Z  ŻYCIA  SZKOŁY  -  ROK SZKOLNY  2017/2018

 

APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA

     10 listopada uczniowie klas 0-VII wzięli udział w uroczystych apelach z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaże słowno-muzyczne zostały przygotowane przez klasę III c pod kierunkiem pani Sylwii Matanowskiej oraz klasę VII b pod kierunkiem pani Izabelli Łuckiewicz. Podczas uroczystości dyrekcja szkoły wręczyła uczniom stypendia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, a rodzicom serdeczne gratulacje.

 

WIECZÓR PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

09 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się WIECZÓR PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ. Wspólne wielopokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych poprowadził zespół wokalny pod kierunkiem p. Doroty Zinówko. Piękną recytację poezji przygotowała p. Anna Dzięgielewska. We wspólnym śpiewaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Uczestnicy spotkania wspólnie wyśpiewali historię Polski opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych.  
         Śpiewajmy pieśni, recytujmy wiersze i przekazujmy tę piękną tradycję następnym pokoleniom, ponieważ jak mówi sentencja „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

 Dziękujemy Wszystkim, którzy uczestniczyli w tym patriotycznym wydarzeniu.

                                                                            Dyrekcja Szkoły

 

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2017

     9 listopada 2017 r. uczennice naszej szkoły wzięły czynny udział w „Patriotycznym Śpiewaniu 2017” – wydarzeniu towarzyszącym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Ta wyjątkowa X edycja przedsięwzięcia została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Miejscem spotkania, który rozbrzmiewał piosenkami i pieśniami patriotycznymi był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Śpiewaliśmy wspólnie, ponieważ „Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadkiem historii i świadectwem naszej miłości do Ojczyzny”.

                               Dorota Zinówko, Anna Juszczuk

 

Z WIZYTĄ W FILII NR 9 KSIĄŻNICY PODLASKIEJ

     19.10 (czwartek) klasa “0” gościła w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej na lekcji bibliotecznej. Podczas bardzo ciekawych, godzinnych zajęć uczniowie mieli możliwość rozejrzeć się po całej bibliotece i zajrzeć w każdy jej kąt, poznać najnowszy sprzęt multimedialny w niej wykorzystywany. Zerówkowicze chętnie i z dużym zainteresowaniem słuchali pani bibliotekarki, ktora opowiadała m.in. jakie warunki trzeba spełnić by zostać czytelnikiem oraz o czym należy pamiętać wypożyczając książki do domu. Dzieci miały możliwośc obejrzeć najciekawsze, najnowsze rodzaje książek dla najmłodszych (dźwiękowe, rozkładane, z figurkami, w przezabawnych kształtach, itp.). Uczniowie już zapowiedzieli się z kolejna wizytą, tym razem na bajkę wyświetlaną ze sprzętu z dawnych lat – rzutnika.

                               Marta Sokół

 

UDZIAŁ W GRZE MIEJSKIEJ “Z Marszałkiem po Białymstoku”

     8 listopada (środa) uczniowie z klasy VII b wzięli udział w grze miejskiej ph. “Z Marszałkiem po Białymstoku”. Zadaniem uczestników było dotarcie do siedmiu punktów kontrolnych (miejsc związanych z Józefem Piłsudskim w naszym mieście) i udzielenie odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań. Gra została zorganizowana przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 150. rocznicy urodzin Marszałka. Siódmoklasiści zwiedzili również wystawy Muzeum Wojska w Białymstoku.

                               Adrian Petelski

 

UTALENTOWANE UCZENNICE Z KLASY VII A
Miło nam poinformować, iż uczennice z naszej szkoły Gabriela Żołopa i Zuzanna Gogolewska z klasy VII a otrzymały z rąk Pana Prezydenta Truskolaskiego pamiątkowe medale i  certyfikaty za udział w projekcie "Talenty XXI wieku". 

   
W projekcie przygotowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i finansowym ze środków  Prezydenta Miasta Białegostoku  wzięło udział  ponad 300 zdolnych uczniów z 33 białostockich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W  ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty z zakresu „Programowania robotów mobilnych”, z zakresu biologii, chemii, fizyki i informatyki, medycyny, „Modelowania 3D”, „Algorytmu wynalazku”, „Siłowni umysłu” i „Treningu kreatywności”. Zajęcia realizowano w profesjonalnych laboratoriach i pracowniach Instytutu Biologii, Instytutu Chemii, Wydziału Fizyki, Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.
 
