Z  ŻYCIA  SZKOŁY  -  ROK SZKOLNY  2019/2020 

 

Obchody Światowych Dni Origami
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły włączają się w obchody Światowych Dni Origami, które przypadają każdego roku w dniach 24 października – 11 listopada. Celem Światowych Dni Origami jest propagowanie dalekowschodniej sztuki składania papieru. Origami uczy koncentracji uwagi, cierpliwości, wytrwałości w dążeniu do celu, przestrzegania reguł, doskonali wyobraźnię przestrzenną, sprawność manualną, wyzwala kreatywność. Daje dużo radości z osiągniętego celu oraz umożliwia poznanie innych miłośników origami. Jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. W bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa książek oraz figurek origami. Uczniowie spotykali się podczas długich przerw w bibliotece szkolnej, aby wspólnie składać figurki origami wykorzystując książki, przygotowane diagramy oraz pomoc pań bibliotekarek. Zainteresowani uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w warsztatach ,,Krótkie projekty, duże efekty”, które odbyły się podczas długich przerw 6 i 8 listopada w sali nr 302. Uczniowie złożyli następujące figurki origami: „Żuraw machający skrzydłami”, „List z kopertą”, „Kredka”, „Pierścionek”, „Serduszko”. Warsztaty były przeprowadzone przez uczennice kl. VIIIA.

„Zdrowie na talerzu” – to warsztaty adresowane do uczniów klas IIIA i IIIB, przeprowadzone w dniach 28 i 31 października. Uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację o warzywach i owocach, bawili się w rytm piosenki „Witaminki”, następnie wykonali papierowe warzywa techniką origami. Były to: marchewki, pietruszki, bakłażany, rzepy i rzodkiewki, papryki. Efekty swojej pracy zaprezentowali na wystawce „Zdrowo, smacznie, kolorowo”. Skuteczną pomoc w przeprowadzeniu warsztatów okazały uczennice kl. VIIIA.

Agnieszka Szwed, Anna Juszczuk, Barbara Matczuk

 

29.11.2019- Komisariat Młodego Policjanta
Tego dnia Zerówka szkolna odwiedziła Komendę Policji w Białymstoku. Zajęcia odbyły się w sali Komisariatu Młodego Policjanta, gdzie nasi uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiadomości dotyczących bezpieczeństwa. Dzieci przypomniały sobie postawę jaka obowiązuje w przypadku ataku psa, ale też informacje o ruchu drogowym. Zerówkowicze sprawdzili swoją wiedzę
w zakresie bezpieczeństwa w kole fortuny, ale też dowiedzieli się wiele ciekawych informacji na temat pracy policjanta.


Sylwia Chodukiewicz, Wiesława Gryko

 

PODLASKIE SPOTKANIA Z PISARZAMI

Dnia 27 listopada 2019 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli odbyło się podsumowanie10. edycji projektu „Podlaskie Spotkania z Pisarzami”. Celem projektu było: popularyzacja twórczości współczesnych pisarzy polskich, rozwijanie zainteresowań najnowszą literaturą dziecięcą
i młodzieżową, rozwój wrażliwości estetycznej oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej literaturą współczesnych pisarzy polskich, a także rozbudzanie motywacji czytania książek spoza kanonu lektur szkolnych. Laureatami wojewódzkiego konkursu czytelniczo-plastycznego „Czy znasz twórczość…?” zostali:

Nikola Klimaszewska kl. VIB – II miejsce - „Czy znasz twórczość Zuzanny Orlińskiej?” – zakładka reklamująca książkę.

Roksana Chodziutko kl. VIIB -III miejsce - „Czy znasz twórczość Agnieszka Tyszki?” – zakładka reklamująca książkę.

Julia Rakowska VIIA - III miejsce - „Czy znasz twórczość Agnieszka Tyszki?” – znajomość twórczości pisarki.

Joanna Rakowska kl. VIB –wyróżnienie - „Czy znasz twórczość Zuzanny Orlińskiej?” – znajomość twórczości pisarki.

 

GRATULUJEMY!

 

TEATRZYK KAMISHIBAI

Dnia 26.11.2019 r. Andżelika Chodziutko uczennica klasy III B ubrana w tradycyjny strój japoński przy wsparciu efektów akustycznych zaprezentowała bajkę z morałem pt. ,,Oświadczyny” na Prezentacji Teatrzyków Kamishibai „Papierowa bajka”: „Przygody Muminków” w Szkole Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, za którą otrzymała ogromny aplauz widowni. Prezentacje miały na celu zapoznanie z klasyką fińskiej literatury dla dzieci na przykładzie twórczości Tove Jansson oraz promocję teatrzyku kamisibai jako metody pracy z uczniem.

Dnia 29.11.2019 r. Andżelika Chodziutko przedstawiła bajkę pt. ,,Oświadczyny” przedszkolakom z Samorządowego Przedszkola nr 78
w Białymstoku, którzy byli pod ogromnym wrażeniem, a pytaniom do autorki bajki nie było końca. 
Bajka również bardzo się spodobała uczniom klasy I A i III B naszej szkoły, którzy z zaciekawieniem oglądając teatr ilustracji przeżyli w wyjątkowej formie przygody Muminków. Dziękujemy Pani Katarzynie Chodziutko
i Andżelice Chodziutko za przygotowanie Teatrzyku Kamishibai, który jest obecnie coraz popularniejszy w wielu krajach Europy.

 

Anna Juszczuk

 

Zajęcia z Panią Anią w Zerówce
Dnia 25.11.2019 Zerówkę szkolna odwiedziła Pani Ania ze szkolnej biblioteki. Pani Ania przedstawiła nam swojego Misia oraz przeczytała kilka bajek
i wierszy o niedźwiadkach. Pokazała dzieciom przeróżne książeczki i zachęciła do czytania, a tym samym do odwiedzin w bibliotece. Na sam koniec dzieci doskonale bawiły się przy muzyce „Jadą, jadą misie”. Dziękujemy Pani Ani za wspaniały czas spędzony z nami
J

 
 

 

30. ROCZNICA UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA

W naszej szkole z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka odbyło się wiele działań poszerzających znajomość praw dziecka wśród społeczności szkolnej. Uczniowie wzięli udział w projekcie ,,Miasto Białystok przyjazne dzieciom", w którym przedstawili propozycje zmian w mieście, by młodym mieszkańcom żyło się w Białymstoku lepiej. Chętni wykonali prace plastyczne i fotograficzne na konkurs ,,Dla każdego dziecka - dzieciństwo". Wyróżnienie w nim zdobyła Gabriela Grądzka z kl. 6a (opiekun Pani Violetta Grabowska).

