - śr. 5,75
Michał Burzyński z klasy VII b - śr. 5,67
Jeremiasz Kuźmicki z klasy VII d - śr. 5,67
Urszula Klimaszewska z klasy VI b - śr. 5,67
Wiktor Fronczyk z klasy VI a - śr. 5,58
Milena Łazarska  z klasy VI a- śr. 5,58
Daria Mielech z
klasy VII b  - śr. 5,58
Michał Romańczuk z klasy VII b  - śr. 5,50
Gabriela Grądzka z klasy V a -  śr. 5,50
Szymon Cholewski  z klasy VI a - śr. 5,50
Roksana Chodziutko z klasy VI b - śr. 5,50
Martyna Jaworowska z klasy VI b - śr. 5,50
Wiktoria Chrzanowska  z klasy VII a - śr. 5,50
Mateusz Baranowski z klasy VIII d - śr. 5,50

Stypendia sportowe  otrzymali:
Franciszek Antkiewicz  z klasy VIII d
Igor Mularczyk z klasy VIII d

 Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

 

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2018

Dnia 09.11.2018 r. z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Delegacja Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kazimierza Górskiego w sali Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku uczestniczyła
w uroczystym miejskim śpiewaniu pieśni i piosenek patriotycznych, którego organizatorem po raz jedenasty była Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

    

Uczestnicy wielopokoleniowego spotkania z głębi serca z radością, powagą
i dumą wyśpiewali historię Polski, którego mottem jest myśl Oskara Kolberga: ,,Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

 

Anna Juszczuk

   

 

100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę (1918-2018)
W ostatnich dniach cała społeczność szkolna zaangażowała się w dekorowanie szkoły w barwy narodowe z okazji stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

JUBILEUSZ NASZEJ SZKOŁY - 35 LECIE

W dniach 8 i 9 listopada 2018r.  nasza szkoła obchodziła 35 lecie istnienia.  Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od nabożeństw w intencji społeczności szkolnej, w czwartek  molebień w cerkwi Św.  Ducha w Białymstoku oraz
 w piątek msza w kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku.

W piątek, 9 listopada o godz.  10.00 rozpoczęła się uroczysto sta akademia. Podczas oficjalnych uroczystości Pan Dyrektor  Tadeusz Gaszyński powitał  licznie przybyłych gości, pracowników szkoły i uczniów.  

  

Pani Dyrektor Elżbieta Krystyna Ignatowicz przypomniała historię szkoły
i opowiedziała o tych wszystkich, którzy tworzyli to miejsce. Miłe słowa
i życzenia płynęły z ust zaproszonych gości.

Podczas gali zostały wręczone statuetki „Kazimierz” – zasłużonym dla Szkoły Podstawowej nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku.   Otrzymali je  wicedyrektor Elżbieta  Krystyna Ignatowicz, Danuta Grzędzińska, Lucja Orzechowska,  zastępca prezydenta  Rafał Rudnicki.

 

 

ŚWIAT LITERACKI WANDY CHOTOMSKIEJ

26.10.2018 r. uczniowie klasy III A w bibliotece szkolnej z zainteresowaniem obejrzeli wystawę ,,Wanda Maria Chotomska (26.10.1929 – 02.08.2017) w królestwie polskiej literatury dla najmłodszych’’. Aktywnie uczestniczyli w poranku literacko-muzycznym ,,Świat zabaw poezją i prozą Wandy Chotomskiej”. Wiele radości i satysfakcji dostarczyła zabawa słowem wspaniałych utworów Wandy Chotomskiej, bo przecież „Uśmiech jest dobry na co dzień, a nie tylko od święta” (Wanda Chotomska).

 

Anna Juszczuk 

 

 

WIZYTA IIA W GALERII SLEŃDZIŃSKICH

Dnia 26 października 2018r. odbyła się wycieczka klasy II A do Galerii Sleńdzińskich. Dzieci  po raz pierwszy spotkały się z twórczością i dziejami rodu Sleńdzińskich. W trakcie zajęć uczniowie stali się odkrywcami nieznanej dla nich dotąd przestrzeni muzealnej, oswajali się z nią i doświadczali wieloma zmysłami.

 

Podróżując po wystawie z walizką  Ludomira Sleńdzińskiego i poznali widziane okiem artysty pejzaże wybranych miast Europy, a także portrety ludzi, których miał on okazję spotkać. Dzieci widziały na ekspozycji autoportret malarza oraz jego liczne prace rzeźbiarskie. Poprzez zabawę odkrywały tajemnice warsztatu plastyka oraz uczyły się podstawowych pojęć związanych ze sztuką. Zajęcia wywarły na uczniach wiele pozytywnych emocji.                                                                            Agnieszka Szwed
 

W BARWACH BIAŁO – CZERWONYCH

W dniach 5, 12, 18.10.2018 r. odbyło się wspólne składanie przez chętnych uczniów klas IV – VIII.
Uczniowie wysłuchali pieśni patriotycznej pt. „Flaga”, a następnie wykonali pojedyncze elementy flagi. Ostatnie warsztaty zostały poświęcone złożeniu wszystkich wykonanych modułów w jedną całość – flagę narodową.