.

W ZACZAROWANYM ŚWIECIE BAJEK, BAŚNI, BAJECZEK...

     6 listopada (poniedziałek) obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klas 0-VII uczestniczyli w projekcie ph. "Zaczarowany świat bajek, baśni, bajeczek..." realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Zgodnie z założeniami projektu przebrali się za swoje ulubione postacie z bajek oraz czytali, opowiadali i interpretowali fragmenty znanych utworów baśniowych. Rozwiązywali quizy i przedstawiali za pomocą małych form teatralnych wybrane bajki.

Uczniowie klas 0-III wzięli udział w 3. edycji szkolnego konkursu ph. "Moja ulubiona postać z bajki".

"Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież Wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie."

                               Samorząd Uczniowski, Biblioteka Szkolna

 

WYNIKI KONKURSU "BARWY JESIENI"

 Konkurs plastyczny "Barwy Jesieni"
W naszej szkole  zorganizowany został konkurs plastyczny "Barwy jesieni" dla
uczniów klas I - III.  Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych i pomysłowych  prac.

A oto wyniki tego konkursu:

I miejsca
Andżelika Chodziutko kl. I b
Kinga Korol kl. II b

II miejsca
Amelia Cholewska kl. I a
Mateusz Piaskowski kl. II b

III miejsca
Adrianna Rydzewska kl. I a
Natan Szymański kl. II b

Wyróżnienia
Maksymilian Jurco kl. 0
Amelia Baran kl. I a
Aleksandra Supron kl. I b
Marlena Kacperczyk kl. I b
Hubert Bojko kl. I b

Wiktoria Wadowiec kl. III a
Karolina Jabłońska kl. III b
Magdalena Orzechowska kl. III d
Damian Hofman kl. III e

Dziękujemy  wszystkim uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!

   

Organizatorki: Justyna Jabłońska i Agnieszka Szwed

 

Wycieczka do Muzeum Wojska w Białymstoku

3 listopada uczniowie klas III d i III e udali się na wycieczkę do Muzeum Wojska w Białymstoku.

Klasa III d uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych "Wojskowe smaki", podczas których uczniowie uzyskali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących posiłków w wojsku. Dowiedzieli się m.in. co można zjeść w wojsku, ile posiłków dziennie zjada żołnierz, jak wygląda kuchnia polowa i co można  było w niej gotować. Na zakończenie zajęć dzieci stworzyły menu współczesnego żołnierza.

Natomiast uczniowie klasy III e brali udział w zajęciach pod hasłem "Z wizytą u króla". Dzieci przeniosły się w dawne czasy i dowiedziały  się jakie obowiązki miał paź, giermek i rycerz, uzyskały informacje na temat broni, którą walczyli rycerze oraz jak wyglądała ich zbroja. Uczniowie poznali ciekawostki z życia rycerzy, ich tradycje i obowiązki, jakie stawiał przed nimi król. Każde dziecko zostało pasowane na rycerza przez królową Patrycję. Na zakończenie uczniowie  
w grupach tworzyli opowieści związane ze zdobytą wiedzą.
                                                                    Justyna Jabłońska, Justyna Krajewska
 

 

WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

     3 listopada (piątek) czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach z I pomocy przedmedycznej poprowadzonych przez ratowników medycznych z Grupy Ratowniczej Medival - Białystok. Uczniowie najpierw dowiedzieli się, w jaki sposób należy zgłosić wypadek odpowiednim służbom. Później poznali zasady udzielania I pomocy przedmedycznej, w tym poszczególne etapy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy uczestnik miał również okazję wykonać masaż serca na fantomie i zapytać o szczegóły codziennej pracy ratowników medycznych. Pod koniec zajęć na ręce naszych gości złożyliśmy podziękowania za ogrom przekazanej wiedzy i umiejętności.

                               Adrian Petelski

 

STOŁÓWKA DLA PTAKÓW Z LEROY MERLIN

     Nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez sieć hipermarketów budowlanych Leroy Merlin. Pierwszy etap projektu polegał na stworzeniu ptasiej stołówki (najpierw zrobieniu karmników, a później udekorowaniu całości). Tego zadania podjęły się uczennice klasy 6a.