W każdej klasie zostały zrealizowane lekcje poświęcone tematyce praw dziecka. Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz charytatywny, z którego dochód został przeznaczony na ,,Prezent bez pudła" UNICEFu.

W bibliotece szkolnej można było oglądać wystawę pt. ,,Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - Konwencja o Prawach Dziecka". Uczniowie uczestniczyli w debacie ,,Moje prawa ważna sprawa" i wysłuchali fragmentów książki Grzegorza Kasdepke ,,Mam prawo, czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!".

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

26 listopada siódmoklasiści i ósmoklasiści wzięli udział w ,,Żywej lekcji historii" z Bractwem KERIN. Tematem zajęć były losy Polski podczas II wojny światowej. Uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę żołnierza niemieckiego, radzieckiego, polskiego czy więźnia obozu koncentracyjnego. Dowiedzieli się, jak dzielnie Polacy walczyli u boku innych państw koalicji antyhitlerowskiej.

Adrian Petelski

 

Dzień Pluszowego Misia -  Zerówka Szkolna
Dnia  25.11.2019 w Zerówce odbył się Dzień Pluszowego Misia. Dzień uwielbiany i kochany chyba przez wszystkie dzieci. W klasie 0a był on szczególnie celebrowany. Odbyło się krótkie przedstawienie pt.: „Kilka słów o Niedźwiadkach”. Nie zabrakło też Misiowych tańców takich jak „Gumisie”.
W trakcie całej uroczystości zaproszeni Goście: Pani Pedagog, Pani Agnieszka
z Biblioteki oraz pani Pielęgniarka odczytały krótkie wiersze, opowiadania
o niedźwiadkach. W trakcie dzieci zatańczyły taniec z rekwizytem- szarfami. Wszystkie osoby brały udział w sprawdzianie wiedzy o misiach, a także w zagadkach muzycznych, gdzie należało odgadnąć z jakiej bajko pochodzi dana piosenka. Był to wspaniały czas zakończony słodkim upominkiem i medalami.Sylwia Chodukiewicz
Wiesława Gryko

 

ROK 2019 STANISŁAWA MONIUSZKI

Dnia 22.11.2019 r. uczniowie klasy V B zwiedzili Filię nr 9 Książnicy Podlaskiej oraz uczestniczyli w obchodach Roku Stanisława Moniuszki. Wysłuchali prelekcję ,,Życie i twórczość Stanisława Moniuszki” wzbogaconej o opery i pieśni Stanisława Moniuszki. Aktywnie i z zaangażowaniem brali udział w warsztatach pt. ,,Dyrygujemy Moniuszką” prowadzonych przez Karola Jóźwika – studenta dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach. Warto słuchać dzieł mistrza Stanisława Moniuszki nacechowanych narodowo  oraz natchnionych duchem pieśni ludowych.

Anna Juszczuk

 

AKTORSKIE TALENTY W ŚWIETLICY

22.11.19 r. uczniowie klas II-III pod kierunkiem wychowawców świetlicy wystawili teatrzyk kukiełkowy pt. ,,Krasnal, jesień i poziomki". Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz zaproszeni goście z zainteresowaniem obejrzeli przygotowane przez małych aktorów widowisko.

J. Kazuczyk, J. Śpiewak

 

Matematyka wcale nie musi być nudna- klasa Oa
Matematyka wcale nie musi być nudna, wie o tym doskonale grupa z Zerówki. Podczas pierwszych zajęć z kodowania, na macie z wykorzystaniem kubeczków, uczyliśmy się dodawania i odejmowania. Ćwiczyliśmy też koordynację wzrokowo- ruchową oraz motorykę małą, ustawiając jak najwyższą wieżę, która składała się z 57 kubeczków ! Nie zabrakło też zagadek logicznych
i innych matematycznych łamigłówek.
    
Sylwia Chodukiewicz

 

"Czytam z klasą  - lekturki spod chmurki"
W bieżącym roku szkolnym klasa II a realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki", wspierający rozwój czytelnictwa wśród  uczniów klas I - III.
Projekt składa się z trzech modułów. W każdym z nich nauczyciel razem z dziećmi wybierają spośród czterech podanych - jedną książkę do przeczytania. Następnie należy wykonać zadania związane z przeczytaną lekturą.
W pierwszym module o nazwie "Fikuśne lekturki spod chmurki" wybraliśmy książkę pt.: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. W ramach modułu uczniowie zrealizowali następujące zadania: wykonali Czytusie z plasteliny, wysłuchali czytanej przez nauczyciela lektury (dwa rozdziały przeczytała jedna z mam), omówili przygody każdej skarpetki, wykonali plakaty zachęcające do przeczytania książki, wykonali ilustracje do książki podczas zajęć informatycznych oraz pokolorowali i uzupełnili Lekturniki. 

   Justyna Jabłońska


SPORTOWY TOR PRZESZKÓD W ŚWIETLICY

Dzieci ze świetlicy szkolnej wzięły udział w Sportowym Torze Przeszkód. Uczniowie kl. I, II i III zmagali się ze sobą w skokach, biegach, tunelach, wspinaczce, rzutach do celu i wielu innych zabawach. Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera zdrowej rywalizacji i zasad fair play.