 
Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas II A i II B wykonali godło Polski metodą orgiami z koła. Prace wykorzystane zostały do dekoracji szkoły.

 

         Warsztaty prowadziły: Barbara Matczuk i Agnieszka Szwed

   

 

GRA MIEJSKA ,,Z MARSZAŁKIEM PO BIAŁYMSTOKU"
Grupa uczniów z kl. 8 b po raz drugi reprezentowała Szkołę Podstawową nr 37 im. K. Górskiego w międzyszkolnej grze miejskiej pt. ,,Z Marszałkiem po Białymstoku" organizowanej przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa, Muzeum Wojska i Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Uczniowie na trasie odpowiadali na pytania dotyczące życiorysu Józefa Piłsudskiego i jego związku z naszym miastem. Była to niecodzienna lekcja historii pełna wrażeń!

Adrian Petelski
 

 

Komisariat Młodego Policjanta
7 listopada dzieci z zerówki szkolnej wraz z nauczycielkami udały się do Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku przy ulicy Gen. J. Bema 4. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Uczniowie wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach dotyczących zasad ruchu drogowego
i bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Na pamiątkę dzieci wykonały własny odcisk palca i otrzymały zakładki, na której stawiały pieczątki. Zajęcia zakończyły się rozwiązywaniem zagadek wylosowanych na "kole fortuny". Wizyta w Komisariacie Młodego Policjanta była doskonałą okazją do przybliżenia pracy policjanta oraz przepisów ruchu drogowego.


Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz

 

KONKURS PLASTYCZNY ,,Moja ulubiona postać z bajki"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek obchodzonego na całym świecie 5 listopada samorząd uczniowski oraz świetlica szkolna zorganizowali konkurs plastyczny ph. ,,Moja ulubiona postać z bajki". Uczestnicy mogli wykonać pracę dowolną techniką w wybranym przez siebie formacie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Wychowawczynie świetlicy, Samorząd Uczniowski

 

Spotkanie z pielęgniarką szkolną Panią Ireną Łoś
6 listopada zerówkę szkolną odwiedziła Pani pielęgniarka - Irena Łoś. Pani Irena w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie. Uczniowie uważnie słuchali i zadawali wiele pytań. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani Irena przypomniała dzieciom, jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Następnie Pani pielęgniarka w ramach programu "Mały Miś
w świecie wielkiej literatury" przeczytała dzieciom wiersz Jana Brzechwy "Katar". Na zakończenie dzieci wręczyły pani pielęgniarce pamiątkowy dyplom
z podziękowaniem.
   

Sylwia Matanowska

 

KAMPANIA "POLA NADZIEI"
W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kazimierza Górskiego kolejny raz włączyła się do Kampanii „Pola Nadziei” organizowanej przez Fundację „Pomóż Im”. Jest to akcja mającą na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Otrzymane podczas inauguracji „Pól Nadziei” cebulki żonkili – symbol nadziei i walki z cierpieniem, zostały zasadzone na terenie szkoły przez uczennice kl. VI b. Wierzymy, że wiosną zakwitną piękne żonkile. Rozdane wówczas zostaną darczyńcom w czasie kwesty na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci.
 

 

BIAŁOSTOCKIE TALENTY XXI WIEKU
26 października 2018 roku uczennice z klasy VIII a Gabriela Żołopa, Aleksandra Rybakiewicz, Urszula Kozłowska, Małgorzata Malec   brały udział  w seminarium podsumowującym V edycję projektu „Białostockie Talenty XXI wieku". Uczennice otrzymały  pamiątkowe medale i podziękowania od Prezydenta Miasta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego.

   

Talenty XXI wieku jest częścią projektu realizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Jego celem jest wspieranie utalentowanych uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi, technicznymi
i informatycznymi oraz wzbogacanie ich kompetencji i umiejętności.

Zajęcia były realizowane we współpracy z Uniwersytetem  w Białymstoku, Politechniką Białostocką  i Białostockim Parkiem Naukowo - Technicznym.

 

PRAWDA O SYBIRZE I NIEPODLEGŁEJ
Dnia 24.10.2018 r. uczniowie klasy VII B – Daria Mielech i Tomasz Kraśnicki uczestniczyli w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim ,,Prawda o Sybirze”
w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania poezją Sybiraków, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, rozbudzanie patriotyzmu oraz promowanie uzdolnionych uczniów.