Drugi etap to dwutygodniowe głosowanie klientów sklepu na - najładniejszą ich zdaniem - stołówkę dla ptaków. Głosy na naszą pracę można oddawać w Leroy Merlin przy ul. Produkcyjnej do 17 listopada. Na otrzymanym kuponie należy wpisać kod P09 oraz numer paragonu.

                               Adrian Petelski

 

DZIEŃ PRZEBRAŃ W STYLU HALLOWEEN

     Społeczność uczniowska naszej szkoły bardzo lubi przebieranki. To okazja do świetnej zabawy, ale też rozwijania kreatywności przy projektowaniu i wykonywaniu swojego stroju. Ostatnim powodem do przybrania różnych wcieleń (m.in. czarnych kotów i innych stworów) było Halloween. Bez psikusów i zbierania cukierków wielu z nas bawiło się tego dnia wyśmienicie.

                               Samorząd Uczniowski

 

ZADUSZKI LITERACKIE

     W bibliotece szkolnej odbyły się "Zaduszki literackie". Z tej okazji została zorganizowana wystawa ph. "Dzień Wszystkich Świętych" upamiętniająca tradycje tego święta. Podczas zajęć uczniowie poznali historię białostockich cmentarzy; miejsc spoczynku białostoczan, którzy pracowali, tworzyli i służyli dla dobra naszego regionu. Uczestnicy wspomnieli również o poetach, którzy odeszli od nas w ostatnim czasie.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Pozostaną w naszych sercach i pamięci na zawsze.

"Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma."
(H. Bechlerowa - "Święto Zmarłych")

 

"MARZYCIELSKA POCZTA" W KLASIE III C
Klasa III c wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie MarzycielskaPoczta.pl umieszczone są profile chorych wraz z ich adresami pocztowymi. Uczniowie samodzielnie napisali kartki z pozdrowieniami dla  wybranych dzieci. Udział w akcji był świetną okazją do rozmowy na temat empatii, szacunku, tolerancji i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.


                                                                                       
                                                                            Sylwia Matanowska

KONKURS "NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC"

W naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu pt. „ Najpiękniejszy różaniec”. Komisja pod przewodnictwem Pana Dyrektora Tadeusza Gaszyńskiego, spośród 47 prac, wyróżniła prace następujących uczniów.

W kategorii klas I-III:

I miejsce:
Andżelika Chodziutko kl. IB
Marlena Kacperczyk kl. IB
Wiktoria Kamieńska kl. IIIB

II miejsce:
Alicja Baranowska kl. IB
Hubert Bojko kl. IB
Maria Piotrowska kl. IIB
Olaf Ziętek kl. IIID

III miejsce:
Amelia Cholewska kl. IA
Lena Iwanowicz kl. IIA
Karol Krasowski kl. IIID
Wiktoria Wadowiec kl. IIIA

Wyróżnienie:

Martyna Car kl. IIA
Oliwia Gromko kl. IIA
Damian Hofman kl. IIIE
Kinga Korol kl. IIB
Adrian Kowalewski kl. IA
Szymon Lewicki kl. IIIA
Wiktoria Maliszewska kl. IA
Maria Sadowska kl. IIIE

W kategorii klas IV-VII:

I miejsce:
Roksana Chodziutko kl. VB
Maksymilian Pul kl. VB
Julita Gierałtowska kl. VB

II miejsce:
Adam Krasowski kl. VD
Weronika Maliszewska kl. VIA
Igor Mularczyk kl. VIID

III miejsce:
Mateusz Bojko kl. VB
Mateusz Bołbot kl. VD
Kacper Leszek Majczak kl. VD
Piotr Wadowiec kl. VIB

Wyróżnienie:

Gabriela Gościłowicz kl. VIA
Adam Łazarski kl. VD
Marcin Łazarski kl. VD
Wiktoria Pul kl. VB
Julia Rakowska kl. VA
Jakub Węgierski kl. VB

     

Skład komisji oceniającej:

      Tadeusz Gaszyński
Adrian Petelski
Justyna Malinowska
Jolanta Śpiewak
Agnieszka Tarasiuk
Krystyna Czajkowska