J. Śpiewak, W. Gryko, J. Kazuczyk, M. Sasimowicz

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS HISTORYCZNY ,,Zamień celebrytę na autorytet"

21 listopada uczennice kl. 8a (Gabriela Gościłowicz, Patrycja Różańska, Zuzanna Malarek) wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Historycznym ,,Zamień celebrytę na autorytet. Parada postaci historycznych" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 16 im. T. Kościuszki w Białymstoku. Zadaniem konkursowym było przedstawienie wybranej postaci z kart historii Polski. Dziewczęta zaprezentowały losy Ireny Sendlerowej, a następnie odpowiadały na pytania komisji dotyczące jej życiorysu. Ostatnim punktem konkursu był test wiedzy z okresu II wojny światowej. Nasze uczennice zajęły 3. miejsce! Serdecznie gratulujemy!

Adrian Petelski

 

Dzień z Koszykówką i Wyjątkowym Gościem w klasie 0a
W poniedziałek gościliśmy wspaniałą osobę jaką jest Pani Karolina- mama Basi. Jest to trenerka koszykówki, która podzieliła się z nami swoją wiedzą
i umiejętnościami. Na początku opowiedziała nam o swojej pasji do koszykówki, następnie przedstawiła historię tego sportu. Poznaliśmy najsłynniejszych koszykarzy z całego świata, a nam sam koniec udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie odbył się trening. Dzieci były zachwycone umiejętnościami
i osobowością Pani Karoliny. ŚLICZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPANIALE PRZYGOTOWANĄ LEKCJĘ O KOSZYKÓWCE !


Sylwia Chodukiewicz

 

ŚWIETLICOWE TAŃCE

W ramach Programu Ciekawe Zawody: ,,Kim zostanę jak dorosnę?" świetlica szkolna gościła Pana Łukasza Więcka - instruktora tańca oraz właściciela szkoły Sfera Tańca. Pan Łukasz opowiedział dzieciom, jakich tańców uczy na co dzień oraz pokazał najciekawsze kroki. Na koniec spotkania dzieci ze świetlicy nauczyły się krótkiego układu tanecznego. Wszyscy doskonale się bawili i na pewno na długo zapamiętają wizytę Pana Łukasza. Dziękujemy!

Joanna Kazuczyk, Jolanta Śpiewak

 

Wycieczka do Wielkiej Synagogi w Tykocinie

W sobotę 16.11.2019 r. 15 chętnych uczniów naszej szkoły uczestniczyło
w zajęciach pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie ". Tym razem celem wycieczki była Wielka Synagoga w Tykocinie..
Dzieci poznały tragiczną historię społeczności żydowskiej, zniszczenia dorobku materialnego i kulturowego wielu pokoleń Żydów zamieszkujących na Podlasiu. Uwagę uczniów przyciągnęły XIX wieczne tablice z napisami w języku hebrajskim i aramejskim zdobiące ściany, birma w centrum Wielkiej Synagogi oraz szafa ołtarzowa na wschodniej ścianie.


Obejrzeli  judaika - przedmioty związane z życiem codziennym i obrzędami religijnymi Żydów. Zwiedzili  też Małą Synagogę w której znajduje się między innymi niezwykły kaflowy piec  z XVI wieku. Wycieczka była krótka ale bardzo bogata we wrażenia i wiedzę historyczną.
   
Violetta Grabowska

 

INSCENIZACJA KLASY V A
8 listopada uczniowie klasy 5A wystąpili z inscenizacją z okazji Święta Niepodległości podczas apelu dla klas 4-6 naszej szkoły. Z kolei podczas spotkania w dniu 13 listopada przedstawienie to mogli obejrzeć  rodzice,
babcie i dziadkowie uczniów

Licznie przybyli goście z uwagą obejrzeli inscenizację przygotowaną na podstawie scenariusza „ Pisk Orła Białego”. Po przedstawieniu najmłodszych przyciągnął słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów i uczennice. Dziękujemy rodzicom uczniów, którzy pomagali w organizowaniu spotkania. 

Katarzyna Zaniewska

 

TALENTY XXI WIEKU
Miło nam poinformować, iż uczeń z naszej szkoły Michał Burzyński z klasy VIII b otrzymał z rąk Pana Prezydenta Truskolaskiego pamiątkowy medale i  certyfikaty
 za udział w projekcie "Talenty XXI wieku". 
W szóstej edycji „Talentów XXI wieku” wzięło udział 356 zdolnych uczniów
z 26 białostockich szkół podstawowych i 9 liceów ogólnokształcących. 
W  ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty z zakresu „Programowania robotów mobilnych”, z zakresu biologii, chemii, fizyki i informatyki, medycyny, „Modelowania 3D”, „Algorytmu wynalazku”, „Siłowni umysłu” i „Treningu kreatywności”. Zajęcia realizowano w profesjonalnych laboratoriach i pracowniach Instytutu Biologii, Instytutu Chemii, Wydziału Fizyki, Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

13.11.2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski pn. ,,Wolność, kocham i rozumiem". Jego celem było promowanie utworów literackich odnoszących się do tematu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wzięli w nim udział nasi uczniowie: Joanna Rakowska VI b, Aniela Skóra VI b, Martyna Malec VI d, Adam Jóźwiak V b. Dzieci obejrzały też wystawę ,,Józef Piłsudski i Legiony w kolorach Mirka Szponara". Miło nam poinformować, że Adam Jóźwiak - uczeń Pani Olgi Zawadzkiej za wykonanie wiersza A. Mickiewicza ,,Śmierć pułkownika" otrzymał wyróżnienie w tym konkursie.

 

ŚWIETLICOWY QUIZ WIEDZY ,,WIEM WSZYSTKO"

Czy w Polsce są wulkany? Czy marabut jest kuzynem bociana? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas III i IV uczestniczący w kolejnej edycji quizu ,,Wiem wszystko" zorganizowanego przez wychowawców świetlicy i Samorząd Uczniowski.

I miejsce - klasa III a

II miejsce - klasa IV b

III miejsce - klasa III b

Wyróżnienie - klasa IV a

Joanna Kazuczyk, Adrian Petelski, Jolanta Śpiewak

 

APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA

W czwartek i piątek odbyły się uroczyste apele z okazji Święta Niepodległości. Montaże słowno-muzyczne pod kierunkiem wychowawców przygotowali uczniowie klas: III b (wych. Pani Danuta Grzędzińska), V a (wych. Pani Katarzyna Zaniewska) oraz VII b (wych. Pani Dorota Żukowska). Podczas apelów Pan Dyrektor wręczył stypendia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe 16 uczniom naszej szkoły oraz przekazał gratulacje na ręce rodziców stypendystów. Była to również okazja do wręczenia nagród laureatom szkolnych konkursów.