 

Wiele wzruszeń dostarczyło spotkanie z Sybirakami, ukazujące ciężki los zesłańców. W ramach akcji ,,BohaterON w Twojej Szkole” nasi uczniowie wysłali kartkę z życzeniami Bohaterom Powstania Warszawskiego. Daria Mielech w konkursie ,,Prawda o Sybirze” zajęła III miejsce, a Tomasz Kraśnicki zdobył wyróżnienie. Gratulujemy !  W drodze powrotnej obejrzeliśmy wystawę poświęconą obchodom 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   

Anna Juszczuk

 

„Najpiękniejszy różaniec 2018”

Podsumowanie  kolejnej edycji  szkolnego konkursu. „Najpiękniejszy różaniec”.  Jak co roku uczniowie klas I - VIII mogli wykonać z różnych materiałów swój różaniec.

Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac. Uczniowie znów wykazali się pomysłowością. Do swoich prac wykorzystali: masę solną, orzechy, kasztany, szyszki, papier, ziarna fasoli, nakrętki,  śrubki, makaron, koraliki, korek, owoce jarzębiny, pigwy, róży… itp.

Dnia 26 października 2018 roku Komisja Konkursowa  wyróżniła następujące prace :

Klasa I - III

  I miejsce

                          Lena Iwanowicz  klasa IIIa   8 pkt.                            
Andżelika Chudziutko   klasa 
IIb   7 pkt.

 II miejsce
Izabela Kulmacz           klasa Ia  6 pkt.

                   Marlena Kasperczyk     klasa IIb  6 pkt.                  

                 III miejsce         
                                
Natalia Wołyniec      klasa IIa   4pkt.                                      

Wyróżnienia:
Blanka Nasiadka      klasa Ib     2 pkt.
Laura Słomińska      klasa IIIb  2 pkt.
Kinga Korol             klasa IIIb   2 pkt.
Maria Piotrowska
     klasa IIIb   2 pkt.
           Oliwia Gromko
        klasa IIIa   2 pkt              

      Klasa IV - VIII

              I miejsce
Maksymilian Pul           klasa VIB   7 pkt.
Roksana Chudziutko
     klasa VIB   7 pkt.

             II miejsce
Szymon Ostaszewski    klasa VID   5 pkt.

             III miejsce
Wiktoria  Kamieńska     klasa IVB    4 pkt.  

Wyróżnienia: 
Wiktoria  Pul                klasa VB   2pkt.
Michalina Kierzelewska
  klasa VA  2pkt.
Dominik
  Nowak          klasa VIB  2pkt.
Oliwia Wasilewska
      klasa  VIIB 2 pkt.
Patrycja
   Banach         klasa VB   2 pkt.

                                             Wszystkim uczniom serdeczne gratulujemy!

 

AKCJA EKOLOGICZNA "RATUJMY KASZTANY"
Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii "Ratujmy Kasztany" organizowanej przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej  Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
 
Dzieci zbierają opadające liście kasztanowców, wewnątrz których
zimują osłonięte  kokonem poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka. W ten sposób poprzez eliminacje szkodników, przyczyniają się do poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w naszym mieście.

                                                             Krystyna Czarniecka, Julita Dudaryk

 

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury" - zerówka szkolna
Zerówka szkolna od września 2018 r. bierze udział w ogólnopolskim programie „Mały miś w świecie wielkiej literatury". Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.
Uczniowie klasy „0” wspólnie z wychowawcą wybrały szkolnego misia wraz z którym bawią się, zwiedzają szkołę i najbliższą okolicę, uczą się, ale przede wszystkim słuchają bajek. W roku szkolnym 2018/2019 miś odbędzie czytelnicze odwiedziny w domach uczniów. Do dzienniczka „Misia podróżnika” rodzice wpisują tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonują pamiątkowy rysunek.

 
Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019.
 

      

W ramach projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury dzieci będą brały udział w następujących modułach:
Mały Miś – czytające Przedszkolaki
Mały Miś uczy samodzielności

100-lecie niepodległości: „Pokaż radość Przedszkolaku”!
Kulinarne warsztaty z Małym Misiem
Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu
Kuferek Kreatywności Małego Misia
Misiowe aktywności sportowe.