       Emilia Worobiej
Anna Dzięgielewska

Barbara Matczuk
Izabela Łuciewicz
Sylwia Matanowska
Iwona Kwiecińska
Katarzyna Waligóra
Krzysztof Babiracki

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

 

ŚWIAT WIERSZY WANDY CHOTOMSKIEJ

     Z okazji 88. rocznicy urodzin Wandy Chotomskiej (pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci oraz młodzieży) w bibliotece szkolnej został zorganizowany konkurs literacko-plastyczny dla uczniów klas 0-III ph. "Interpretacja utworów Wandy Chotomskiej". Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wiersz poetki bądź zaprezentowanie wybranego utworu poprzez recytację czy małą formę teatralną. Śmiałków oceniała m.in. Pani pedagog Małgorzata Zubrzycka. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy udanych prezentacji.

Po wystąpieniach konkursowych wszyscy zebrani zapoznali się z wystawką okolicznościową poświęconą Wandzie Chotomskiej oraz wspólnie czytali jej wiersze.

                               Organizatorzy: Anna Juszczuk, Adrian Petelski

 

AKCJA EKOLOGICZNA "RATUJMY KASZTANY"
Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii "Ratujmy Kasztany" organizowanej przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej  Urzędu Miejskiego w Białymstoku.


  Dzieci zbierają opadające liście kasztanowców, wewnątrz których
zimują osłonięte  kokonem poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka. W ten sposób poprzez eliminacje szkodników, przyczyniają się do poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w naszym mieście.

                                                             Krystyna Czarniecka, Julita Dudaryk

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS HISTORYCZNY "ZAMIEŃ CELEBRYTĘ NA AUTORYTET"

     26 października (czwartek) uczniowie klasy 7b - Filip Fabjańczyk, Kinga Pydyn oraz Barbara Zieniewicz wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Historycznym "Zamień celebrytę na autorytet" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 16 im. T. Kościuszki w Białymstoku. Konkurs polega na wybraniu postaci historycznej, zaprezentowaniu jej życiorysu oraz zasług w wybranej formie, a także odpowiedzi na pytania komisji.

Nasi uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali postać Józefa Andrzeja Szczepańskiego ps. "Ziutek" - uczestnika Powstania Warszawskiego. Dzięki swojej pracy zdobyli w konkursie 2. miejsce. Gratulujemy!

                               Adrian Petelski

 

Klasa II A rozpoczęła udział w kinowym cyklu „Filmowi bohaterowie”

 

24 października 2017r. uczniowie z klasy II A wraz z wychowawczynią obejrzeli w kinie „Forum” film pt. „Sekret Eleonory” rozpoczynając tym samym swój udział, w pełnym barwnych postaci, cyklu filmów pełnometrażowych oraz krótkich animacji, które wpisują się
w poszukiwania wartościowych wzorców i postaw.

Dzięki nim dziecko:
  • buduje relacje społeczne sprzyjające jego właściwemu rozwojowi (rodzina, przyjaciele)  i zna właściwe wzorce postępowania;

  •  poznaje świat wartości, w tym ofiarności i współpracy;

  •   formuje własne poczucie godności i uczy się szacunku do innych;

  •  zna wartość wiedzy, jako podstawy do rozwoju umiejętności;   kształtuje postawę otwartości wobec świata i innych ludzi oraz aktywności w życiu społecznym.

„Sekret Eleonory”, to pięknie ilustrowana bajka ukazująca bogaty świat literatury dziecięcej oraz przekonująca o wartości czytelnictwa, jako środka do zdobywania wiedzy, poprzez którą można lepiej zrozumieć świat. Porusza też ważne tematy przełamywania nieśmiałości, relacji z rodzeństwem (lojalność w prawdziwej potrzebie mimo wcześniejszych kłótni), ukazuje wartość minionych pokoleń, marzeń i sposobu ich realizacji, zachęca do uwierzenia we własne możliwości. Akcja filmu ma dobrze zbudowane napięcie, skupiające uwagę małego widza, a muzyka tworzy bajkowy, tajemniczy klimat.
Pokaz poprzedziło spotkanie z prelekcją multimedialną, prowadzone przez pana Krzysztofa Sienkiewicza, wprowadzające uczestników w tematykę filmu. Po seansie uczniowie mogli podzielić się na gorąco swoimi wrażeniami i opiniami. Film - dwuwymiarowy i oszczędny w środkach artystycznych - zachwyca przekazem, bawi i skłania do refleksji np. nad jego przesłaniem: „Tylko dlatego, że to opowieść, nie znaczy to, że nie jest prawdziwa”.