 

OGÓLNOPOLSKA AKCJA #LAPBOOK O/DLA NIEPODLEGŁEJ!

Klasa 8 a z okazji Święta Niepodległości wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji #Lapbook dla/o Niepodległej. Uczniowie przygotowali lapbooki (rodzaj teczki tematycznej na określony temat) zawierające najważniejsze informacje z dziejów naszej Ojczyzny.

Adrian Petelski

 

KONCERT STANISŁAWA MONIUSZKI

Dnia 6.11.2019 r. uczennice klasy VI D zwiedziły Filię nr 9 Książnicy Podlaskiej i zapoznały się z bogatym księgozbiorem biblioteki publicznej. Z zainteresowaniem wysłuchały ,,Koncertu wybranych pieśni i arii Stanisława Moniuszki” w wykonaniu Gabrieli Korzińskiej (sopran), przy fortepianie Monika Bierć prowadzonego przez Irenę Surowiec. Pięknie wykonane wspaniałym głosem utwory ,,Czy powróci”, ,,Aria Hrabiny”, ,,Złota rybka”, ,,Prząśniczka”, ,,Pieśń wieczorna” o wyrazistej barwie i ogromnej mocy zostały nagrodzone przez miłośników twórczości Stanisława Moniuszki hucznymi brawami.

Anna Juszczuk

 

KONKURS „Najpiękniejszy różaniec”
W naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu pt.
„Najpiękniejszy różaniec”. Komisja konkursowa wyróżniła prace następujących uczniów:

W kategorii klas I-III:

I miejsce
Andżelika Chodziutko kl. III B
Krystian Kutyłowski kl. I B

II miejsce
Zuzanna Falkowska kl. II B
Julia Gołębiewska kl. I B
Lidia Lubecka kl. III B
Nikola Zaborowska kl. II A

III miejsce
Jakub Nalewajko kl. I B
Magdalena Sadowska kl. I B

Wyróżnienie
Hubert Bojko kl. III B
Maciej Dudziński kl. I A
Alicja Wiktoria Fomienko kl. I C
Hanna Grzybko kl. I C
Izabela Horosz kl. I A
Marlena Kacperczyk kl. III B
Karol Kamieński kl. I B
Aleksandra Korol kl. I B
Maja Kowalczuk kl. I B
Wiktoria Maliszewska kl. III A
Hanna Mieczkowska kl. I B
Blanka Nasiadka kl. II B
Sylwia Sosnowska kl. III B
Franciszek Zabielski kl. III A

W kategorii klas IV-VII:

I miejsce
 Roksana Chodziutko kl. VII B

II miejsce
Maksymilian Pul kl. VII B

III miejsce
Emilia Zabielska kl. VII B
Kacper Majczak kl. VII D

Wyróżnienie
Oliwa Apoń kl. VII A
Emilia Baranowska kl. VII A
Wiktoria Kamieńska kl V B
Wiktoria Pul kl. VII B
Olaf Ziętek kl. V B

Skład komisji oceniającej:
Dyr. Tadeusz Gaszyński|
Dyr. Krystyna Ignatowicz
Violetta Grabowska
Katarzyna Abramowicz
Maria Orzechowska
Dorota Żukowska
Emilia Worobiej
Adrian Petelski
Izabela Łuckiewicz
Agnieszka Szumińska
Anna Bienias

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

 

AUDYCJA MUZYCZNA W KLASACH I -III

Dnia 29.10.2019 r. w naszej szkole odbył się występ filharmonii podlaskiej
pt. „Wikingowie i Indianie”. Dzielny, waleczny wódz Wikingów – Rudy Wąs wybierał się na podbój świata. Wsiadł do swojej szybkiej łodzi i od razu wpadł
w tarapaty. Na morzu rozpętała się bowiem tak wielka burza, że rudy wąs przez tydzień nie mógł nic zrobić, ponieważ cały ten czas musiał mocno trzymać się masztu żeby nie wpaść do wody. Kiedy w końcu ocean się uspokoił, dzielny wiking w oddali dostrzegł nieznany ląd. Okazało się, że trafił do Ameryki, gdzie przywitał go wódz Indian – Pawie Oko. W au
dycji muzycy opowiedzieli
o muzyce i zwyczajach Indian i Wikingów. W wyprawie uczestniczyły dzieci wspólnie śpiewając i biorąc udział w zabawach.


 

 

DZIECI LISTY PISZĄ...

W roku szkolnym 2019/20 świetlica bierze udział w ogólnopolskiej wymianie pocztówkowej. Za pośrednictwem portalu internetowego została stworzona lista szkół, które będą między sobą wymieniać się pocztówkami, listami. Wrześniową kartkę z pozdrowieniami od dzieci z naszej świetlicy redagował Szymon Mirończuk z kl. 2a. Pierwsza kartka została wysłana do świetlicy Szkoły Podstawowej w Legionowie, z której również otrzymaliśmy pozdrowienia. Wystawa otrzymanych pocztówek będzie dostępna do obejrzenia w sali świetlicowej.

J. Kazuczyk, J. Śpiewak

 

W ZERÓWCE SZKOLNEJ
W poprzednim tygodniu wiele działo się w Zerówce Szkolnej. Sprawdzaliśmy jak zmieniło się najbliższe otoczenie poza terenem szkoły jesienią, bawiliśmy się na osiedlowym placu zabaw. Na koniec nie zabrakło też niespodzianek od Starszych Koleżanek z naszej szkoły- czyli pokazu baniek mydlanych. To był ekscytujący tydzień, a ten nie zapowiada się wcale gorzej.