Sylwia Matanowska

 

Klasa III A na spotkaniu z Superbohaterami Alfonsa Karnego

24 października 2018r. uczniowie klasy IIIa byli w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego na zajęciach interaktywnych „Superbohaterowie, czyli o współczesnych patriotach”. Spotkanie odbyło się w pięknej drewnianej wilii z końca XIX w., w której „mieszka” sztuka rzeźbiarza i Honorowego Obywatela Białegostoku. Alfons Karny stworzył Galerię Rzeźb
i upamiętnił zasłużonych w dziejach Polaków oraz zwykłych-niezwykłych herosów. Uczniowie mieli okazję stworzyć swoją Galerię Wielkich Polaków, wykorzystując przygotowane przez muzealników materiały, w tym specjalny kolorowy zeszyt edukacyjny „Inny wymiar twojego domu”. Odpowiadali na pytania: Kim jest superbohater? W jaki sposób postępuje? Te pytania były punktem wyjścia do rozważań nad postawami patriotycznymi w czasie pokoju, w zwyczajnej codzienności. Okazało się ze superbohaterem może być też np. mama i tata. Na koniec ulepili z gliny rzeźbę swojego superbohatera.Zajęcia miały wiele walorów nie tylko artystyczne, poszerzyły wiedzę uczniów
o Polakach, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę- Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski. Dowiedzieli się
, że w dziele odbudowy państwa miał również swój udział Alfons Karny, który w 1920 r. uczestniczył
w wojnie
polsko-bolszewickiej. Podczas zajęć uczestnicy kształtowali postawy patriotyczne, ciągle aktualne, również w wolnej i niezależnej Polsce.

  Barbara Zadykowicz

 

XVIII Dzień Papieski  -  14 października 2018 roku 

Hasło - „Promieniowanie  Ojcostwa”

   W dniach od 12 do 22 października 2018 roku w szkolnej bibliotece z okazji XVIII Dnia Papieskiego przygotowano   wystawę i  materiały o Wielkim Polaku - Świętym Janie Pawle II.

 Aby uczcić  60-tą  rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły i  40 - tą  rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego.

Dzień Papieski przeżywaliśmy również w radosnej atmosferze związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości. W książce „Pamięć i tożsamość” czytaliśmy piękne rozważania papieża  mówiące o ojczyźnie: „Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach”. Zaproszono więc całą społeczność: uczniów, nauczycieli i rodziców do zapoznania się z przygotowaną wystawą.

        

Hasło XVIII Dnia Papieskiego zaczerpnięto bezpośrednio z literackiego dramatu Karola Wojtyły z  1964 roku „Promieniowanie ojcostwa”, którą można było przeczytać w szkolnej bibliotece. Były też i inne pozycje Ojca świętego Jana Pawła II  a w nich wyraźne wskazania moralne dotyczące roli ojcostwa w życiu społecznym i religijnym.
Uczniowie klas I-IV wykonali na wystawę portrety swego TATY a klasy starsze przygotowały albumy o papieżu. Razem z nauczycielami i rodziną mogli je obejrzeć na wystawie w szkolnej bibliotece.
Niektóre klasy przychodziły na lekcję religii z wykorzystaniem zebranych materiałów a inni jak np. uczniowie ze Świetlicy by pogłębić swoją wiedzę
o Wielkim Polaku. Śpiewano razem pieśń „Abba Ojcze”, która jest bliskim
i rodzinnym zwrotem do TATY.
Dzień Papieski w naszej szkole był dla wszystkich zaproszeniem do sięgania po wspaniałe  dzieła papieża.

                                                     Organizatorzy – nauczyciele biblioteki i religii

 

100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę uczniowie klas piątych wraz
z nauczycielami religii dnia 17 października 2018 roku, wybrali się na sztukę teatralną
pt. „ Polska -  nasza kochana Ojczyzna”.

Patriotyczną sztukę  pod patronatem ks. Abp. Tadeusza Wojdy przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 16 w Białymstoku.
Przedstawienie w kościele Zmartwychwstania rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu Polski.

Widzowie na podstawie rodziny Księżoploskich, która broniła  wolność narodu pod zaborami, troszczyła się
o wychowanie religijne  i patriotyczne postawy - mogli posłuchać również wierszy  o ukochanej ojczyźnie:
 M. Konopnickiej, J. Słowackiego, C. K. Norwida, Bełzy.

Gromkimi brawami nagrodzono wykonawców i na zakończenie
odśpiewano Rotę. 
Sztuka przypomniała nam wszystkim o uporządkowanej miłości społecznej
i obowiązkach wobec kochanej Ojczyzny

 

Wycieczka do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego
im. Profesora Andrzeja Myrchy - kl. II a i zerówka szkolna
18 października dzieci z zerówki szkolnej i klasy II a uczestniczyły w wycieczce do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m2  prezentowane są ekspozycje stałe. Największe wrażenie na uczniach wywarła hodowla terraryjna oraz akwaria z rybami. Dzieci chętnie zadawały pytania i z zainteresowaniem słuchały przewodników, którzy szczegółowo opowiadali o każdej wystawie.