Barbara Zadykowicz

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ IDĄ PIERELOTKIN

     23 października (poniedziałek) uczniowie klasy 7b wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką Idą Pierelotkin. Impreza czytelnicza została zorganizowana w ramach 8. edycji projektu "Podlaskie Spotkania z Pisarzami" w Szkole Podstawowej nr 45 im. Jana Pawła II w Białymstoku. Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoczęła się pisarska przygoda Idy Pierelotkin, jak wygląda jej praca nad nowymi książkami oraz, co sama sądzi o swoich dziełach. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książki, które uczą, bawią i wychowują oraz otrzymać dedykację z autografem autorki.

                               Adrian Petelski

 

WYCIECZKA DO MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY
 
W sobotę 21.10.2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie, swojego nie znacie" zorganizowanych przez Violettę Grabowską. Dzieci poznały historię tego XVIII - wiecznego pałacyku za czasów Branickich. Podziwiały dzisiejszy wystrój i wyposażenie wnętrz, który niestety nie jest oryginalny, ponieważ majątek Branickich został rozprzedany po śmierci Izabeli Branickiej. Naszym uczniom bardzo podobał się stół do gier, wytworne meble oraz szkło i porcelana  z XVII i XIX w.


   
Była to już druga wycieczka w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie, swojego nie znacie", pokazująca piękne zabytki Podlasia. Tym razem gościliśmy pierwszego chętnego rodzica, który z nami spędził czas uczestnicząc 
w wycieczce. 
                                                                                           Violetta Grabowska
 
AUDYCJA MUZYCZNA "JESTEM SOBIE PODLASIANKA"
20 października uczniowie klas 0-III mieli okazję uczestniczyć w pierwszej
w tym roku szkolnym audycji muzycznej, podczas której zostały wykorzystane utwory folkloru podlaskiego. Dodatkowym atutem audycji było przybliżenie wszystkim różnych ciekawostek dotyczących naszego regionu oraz zaprezentowanie elementów stroju ludowego.

 Justyna Jabłońska
 Sylwia Matanowska
   
NOCOWANIE W SZKOLE UCZNIÓW KLAS SIÓDMYCH

     20/21 października w naszej szkole odbyło się nocowanie uczniów klas siódmych. Pod opieką Pani wicedyrektor E. K. Ignatowicz, Pani J. Sawickiej oraz Pana A. Petelskiego uczniowie przeżyli noc pełną atrakcji. Siódmoklasiści wzięli udział w dyskotece, seansie filmowym, grach zespołowych (podchody, twister). Zagrali mecz w pin-ponga i siatkówkę oraz zjedli wspólną kolację.

                               Samorząd Uczniowski

 

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO CENTRUM PRZYRODNICZEGO

Dnia 16 października klasy pierwsze uczestniczyły w wycieczce do  Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Dzieci oglądały tam zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla przyrody Madagaskaru na wystawie "Madagaskar - ginący świat". Podziwiały  m.in.: owoce baobabu, rzep madagaskarski, ćmę zwaną księżycową czy rekonstrukcję graficzną "ptaka słonia" naturalnej wielkości. Wśród eksponatów znajdziemy też ciekawe minerały, skamieniałości, czy skały, które zostały przywiezione z wyspy.

Dodatkowo Pani przewodnik pokazała wystawę z regionów arktycznych
 z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego przywiózł do ówczesnego Zakładu Biologii w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku pierwsze eksponaty -  bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne. Dzisiaj Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją Kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour z holotypami 5 gatunków.  

Na zakończenie zaprezentowana została wystawa „Przyroda północno-wschodniej Polski”.

 

 

XVII DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

     Jak co roku nauczyciele biblioteki i religii zorganizowali wystawę poświęconą Wielkiemu Papieżowi. W tym roku pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Św. Jan Paweł II szczególną miłością otaczał ludzi młodych. W trosce o ich prawdziwe dobro i szczęście często się z nimi spotykał i rozmawiał. W dniach od 6 do 16 października 2017 r. uczniowie kl. I-VII mogli przypomnieć złote myśli Papieża Polaka, które zaprezentowano na wystawie. Był to czas na refleksję i wspomnienia o Wielkim Papieżu.