Od poniedziałku aktywnie działamy, czyli konkurencje sportowe i rekreacyjne
o nazwie „ Spartakiada”. Były to wspólne zajęcia Zerówki wraz z najbliższymi Rodzicami, Dziadkami,  a także zaproszonymi Seniorami.  DZIĘKUJEMY ZA ZAPROSZENIE I WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS !

 

Błyśnij dla bezpieczeństwa”

Jesień to pora roku, kiedy szybko robi się ciemno, a częste opady deszczu pogarszają widoczność. Z tego względu rośnie zagrożenie pieszych. Dlatego tez nasza szkoła włączyła się w akcję propagującą noszenie odblasków.

Przy współpracy z Biurem Zarządzania  Kryzysowego Urzędu Miejskiego
w Białymstoku i Strażą Miejską  strażnicy wraz z uczniami klasy II A
z wych. Panią Justyną Jabłońską rozdawali odblaski mieszkańcom osiedla Dziesięciny. Mieszkańcy dowiedzieli się przy okazji, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych

Musimy pamiętać, że dzięki stosowaniu odblasków, widoczność pieszego
 na drodze po zmroku, rośnie. Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której jesteś widoczny z 30 metrów  nawet do 150 – 200 metrów. Dzięki temu znacząco wydłuża się czas na reakcję kierowcy i  zwiększa to bezpieczeństwo pieszego. 

Celem naszej akcji jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z odblasków , a prze to zwiększenie poprawy bezpieczeństwa pieszego.

To kolejne z działań, mające na celu podniesienie bezpieczeństwa pieszych na drogach, dlatego NOŚ ODBLASKI!

 

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE W KLASACH V I VI

W czwartek 24.10.2019 r. w klasach V i VI odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Białymstoku. Były to zajęcia: „Uczymy się żyć bez przemocy” i „Odpowiedzialność prawna nieletnich” Podczas zajęć przedstawiono informacje na temat przemocy rówieśniczej w świecie realnym i cyberprzestrzeni. Uczniowie zostali uświadomieni , co do zagrożeń i konsekwencji płynących z niewłaściwego korzystania z technik informacyjnych. Prowadzący zapoznali uczniów z formami i sposobami ochrony przed przemocą. Podczas zajęć w klasach VI uświadamiano uczniom pojęcie prawa , odpowiedzialności i konsekwencji wynikających z jego naruszenia ,
a także starano się pokazać uczniom zachowania asertywne. W trakcie zajęć przeprowadzono pogadanki i przedstawiono prezentacje multimedialne.

Pedagog: M. Zubrzycka

 

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE "UWAGA NA OBCYCH"

W czwartek 24.10.2019 r. w kl. II odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Białymstoku na temat : „Uwaga na obcych” Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, na jakie zagrożenia ze strony osób nieznajomych mogą być narażone; w jaki sposób można rozpoznać kto jest niebezpieczny. Podczas zajęć przedstawiono prezentację multimedialną, opowiadanie, film.

Pedagog: Malgorzata Zubrzycka

 

Wyniki konkursu "Drugie życie"
klasy I - III
I miejsce
Zuzanna Falkowska kl. II a
Andżelika Chodziutko kl. III b
II miejsce
Maja Kowalczuk  kl.  b
III miejsce
Julia Chojnowska  kl. II a
wyróżnienia
Julian Dunaj kl. I b
Jakub Nalewajko  kl. I b
Magdalena Teresa Sadowska kl. I b
Marzena Nalewajko kl. II a
Julia Sieliwoniuk kl. II b
Martyna Januszkiewicz kl. III a
Paweł Korkuz kl. III a
Lena Orzechowska kl. III a
klasy IV - VI
laureat
Michał Kowalczuk kl. V a
wyróżnienia
Blanka Borcuch i Klaudia Gruszewska kl. VI d
Weronika Frankowska i Martyna Malec kl. VI d
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.


Organizatorzy: Justyna Jabłońska, Agnieszka Szwed, Krystyna Czarniecka, Adrian Petelski

 

PODLASKIE SPOTKANIA Z PISARZAMI
25.10.2019 r. o godz. 9.50 w ramach Podlaskich Spotkań z Pisarzami w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Janowicz-Timofiejew, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego, Szkoły Podstawowej nr 38 oraz nasi pierwszoklasiści z kl. I a z wychowawczynią Barbarą Zadykowicz. Pani Katarzyna opowiedziała dzieciom o swojej pracy pisarskiej, wydawnictwie ,,Niebieska mrówka". Podczas spotkania dzieci z zainteresowaniem słuchały wesołych historyjek opowiadanych i czytanych z książek ,,Jak babcia Ada czytała wiersze", ,,Azorek", ,,Niezwykła przygoda Skrzata Pirata" czy ,,Kotek w autobusie". Wiele radości czytelnikom dostarczyła ,,Zabawa w rymy". Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania autorki i sami zadawali dużo pytań odnośnie życia i twórczości pisarki, różnych przygód małych bohaterów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze dostarczając wiele radości, inspirując Panią Katarzynę do pisania następnych książek.

Anna Juszczuk


ŻONKILOWE POLETKO

Młodzi wolontariusze – uczniowie naszej szkoły - wiedzą, że nie wszystkie dzieci są silne, sprawne
i zdrowe. Pamiętają także o chorych
 i pokrzywdzonych przez los. Wyrazem tej pamięci są (między innymi) żonkilowe grządki.
Taką kwiatową rabatkę przygotowali uczniowie klasy 4a, którzy w czwartkowe popołudnie (24 października 2019r.) zasadzili żonkilowe cebulki. Efekty ich pracy będą widoczne wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, ozdobią teren wokół szkoły i przypomną o dzieciach wymagających wielkiej opieki i troski.

Izabela Łuckiewicz
SPOTKANIE NA PGE NARODOWYM
21 października 2019r., w 45. rocznicę zdobycia przez Reprezentację  Narodową w piłce 3. miejsca na Mistrzostwach  Świata w Piłce Nożnej w 1974r., doszło
do wyjątkowego spotkania, które upamiętniało "Orły Górskiego" i ich wkład
w rozwój polskiej piłki nożnej. 


W spotkaniu na  PGE Narodowym w Warszawie  uczestniczył
Pan Dyrektor Tadeusz Gaszyński.