      

Sylwia Matanowska
Sylwia Chodukiewicz
Agnieszka Szwed

 

Opowieści Wojciecha Letkiego

17 października 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z pisarzem Wojciechem Letkim oraz ilustratorką jego książek Beatą Kuleszą-Damaziak. Spotkanie prowadziła prezes zarządu wydawnictwa Alegoria pani Joanna Czarkowska.
         Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pisarza o procesie powstawania baśni i legend. Z fascynacją przyglądali się również temu jak szybko
i efektownie pani ilustratorka uzupełniała rysunkami jego wypowiedz.

         Nasi goście zachęcali słuchaczy do samodzielnych prób pisarskich oraz rysowniczych, a po spotkaniu chętnie rozdawali autografy zarówno w formie słownej jak i graficznej.

      

Spotkanie odbyło się w ramach udziału w 9. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami” organizowanego przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli  Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Centrum Edukacji Nauczycieli
w Białymstoku.

         Uczestniczyło w nim ponad 90 uczniów klas III-VI. Byli wśród nich także uczniowie z białostockich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 12 im Zygmunta Glogera, Szkoły Podstawowej Nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi, Szkoły Podstawowej
Nr 38, Szkoły Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II oraz Szkoły Podstawowej Nr 46 wraz z opiekunami
.

 

KLASA III A NA SZLAKU NIEPODLEGŁOŚCI

17 października 2018r. uczniowie klasy III A udali się do miejsca upamiętniającego kaźnię białostoczan z 1920r. - pod Pomnikofiar mordubolszewickiego- znajdujący się niedaleko mostu kolejowego przy ul. Gen. Maczka. Zapalili znicze, uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy i krótką modlitwą. Wysłuchali historii tego miejsca, na wiele lat zapomnianej, a wartej rozpowszechnienia nie tylko wśród młodego pokolenia. Tu, jak jest napisane w przedwojennym przewodniku po mieście: „Dnia 21 sierpnia 1920 r. w sobotę, na dzień przed wkroczeniem pierwszych oddziałów bohaterskiej armii polskiej, bolszewicy rozstrzelali bez sądu kilkunastu uwięzionych uprzednio obywateli: Karola Berenta - wywiadowcę Policji Państwowej.
Mieczysława Falkowskiego, właśc. maj. Reńszczyzna.
Icka Firera.
I. Grabowskiego.
Józefa Karpowicza.
Ryszarda Knobelsdorfa - księdza pobliskiej okolicy.
Zachariusza Olejnika - starsz. przod. Policji Państwowej.
I. Oponowicza..
Hieronima i Feliksa Ostrowskich, ziemian z łomżyńskiego.
A. Podolskiego.
Stanisława Russa - fryzjera.
Józefa Zarzeckiego.
Majora i porucznika wojsk polskich (nazwiska nieznane).
Po uwolnieniu Białegostoku od inwazji bolszewickiej, dn. 25 VIII odbył się uroczysty pogrzeb pomordowanych. Smutny ten obrzęd zespolił wszystkich w poczuciu solidarności nad rozpaczą rodzin osieroconych. Zwłoki zmasakrowane, spoczywające we wspólnej mogile - miejscu kaźni - wydobyto i pochowano na cmentarzach różnych wyznań (11 katolików,  1 ewang., 1 prawosł., 3 izrael.).”

Pomnik projektu Rudolfa Macury został odsłonięty 3 maja 1931r. W 1939 roku wkraczający do Białegostoku Rosjanie zburzyli go. Jedynie żelazny krzyż wieńczący pomnik udało się ocalić i przechować do bezpiecznych czasów.
W 1990 roku z inicjatywy Stanisława Marczuka, legendarnego przewodniczącego białostockiej "Solidarności", pomnik został odbudowany,
a krzyż, który przez te lata stał na cmentarzu farnym, znowu zwieńczył betonowo- żelazny monument. Na pomniku znajduje się również tablica upamiętniająca pięciu polskich żołnierzy, którzy polegli w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej.

            Miejsce tak ważne dla białostoczan, znajduje się niedaleko naszej szkoły. Dzieci postanowiły o nim pamiętać podczas np. rodzinnych spacerów.

Wracając w otoczeniu piękna polskiej złotej jesieni uczniowie oglądali warstwy roślinności leśnej, rozpoznawali drzewa i zbierali do zielników kolorowe liście.