                               Nauczyciele religii i bibliotekarze


MUZYKA PANA CHOPINA

     Z okazji 168. rocznicy śmierci Fryderka Chopina w bibliotece szkolnej odbył się poranek muzyczno-literacki ph. "Muzyka Pana Chopina", w którym udział wzięła kl. 4a. Uczniowie obejrzeli wystawę zatytułowaną "Życie i twórczość Fryderyka Chopina (22 II 1810 - 17 X 1849)". Przy dźwiękach muzyki artysty czwartoklasiści rozwiązywali quiz dotyczący życiorysu Chopina.

                               Nauczyciele bibliotekarze


2017 - ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI

     Rok 2017 Sejm RP ustanowił Rokiem Tadeusza Kościuszki. 15 października przypadła 200. rocznica jego śmierci. Tadeusz Kościuszko, przywódca ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Kościuszko traktował swoje wojskowe i obywatelskie obowiązki jako służbę dla pomyślności całego narodu. Głęboko wierzył w niezbywalną godność człowieka, którego dobro stawiał na pierwszym miejscu.

Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę ph. "2017 - Rok Tadeusza Kościuszki" oraz przeprowadzono zajęcia edukacyjno-czytelnicze pt. "Naczelnik walk o niepodległość", podczas których uczniowie zapoznali się z biografią bohatera oraz czytali i analizowali teksty źródłowe z czasów powstania kościuszkowskiego.

                               Nauczyciele bibliotekarze


DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

     13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej - święta wszystkich związanych z oświatą. Była to dobra okazja do podziękowań: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi oraz uczniom. Część artystyczną wykonali siódmoklasiści z kl. 7b pod kierunkiem p. J. Śpiewak oraz trzecioklasiści z kl. 3d pod przewodnictwem p. J. Krajewskiej.

Pod koniec uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie plebiscytu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski, w którym uczniowie głosowali na nauczycieli w kategoriach takich jak: Kosiarz umysłów, Elegantka, Stróż porządku, Graficiarz, Dobra dusza, Debiut roku, Mistrz humoru. Dyplomy i statuetki otrzymali:

p. Piotr Iwaniuk - Kosiarz umysłów,
p. Julita Dudaryk - Elegantka,
p. Anna Dzięgielewska - Stróż porządku, Graficiarz,
p. Violetta Grabowska - Dobra dusza,
p. Paweł Malinowski - Debiut roku,
p. Adrian Petelski - Mistrz humoru.


 
Z DRUGIEJ STRONY BIURKA...

     W tygodniu, w którym obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły mogli wcielić się w rolę nauczycieli, a nauczyciele zasiąść ponownie w ławkach. Akcja miała charakter edukacyjno-rozrywkowy. Wszyscy świetnie się bawili, ale także uczyli się od siebie nawzajem. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy w większości stwierdzali, że praca nauczyciela wcale nie jest łatwa.

                               Samorząd Uczniowski


PORTRET MARII KONOPNICKIEJ

     8 października (w 107. rocznicę śmierci Marii Konopnickiej) w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjno-czytelnicze poświęcone tej polskiej poetce. Uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością autorki, m.in. czytali fragmenty utworu "Jak to ze lnem było", a także dokładanie przeanalizowali tekst słynnej "Roty".

                               Nauczyciele bibliotekarze


WYCIECZKA KLAS II B I III C DO MAJĄTKU HOWIENY

6 października klasy II b i III c uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Majątku Howieny. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Na początku odbył się quiz na temat hodowli zwierząt i roślin w gospodarstwie rolnym. Następnie każdy posadził swoją własną fasolkę. Uczniowie mieli okazję odbyć lekcję dojenia sztucznej krowy. Dzieci wzięły udział w sportowych zajęciach pt. „Wyścigi Farmerów”. Na zakończenie uczestnicy zwiedzili mini ZOO, gdzie mogli podziwiać wiele egzotycznych zwierząt.

Sylwia Matanowska 
Katarzyna Abramowicz

   

 
WARTO POMAGAĆ!!!