 

XIX Dzień Papieski 2019 „Wstańcie, chodźmy!

Dla upamiętnienia  Wielkiego Polaka Św. Jana Pawła II w naszej szkole w dniach od 14 do 22 października 2019 roku, odbył się Tydzień Papieski pod hasłem „ Wstańcie, chodźmy!”. W szkolnej bibliotece przygotowano materiały
o Świętym Papieżu -  książki, albumy, zdjęcia, filmy,  obrazy, karty pracy o papieżu itp. Uczniowie klas I- VIII na lekcjach religii i zajęciach opiekuńczo
– wychowawczych wraz z nauczycielami korzystali z  przygotowanych materiałów, pogłębiali i utrwalali wiedzę o Papieżu.Wspólnie przypomnieliśmy
I Pielgrzymką Św. Jana Pawła II do Ojczyzny (2-10 czerwca 1979 roku),  oraz osobę Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.Wystawa zachęcała też do  refleksji nad naszym powołaniem.

Tydzień Papieski w szkolnej bibliotece i przygotowania do niego są doskonałą okazją dla nas wszystkich do zapoznania się  i przypomnienia bogactwa nauczania Wielkiego Papieża Polaka. Ufamy, że papieskie wezwanie - Wstańcie, chodźmy!,  będziemy realizować  w codziennym życiupoprzez działanie na rzecz dobra drugiego człowieka.

   Organizatorzy wystawy:  Ks. A. Garbecki, p. J. Kawałko p. A. Chrościńska,  
p. A. Juszczuk i p. A. Tarasiuk
.

 

MUZYKA FRYDERYKA CHOPINA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dnia 16.10.2019 r. uczniowie klasy V B obejrzeli wystawę pt. ,,Życie i twórczość Fryderyka Chopina” (22.02.1810-17.10.1849) - ,,Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” (Cyprian Kamil Norwid). Z zainteresowaniem wysłuchali poranek muzyczno-literacki pt. ,,Muzyka Pana Chopina” na motywach książki Wandy Chotomskiej, cenionej autorki wierszy
i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Uczniowie poznali młodzieńcze lata życia kompozytora w dworku w Żelazowej Woli i rozkwit talentu muzycznego oraz wysłuchali znakomitych utworów Fryderyka Chopina. ,,Polonezem wchodzą drzewa w polską jesień, śpiew tej ziemi w swoich liściach każde niesie. Pod wierzbami, w Łazienkach Chopin krople deszczu kołysze w dłoni.
- Słyszysz ? – Słyszę – Preludium deszczowe” (W. Chotomska).

Anna Juszczuk

 

X PODLASKIE SPOTKANIA Z PISARZAMI

 Dnia 15.10.2019 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku uczennice kl. VII A, B i VIII B uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Panią Agnieszką Tyszką, autorką bajek, opowiadań, powieści, a także słuchowisk radiowych oraz scenariuszy teatralnych, laureatką Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę ,,Róże w garażu”. Pisarka odpowiadając na liczne pytania uczestników przybliżyła swój warsztat pracy, ciekawostki na temat całej kociej serii, pomysły na nowe książki, dlaczego warto czytać i co w czytaniu jest najpiękniejsze. Na zakończenie spotkania czytelnicy uzyskali od autorki autografy i podpisali książki oraz zwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną Centrum Edukacji Nauczycieli.

 

Anna Juszczuk

 

AKCJA EKOLOGICZNA "RATUJMY KASZTANY"
Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii "Ratujmy Kasztany" organizowanej przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.Uczniowie klasy VI A i VII a sprzątali  liście kasztanowców, wewnątrz których zimują osłonięte kokonem poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka.
W ten sposób poprzez eliminacje szkodników, przyczyniają się do poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w naszym mieście.

 

Krystyna Czarniecka, Julita Dudaryk

 

KOLEJNY SUKCES NASZYCH PIŁKAREK
Złote medalistki Igrzysk w Piłce Nożnej Dziewcząt! Podopieczne trenera Łukasza Studniarka z klas 6 D i 5 D wywalczyły pierwsze miejsce i uzyskały tytuł najlepszej Szkoły w Mieście. W meczu półfinałowym pokonały SP5 5:2, natomiast w wielkim finale 2:0 SP 45. Wielkie brawa i gratulacje! Na wiosnę nasz zespół zmierzy się w Finale Wojewódzkim z najlepszymi szkołami z regionu.
WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI
Dzieci ze świetlicy odwiedziły Filię nr 17 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Celem wycieczki było uzmysłowienie dzieciom, jak odbiera świat osoba niewidoma. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. ,,Czytanie palcem". Tworzyły również książeczki dla niewidomych kolegów.

Joanna Kazuczyk
Jolanta ŚpiewakMIEJSKIE UROCZYSTOŚCI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej prezydent Białegostoku spotkał się 15 października (wtorek) z nauczycielami białostockich szkół i przedszkoli. Spotkanie było okazją do podziękowania za zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży. Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze otrzymali: Pan Dyrektor Naszej Szkoły Tadeusz Gaszyński oraz Pani Pedagog Małgorzata Zubrzycka.

W trakcie miejskiej uroczystości wyróżniono także 7 pedagogów, którzy poprzez swoją pracę i postawę stają się autorytetem dla wychowanków. Nominowanych było 47 osób. „Nauczycieli Mądrych Sercem” cechuje empatia i troska o dobro każdego człowieka. Nieustannie mobilizują uczniów do działania, pracy i rozwoju. Wśród nagrodzonych znalazła się nauczycielka muzyki i plastyki w naszej szkole Pani Violetta Grabowska.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!
AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
WYCIECZKA 7A DO WARSZAWY
Klasa VII a na wycieczce w Black Cat Escape Room oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Moc wrażeń, przeżyć, emocji i świetna zabawa!

Anna DzięgielewskaSUKCESY NASZYCH PIŁKAREK
Piłkarki z klas 5d i 6d awansowały do finału miejskiego Igrzysk Dzieci w piłce nożnej. Dziś (7 X) pokonały SP 3 oraz SP 1 i z kompletem punktów powalczą o medale w środę (16 X) na Orliku przy naszej szkole.