 
Barbara Zadykowicz

 

Akcja ,,100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości"
Nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską Akcję ,,100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości" zainicjowaną przez nauczycieli geografów z kilku szkół w kraju. To niecodzienny sposób na uczczenie tej ważnej rocznicy. Uczniowie kl. 7 a przynosili widokówki z wizerunkiem naszego miasta, pisali pozdrowienia i krótkie informacje o historii Białegostoku, a następnie adresowali kartki i wysyłali je do wybranych 100 szkół w Polsce. Teraz my czekamy na pocztówki zwrotne, które wyeksponujemy na specjalnie przygotowanej instalacji.

J. Malinowska, A. Petelski

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
12 października 2018r.  w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej - święta wszystkich związanych
z oświatą.


Była to dobra okazja do podziękowań: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi oraz uczniom. Część artystyczną wykonali uczniowie klas 8a, 8b i 7b   pod kierunkiem p. J. Śpiewak oraz czwartoklasiści 
 pod przewodnictwem p. J. Krajewskiej.

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ MIKULSKĄ

Dnia 09.10.2018 r. uczennice z klasy VII A i VIII B wzięły udział w spotkaniu autorskim z Barbarą Mikulską autorką opowiadań i książek dla młodzieży oraz Joanną Czarkowską z Wydawnictwa ,,Alegoria” w ramach projektu ,,Podlaskich spotkań z pisarzami” w Szkole Podstawowej nr 45 im. św. Jana Pawła II
w Białymstoku. Autorka książek ,,Smutna dziewczyna”, ,,Łzy boga deszczu”, ,,Nosicielka” i ,,Porwanie” pisanie traktuje jako ,,lek na całe zło”.  W pochmurnej, deszczowej jesieni powstają opowiadania o charakterze fantasy i refleksyjne, piękne historie. Panie Barbara i Joanna zachęcały młodzież do pisania, przelewania własnych emocji na papier, przełamywania nieśmiałości oraz wysyłania swoich literackich prób na różne portale, do wydawnictw i czasopism. Na zakończenie spotkania zwiedziliśmy interesującą wystawę o św. Janie Pawle II - ,,Wy jesteście przyszłością świata”.

  

Anna Juszczuk

 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Dnia 5 października 2018 r. odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości szkolnych  - Ślubowanie uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców, dziadków, nauczycieli. 
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz rodzice uczniów klas pierwszych.

Zanim maluchy zostały przyjęte do grona szkolnej społeczności musiały przedstawić to, czego nauczyły się już w szkole i wykonać zadania przygotowane przez bohaterów bajkowych. Zadaniem uczniów było m. in. zaśpiewanie piosenek (również w języku angielskim), recytacja wierszy oraz wiele innych niełatwych zadań. "Egzamin pierwszoklasisty" został zaliczony
na szóstkę.

    

Po część artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym , pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Następnie panie wicedyrektor: Elżbieta Krystyna Ignatowicz i Małgorzata Zubrzycka dokonały symbolicznego pasowania dotykając ramienia ucznia kolorowym ołówkiem
i wypowiadając zdanie: "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 37
im. Kazimierza Górskiego".


 
Następnie uczniowie otrzymali dyplomy i wykonano pamiątkowe zdjęcia.

  

        

Na zakończenie uczniowie udali się do swoich sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ta szkolna uroczystość dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wiele wzruszeń, nauczycielom dumy
i radości z nowo przyjętych uczniów. Mamy nadzieję, że każdy dzień w naszej szkole przyniesie naszym pierwszoklasistom  wiele radosnych chwil.  

                                                                Wychowawczynie klas pierwszych

   

 

Program Insta.Ling w naszej szkole

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do XI edycji Programu Insta.Ling, w którym biorą udział chętni uczniowie klasy VIA i VIB.  Insta.Ling to strona WWW do skutecznej nauki słówek, wykorzystywana aby wspierać naukę języka angielskiego.

Insta.Ling jest:
  * systemem do nauki nowych słówek,

*
systemem do utrwalania słówek,
*
systemem do kontroli systematyczności pracy ucznia,
* systemem do śledzenia postępów ucznia.


Program Insta.Ling dla Szkół daje nauczycielowi, uczniom i rodzicom bezpłatny dostęp do strony WWW w ramach programu szkolnego.


Najważniejszą korzyścią  systematycznego korzystania z  Programu Insta.Ling  jest  poprawa poziomu przyswojenia słówek przez uczniów oraz zwiększenie pewności siebie uczniów posługujących się  językiem angielskim.
Zadaniem ucznia, który przystąpił do Programu jest  systematyczne  logowanie się do Insta.Ling za pomocą loginu i hasła przekazanego przez nauczyciela i wykonanie  powtórki  około 20 słówek, co średnio zajmuje od 2 do 8 minut. Po każdej wykonanej sesji uczeń dostaje raport z systematyczności i postępów pracy. 
Link do strony: https://
instaling.pl


Pracę uczniów koordynuje nauczyciel języka angielskiego p. Dorota Żukowska.