     W ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole zorganizowaliśmy szeroko zakrojoną akcję edukacyjno-charytatywną ph. "Mój przyjaciel pies". Jej celem było: wyrobienie w uczniach postawy szacunku do zwierząt, zaznajomienie ich z działalnością białostockiego schroniska oraz pomoc tej instytucji w zebraniu funduszy na wybieg eksperymentalny dla psów. Mamy dla Was dobrą wiadomość. We wrześniu został on uroczyście otwarty przez władze Białegostoku i kierownictwo placówki. Koszt budowy wyniósł 20 tys. złotych. Nasza społeczność wsparła ten projekt kwotą w wysokości prawie 700 zł. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie: "W grupie siła!".

Warunki na wybiegu zaspokoją psie zachcianki, zapewnią im poczucie bezpieczeństwa i urozmaicą otoczenie. Na wybiegu psy będą mogły węszyć, realizując jedną z najbardziej naturalnych potrzeb. W takim otoczeniu będą czuły się dużo lepiej niż w zwykłym boksie, gdzie uboga, zamknięta przestrzeń i podłoże wyłożone kafelkami uniemożliwiają realizację ich pragnień, a zamknięcie i samotność źle wpływają na psychikę.

                               Justyna Malinowska, Adrian Petelski, Joanna Sawicka

 

SPOTKANIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

     03.10.2017 r. uczniowie klasy II A uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską pt. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską” w ramach VIII edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego. Autorka bardzo ciekawie i z humorem opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje codzienne sytuacje małych bohaterów. Dodatkową atrakcją spotkania była wspaniała interpretacja fragmentów wybranych książek przez zawodową lektorkę Panią Elżbietę Malwinę Kożurno. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książki, które uczą, bawią i wychowują oraz otrzymali dedykację z autografem Renaty Piątkowskiej.

                                                      Anna Juszczuk

 

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE - WIZYTA W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU
W sobotę 30. 09.2017r. uczniowie naszej szkoły razem z p. V. Grabowską uczestniczyli w ramach zajęć pozalekcyjnych w wycieczce do Muzeum Ikon
w Supraślu. Dzieciom podobały się interesujące, interaktywne formy zwiedzania, atmosfera, niezwykły charakter ikon, oprawa dźwiękowa i świetlna. Dowiedziały się    w jaki sposób pisze się ikony. Najbardziej podobały się XVI - wieczne freski zachowane z ruin cerkwi p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu. 
   
                                                                                        Violetta Grabowska

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH 2017

Dzień 29 września 2017 roku w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klasy Ia i Ib. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku..

Prowadząca powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości- uczniów klasy Ia i Ib. Pierwszoklasiści swój program artystyczny rozpoczęli hymnem. Następnie wykonywali wiersze i piosenki przygotowywane specjalnie na tę okazję. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z występami. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania uczniowie z samorządu szkoły dokonali symbolicznego pasowania na ucznia.

Uczniowie klasy Ia i Ib zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Uroczystość ślubowania klasy Ia i Ib przygotowały wychowawczynie – Danuta Gzędzińska oraz Agnieszka Szwed.WIZYTA KLAS IIB I IIIC W UNIWERSYTECKIM CENTRUM PRZYRODNICZYM

29 września klasa II b i III c miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. Uczniowie obejrzeli między innymi wystawę „Madagaskar - ginący świat” poświęconą geologii, przyrodzie, ludziom i etnografii tej tajemniczej wyspy. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Chętnie zadawały pytania i z zainteresowaniem słuchały przewodników, którzy szczegółowo opowiadali o każdej wystawie.

Katarzyna Abramowicz
Sylwia Matanowska

BŁ. KS. MICHAŁ SOPOĆKO - PATRON BIAŁEGOSTOKU

 
Od 2016 r. patronem Białegostoku jest bł. ks. Michał Sopoćko. Rocznica jego beatyfikacji przypada 28 września. Z tej okazji w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa poświęcona temu błogosławionemu. Nauczyciele religii przeprowadzili zajęcia katechetyczne, podczas których uczniowie poznali biografię bł. ks. Michała Sopoćko.