Trener Łukasz StudniarekDZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W dniu 04.10.2019r. w naszej szkole odbywały się Dni Tabliczki Mnożenia.
Uczniowie mogli obejrzeć przygotowaną przez Szkolna Bibliotekę wystawkę matematyczną. Najmłodsi czytali czasopisma i książki popularnonaukowe, rozmawiali o matematyce rozwijając swoje zainteresowania. Starsi uczniowie brali udział w matematycznym quizie na temat tabliczki mnożenia, który zorganizowali  nauczyciele matematyki współpracujący z samorządem uczniowskim.


NOC BIBLIOTEK 2019

Dnia 03.10.2019 r. uczennice klasy VII B  uczestniczyły w Nocy Bibliotek 2019
w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej przy ul Gajowej 73. Z zainteresowaniem wzięły udział w spotkaniu autorskim pod hasłem ,,Znajdźmy wspólny język” z doktor literaturoznawstwa Krystyną Bezubik, pragnącą od dziecka zostać pisarką, która po drodze była: nauczycielką, blogerką, trenerką kreatywnego pisania. Stworzyła markę „Piszę, bo chcę”. Napisała: „Podróż”, „Raj na kredyt”, „Piszę codziennie”, „Jak wydać i skutecznie wypromować książkę ?” Pani Krystyna Bezubik „Znalazła wspólny język” w rozmowie z  czytelniczkami
o „Sile marzeń”.

     

Anna Juszczuk
SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
W czwartek 3 października  w klasach VIII odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariusza Straży Miejskiej w Białymstoku pod hasłem„Dopalacze – czy warto?” – celem zajęć było dostarczenie uczniom wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy, wzbogacenie wiedzy na temat zniszczeń organizmu i skutków społecznych spowodowanych spożywaniem dopalaczy oraz wzmocnienie zachowań asertywnych. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali pogadanki, obejrzeli film i prezentację multimedialną.

Pedagog M. Zubrzycka


Z językiem obcym za pan brat!
Dnia 26.09.2019 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych w bibliotece szkolnej odbył się "Konkurs pięknego czytania w języku obcym". Uczniowie klas I-VIII obejrzeli wystawę literatury w językach świata. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wybrane fragmenty książek w językach obcych, wykazując się wzorową ich znajomością oraz wysoką kulturą czytelniczą. "A room without books is like a body without soul".

Anna Juszczuk, Joanna Kazuczyk


PLOGGING JUŻ W BIAŁYMSTOKU!
23.09.2019 uczniowie klasy sportowej VD wraz z wychowawcą Pawłem Malinowskim i trenerem Andrzejem Waszkiewiczem połączyli przyjemne z pożytecznym. Trend na bieganie i sprzątanie przybył do nas ze Szwecji, gdzie biegacze dość mieli kłujących w oczy śmieci i postanowili… zbierać je podczas codziennych treningów. Idea szybko rozpłynęła się po Europie, a teraz dotarła również do Białegostoku. Może zagości tu na dłużej?
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019
Dnia 20 września 2019r., jak co roku nasza Szkoła włączyła się w międzynarodową akcję związaną z promocją ochrony środowiska "Sprzątanie Świata - Polska 2019". Hasło tegorocznej edycji akcji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Czynny udział w akcji wzięli uczniowie klasy 4a i 6a wraz z nauczycielami.
     
                                                       Krystyna Czarniecka „Bezpieczna droga do szkoły”

W związku z powrotem do szkoły po wakacyjnej przerwie w klasach I-III odbyły się spotkania z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej którzy przeprowadzili w klasach zajęcia profilaktyczne pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”

Podczas zajęć zapoznano dzieci z podstawowymi zasadami ruchu w prawie drogowym, w tym umiejętności „czytania” znaków drogowych, świateł, umiejętności poruszania się po drodze w charakterze pieszego. Zapoznano dzieci z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa w życiu codziennym. Ustalano zasady bezpiecznego zachowania się, przypomniano numery alarmowe do służb ratunkowych.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Pedagog M. Zubrzycka


W TUWIMOWIE

Dnia 20.09.2019 r. klasa I A uczestniczyła w imprezie czytelniczej pod hasłem: „Świat wierszy dla dzieci Juliana Tuwima”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę poświęconą twórczości poetyckiej Juliana Tuwima (13 IX 1894 - 27 XII 1953). Dzieci wysłuchały najsłynniejszych utworów poety oraz z radością przedstawiły inscenizację ,,Rzepki”. „W Tuwimowie” czytelnicy poznali humor i piękno wierszy Juliana Tuwima.

v

Anna Juszczuk
AKCJA BohaterON - LIST DO POWSTAŃCA
Uczniowie klasy 8a włączyli się w ogólnopolską akcję BohaterON polegającą m.in. na wysyłaniu listów do żyjących powstańców warszawskich. BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

Adrian Petelski


APEL W 80. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
Klasa 7a pod kierunkiem Pani Anny Dzięgielewskiej przygotowała apel z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To wydarzenie pozwoliło przypomnieć całej społeczności szkolnej wydarzenia z lat 1939-1945 oraz upamiętnić wszystkich bohaterów walczących za naszą Ojczyznę.
DRZEWKO PAMIĘCI - POZWÓL ZAPUŚCIĆ KORZENIE HISTORII
Mądrość, doświadczenie, długowieczność, potęga – symbolika dębu jest rozległa i przywodzi na myśl wiele szlachetnych określeń. Muzeum Sybiru w Białymstoku w ramach akcji ,,Drzewka pamięci" podarowało naszej szkole sadzonki dębu. Klasa 8 a posadziła je na naszym szkolnym podwórku, aby przypominały nam o naszych korzeniach i historii, które pielęgnowane, staną się długowieczne!
Akcja została zorganizowana z okazji 80. rocznicy wkroczenia wojsk sowieckich do Polski.