 

Słynni Polacy w Książnicy Podlaskiej

Dnia 1 października 2018r. uczniowie klasy III A uczestniczyli w warsztacie „Poznajemy sylwetki słynnych Polaków – O nich wiedzieć warto” w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej. Brali aktywny udział w ciekawej podróży szlakiem Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Ludwika Zamenhofa, Marii Skłodowskiej – Curie, Kornela Makuszyńskiego, Grzegorza Kasdepke, a także Kamila Stocha i Roberta Lewandowskiego. Pracownicy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego wzbogacili spotkanie
o prezentację multimedialną, ciekawostki, zagadki i krzyżówkę - quiz. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o słynnych Polakach i zachęcili do czytania o nich książek, których tytuły pojawiały się przy poszczególnych sylwetkach.

 

Zapoznali się również z nowościami literatury dziecięcej, którą mogą
wypożyczać pamiętając o przywołanej podczas spotkania myśli Kornela Makuszyńskiego:

„Sto razy mówiłem, gadałem bez końca
i wciąż będę wszystkim smutnym przypominał,
że dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca.
A dom, w którym jej nie ma, to mroczny kryminał…”

   

Anna Juszczuk, Barbara Zadykowicz

 

"CUDZE CHWALICE, SWOJEGO NIE ZNACIE" - WYCIECZKA DO HAJNÓWKI
W sobotę 29.09.2018r. osiemnastu chętnych uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce  do Hajnówki. Najpierw zwiedziliśmy Sobór Świętej Trójcy, który do tej pory widzieliśmy tylko w telewizji głównie przy transmisji festiwali muzyki cerkiewnej w wykonaniu chórów z całego świata. Zadziwiła nas konstrukcja cerkwi, która łączy w sobie nowoczesność
i tradycję. W hajnowskim soborze znajduje się aż siedem ołtarzy, czego nie spotyka się w innych świątyniach. Podziwialiśmy żyrandol w kształcie równoramiennego krzyża greckiego jedynego na terenie Polski, polichromie, witraże , ikonostas i mozaiki.


           
Następnie udaliśmy się do Parku Miniatur  Zabytków Podlasia. Tutaj bardzo podobała się nam kolorowa architektura drewniana charakterystyczna dla tego regionu, pałace i obiekty sakralne. Miniatury wykonano w skali 1:25.
Wycieczka odbyła się w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie" prowadzonych przez p. Violettę Grabowską.

    
 Tym razem był z nami ks. Piotr Borowik, któremu dziękujemy za  uczestnictwo.

 

,,MALI WSPANIALI ORLIK CUP 2018"
28 września 2018 r. na orliku szkolnym odbyło się wydarzenie sportowo – rekreacyjne ph. „Mali Wspaniali Orlik CUP 2018” zorganizowane przez Fundację Orły Sportu, Fundację Mali Wspaniali oraz Szkołę Podstawową nr 37 w Białymstoku. Celem wydarzenia była popularyzacja aktywności fizycznej wśród dzieci, organizacja aktywnego czasu wolnego dla najmłodszych, współpraca zespołowa oraz integracja. W imprezie uczestniczyły dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 0-II szkół podstawowych z następujących placówek (w sumie prawie 350 najmłodszych):

- Przedszkole Samorządowe nr 73
- Przedszkole Samorządowe nr 86
- Przedszkole Samorządowe nr 78
- Przedszkole Samorządowe nr 53
- Szkoła Podstawowa nr 8
- Szkoła Podstawowa nr 37

W programie znalazło się między innymi przeciąganie liny, piłka nożna, slalomy, rzuty do kosza. Zabawy było co nie miara, a dzieciom uśmiech nie schodził z twarzy. Na zakończenie wydarzenia każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal oraz dyplom, a chwilę później odbyło się losowanie nagrody głównej (sprzęt sportowo – rekreacyjny dla najmłodszych), która trafiła do rąk uczniów z naszej szkoły.

Całe wydarzenie pomogli zorganizować uczniowie klasy VI A oraz VII A za co bardzo mocno dziękujemy!

 

"Sprzątanie świata – Polska 2018”

21 września – jak co roku nasza szkoła włączyła w ogólnopolską akcję |
„Sprzątanie Świata – Polska 2018”.   W tym roku odbyła się ona pod hasłem
”AKCJA - SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”. Celem tegorocznej jubileuszowej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów.

 W akcji  wzięli udział uczniowie klasy   IV B, V A i VI D  wraz
z wychowawcami porządkując tereny wokół szkoły.