Adrian Petelski


Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dnia 18.09.2019 r. uczniowie klasy I B wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Abramowicz odwiedzili bibliotekę szkolną. Pierwszoklasiści ,,bajkowym pociągiem” odbyli podróż po literaturze dziecięcej. Bezbłędnie rozpoznawali ilustracje ulubionych bajek i baśni oraz zredagowali ,,prośby książki”. Z zainteresowaniem oglądali i czytali wybrane przez siebie barwnie ilustrowane książeczki. Mali czytelnicy obiecali systematycznie odwiedzać bibliotekę poznając zaczarowany świat książek dla dzieci.  

Anna JuszczukINSPIRACJE PISARSKIE ZUZANNY ORLIŃSKIEJ

Dnia 17.09.2019 r. uczniowie klasy VI B w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Zuzanną Orlińską, laureatką wielu prestiżowych nagród literackich m.in. imienia Astrid Lindgren, Kornela Makuszyńskiego czy PS IBBY. Pisarka zaczarowała publiczność inspiracjami swoich książek. Czytając fragmenty powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży zachęciła do ich przeczytania m.in.  „Detektywi z klasztornego wzgórza”, „Z Bożej łaski Jadwiga, król”, „Ani słowa o Zosi”, ,,Cierpienia sięciolatka”. Ciekawe spotkanie odbyło się w ramach 10. edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami” .

 

Anna JuszczukZ KSIĄŻKĄ W PODRÓŻ MUZYCZNĄ

Dnia 16.09.2019 r. uczniowie klasy IV B w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej uczestniczyli w warsztatach teatralno-muzycznych inspirowanych książką Marty Guśniowskiej ,,Piosenki do zwiedzania” i ,,Alfabet teatru”. Pani Łucja Grzeszczyk, aktorka Białostockiego Teatru Lalek zapoznała uczestników z różnymi technikami teatru, bogactwem kukiełek. W trakcie wspaniałej zabawy scenicznej powstał mały musical odkrywający legendarne i historyczne miejsca Białegostoku oraz rozbudzający przywiązania do ,,małej ojczyzny”.

Anna Juszczuk

Międzynarodowy Dzień Kropki w Zerówce
16 września odchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Na początku naszych twórczych działań rozpoczęliśmy popołudnie od krótkiego filmu na temat "Kropki". Uczniowie mogli zobaczyć, jak jedna niepozorna kropeczka zmieniła świat  Vashti, która dzięki temu malutkiemu elementowi uwierzyła w siebie i swoje możliwości !
I my dzisiaj cały dzień budowaliśmy wiarę we własne siły, a na sam koniec stworzyliśmy swoje kropeczki

 
Sylwia Chodukiewicz
Sylwia Matanowska


NOWELE POLSKIE W 8 NARODOWYM CZYTANIU 2019

Dnia 05.09.2019 r. uczniowie klasy VIII B w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej wysłuchali wybitnych nowel polskich należących do kanonu naszej literatury. Gawędę ,,Sawa” z cyklu ,,Pamiątki Soplicy” – Henryka Rzewuskiego czytał Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wybitny znawca historii, autor licznych publikacji z zakresu dziejów naszego regionu. Poeta, prozaik Wojciech Karpiński przeczytał opowiadanie ,,Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru ,,Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza. Nowelę ,,Rozdziobią nas kruki, wrony …” – Stefana Żeromskiego zaprezentował Jan Dworakowski autor książek z zakresu dziejów ZHP w Białymstoku i na Podlasiu. Dyskusję o wartości Narodowego Czytania zakończyła nowela ,,Dym” – Marii Konopnickiej czytana przez autora książek z historii regionalnej Mariana Olechnowicza. Po zakończeniu akcji Narodowego Czytania uczniowie obejrzeli wystawę poświeconą ,,80 rocznicy wybuchu II wojny światowej” Mariana Olechnowicza oraz otrzymali książkę ,,Nasi poszli w  bój” o żołnierzach kampanii wrześniowej, którzy pierwszego września 1939 roku stanęli do obrony kraju.

Anna Juszczuk
NARODOWE  CZYTANIE  2019

Kiedy skończyły się wakacje i zabrzmiał pierwszy dzwonek, uczniowie naszej szkoły zaczęli odwiedzać bibliotekę szkolną -  odebrali podręczniki, przejrzeli nowości wydawnicze i wypożyczyli już  pierwsze lektury.

         Bardzo ważnym wydarzeniem promującym czytelnictwo była akcja – NARODOWE CZYTANIE 2019’- która odbyła się 6 września 2019r. przy udziale dyrekcji szkoły, zaproszonych gości i uczniów klasy 8a.

Podczas spotkania odczytane zostały fragmenty ośmiu  nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość. Były to następujące utwory: „Dym”, „Dobra pani”, „Katarynka”, „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, „Orka”, „Rozdzióbią nas kruki, wrony”, „Sachem” i „Sawa”.

Poza tym młodzi czytelnicy i ich opiekunowie dyskutowali na temat - „Piękno, bogactwo i aktualność nowel polskich”, rozwiązywali krzyżówki, quizy  i oglądali wystawę „Nowele polskie – lekturą Narodowego Czytania 2019”.

Natomiast 7 września 2019r. uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami czytali fragmenty nowel podczas imprezy miejskiej zorganizowanej przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego, która odbyła się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.MEDALE DILIGENTIAE - ZA PILNOŚĆ
 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 26 w Białymstoku podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2019/2020 wręczone zostały medale "Diligentiae - za pilność" dla najlepszych uczniów, jak również nauczycieli - ich opiekunów. Takie odznaczenie otrzymał uczeń naszej szkoły - Michał Burzyński z klasy VIII B  oraz jego nauczycielka – pani Joanna Sawicka.
                                                                                        Serdecznie gratulujemy!!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Tegoroczne wakacje dobiegły końca. 
Czas wracać do szkoły.


W poniedziałek 2 września 
odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
201
9/2020.


Wszystkim Uczniom życzymy, by w nowy rok szkolny wkroczyli  z energią
i entuzjazmem, a zdobywanie wiedzy
było fascynującą przygodą.  Niech szkoła będzie dla Was rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań,
jak również miejscem  radości i wielu przyjaźni.