                                                      Krystyna Czarniecka

 

I Mistrzostwa Polski Orlików Rugby Tag – etap wojewódzki – woj. podlaskie
19.09.2018 r. na orliku szkolnym SP 37 odbyły się I Mistrzostwa Polski Orlików Rugby Tag – etap wojewódzki (woj. podlaskie). W mistrzostwach startowały drużyny złożone z dzieci do lat 12 (rocznik 2006 i młodsze), w składach których znajdowały się co najmniej dwie dziewczynki. W turnieju wzięło 8 drużyn z 7 szkół. Po fazach grupowych, gdzie w dwóch grupach po grze każdy z każdym, nastąpiły finały. Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce, nasz zespół złożony z uczniów z kl. VI A, nieznacznie tylko musiał uznać wyższość rywala. Dziękujemy wszystkim zespołom za wysoki poziom umiejętności gry Rugby Tag!

Kolejność końcowa:
1. SP 11
2. SP 37 (Łazarska Milena, Gogolewska Natalia, Szubzda Damian, Dubiło Kacper, Maciorowski Maciej, Apoń Kacper, Fronczyk Wiktor, Żaworonek Jakub)
3. SP 12
4. SP 29
5. SP 47
6. SP 3
7. SP Sobolewo
8. SP 37 II (Sawicz Magdalena, Apoń Oliwia, Makarewicz Tomasz, Chomczyk Łukasz, Żurowski Maciej, Kużelewski Adam, Lenczewski Kacper, Cholewski Szymon, Trypuza Marcel)

 

NARODOWE CZYTANIE 2018

Dnia 07.09.2018 r. w bibliotece szkolnej uczniowie klasy VII B uczestniczyli
w 7 edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” popularyzująca najwybitniejsze dzieła polskiej literatury i rozpowszechniająca idee czytelnictwa. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego” Pan Dyrektor Marek Gaszyński odczytał
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W związku z obchodami Jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Panie Elżbieta Ignatowicz i Małgorzata Zubrzycka Wicedyrektorki szkoły przeczytały fragmenty lektury – „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a uczniowie pod kierunkiem Pani Olgi Zawadzkiej – wybrane teksty z Antologii Niepodległości. Imprezę uatrakcyjniły pieśni patriotyczne oraz wystawa „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego” autorstwa Pani Anny Dzięgielewskiej i Anny Juszczuk. 

Anna Juszczuk

                                    

 

 

„PRZEDWIOŚNIE” LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA

Dnia 7.09.2018 r. w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego
w Białymstoku uczniowie klasy VI A z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów  powieści „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytanych przez Małgorzatę Dobkowską poetkę oraz nauczycielkę Różę Jabłońską, a także obejrzeli prezentację Adrianny Buzun „Śladami Stefana Żeromskiego”. Uczestnicy Narodowego Czytania wykazali się wiedzą i kreatywnością
w konkursie z nagrodami pt.: „Wokół Przedwiośnia Stefana Żeromskiego”.
Z pięknych kart powieści na nowo ożyły wymarzone „szklane domy” o przyszłej Rzeczypospolitej.

                                                                                 Anna Juszczuk

   
   

 

,,Białystok szlakiem niepodległości"
W listopadzie 2018 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Grupa chętnych uczniów z naszej szkoły 08.09.2018 r. wzięła udział w sobotniej wycieczce zabytkowym autobusem po ulicach naszego miasta. Trasa przejazdu przebiegała przez miejsca związane z odzyskaniem niepodległości przez Białystok od 19.02.1919 r.

W ten sposób rozpoczęliśmy tegoroczne wycieczki w ramach zajęć pozalekcyjnych ,,Cudze chwalicie, swojego nie znacie" prowadzonych przez p. Violettę Grabowską.

 

XVIII MIĘDZYNARODOWY MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU
W piątek 7września 2018r. uczniowie klas ósmych pod opieką  wychowawców   wzięli  udział w  XVIII  Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Tegoroczny marsz odbywał się pod hasłem "Przez Sybir do niepodległej"  i miał  przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.

 

MEDAL DILIGENTIAE - ZA PILNOŚĆ
Miło nam poinformować, że podczas oficjalnych miejskich uroczystości inaugurujących nowy rok szkolny 2018/2019
Medal
Diligentiae
otrzymał uczeń
 naszej szkoły - Mateusz Baranowski  z klasy VIII d
wraz z panem Michałem Grygorukiem.
      

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!
3 września pełni sił zaczynamy nowy rok szkolny.
Wszystkim Uczniom życzymy, by w nowy rok szkolny wkroczyli  z energią
i entuzjazmem, a zdobywanie wiedzy
było fascynującą przygodą.  Niech szkoła będzie dla Was rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań, jak również miejscem  radości i wielu przyjaźni.