Postać bł. ks. Michała Sopoćko jest ściśle związana z naszym miastem. W latach 50. i 60. organizował on wykłady otwarte o tematyce religijnej przy parafii farnej w Białymstoku. W 1962 r. poświęcił się pracy duszpasterskiej w kaplicy przy domu zakonnym Sióstr Misjonarek św. Rodziny przy ul. Poleskiej, którą już w 1957 r. rozbudował. W tym czasie czynił też starania zbudowania kościoła przy ul. Wiejskiej. Niemalże do końca swych dni uczestniczył aktywnie w życiu diecezji, pracował naukowo, publikował. Zmarł w domu Sióstr Misjonarek przy ul. Poleskiej 15 lutego 1975 r.


Nauczyciele katecheci oraz bibliotekarze

 
VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

W naszej szkole taką akcję zorganizowali: nauczycielka matematyki Pani Justyna Malinowska oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego Pan Adrian Petelski. Uczennice klasy VIa sprawdzały "tabliczkową wiedzę" u swoich kolegów i wręczały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Chętni uczniowie mogli też sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia w interaktywnym quizie Kahoot!, a jej utrwalaniu pomagały rymowane wierszyki porozwieszane w całej szkole oraz "matematyczne schody".

   

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy został on ogłoszony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki i stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Są to m.in. rozwijanie wyobraźni i wzbogacenie słownictwa. Akcję na terenie szkoły zorganizowali: biblioteka szkolna oraz Samorząd Uczniowski.  

Uczennice - Martyna Jaworowska i Urszula Klimaszewska z kl. 5b oraz Daria Mielech z kl. 6b - odwiedziły uczniów klas 0-III i głośno czytały im wiersze, fragmenty opowiadań i bajek oraz zachęcały do sięgania po książki i głośnego czytania z całą rodziną. Anna Juszczuk, Adrian Petelski (opiekun Samorządu Uczniowskiego)

 

DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka uczennice naszej szkoły postanowiły przebrać się za chłopaków. Z uśmiechem na ustach nosiły szerokie bluzy, dresy, czapki z daszkiem. Jedne stylizacje wiernie oddawały rzeczywistość, inne były trochę przerysowane, ale najważniejsze to umieć śmiać się z siebie!
Samorząd Uczniowski

 

KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI eTWINNING DLA NASZEJ SZKOŁY  
  26 lipca 2017r. nasza szkoła otrzymała kolejną Krajową Odznakę Jakości – Quality Label. Powyższe wyróżnienie zostało przyznane za realizację międzynarodowego projektu „Holidays and celebrations in different European schools”, który  koordynowała pani Dorota Żukowska w klasie IVB.  
Cieszymy się, że nasz projekt został uznany za oryginalny i nowatorski, a praca w ramach partnerstwa za wyróżniającą się w naszym kraju.  

Odznaka Jakości jest konkretnym wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za wysoki poziom działań na rzecz eTwinningu, czyli europejskiej współpracy szkół za pośrednictwem technologii informacyjno – komunikacyjnych.

Taki projekt musi być bez zarzutu w następujących obszarach: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca pomiędzy szkołami, kreatywne wykorzystanie technologii ICT, trwałość oraz wyniki i korzyści.

 Efekty wspólnych działań partnerskich szkół w ramach realizowanego projektu można obejrzeć na stronach internetowych:

https://twinspace.etwinning.net/24439/home
http://holidaysandcelebration.blogspot.com.es/

 

 

   
BAJKOWY POCIĄG. WIZYTA PIERWSZOKLASISTÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 
Uczniowie klasy 1a oraz 1b odbyli swoją pierwszą wizytę w bibliotece. Dowiedzieli się, że biblioteka to miejsce, w którym mogą zdobywać wiedzę, nowe umiejętności oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze. Poznali księgozbiór oraz prawa i obowiązki czytelnika. Pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjno-czytelniczych ph. "Świat baśni, bajek i bajeczek" zrealizowanych metodą projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2017.
Nauczyciele bibliotekarze

   

 

Sprzątanie Świata – Polska 2017

       15 września – jak co roku nasza szkoła włączyła w ogólnopolską akcję „ Sprzątanie Świata – Polska 2017”. Hasłem 24 edycji było  „Nie ma śmieci - są surowce”, celem  zaś zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku na  wartościowy surowiec, który może być przetwarzany wielokrotnie. W tegorocznej akcji  wzięli udział uczniowie klasy   IV A i  IV B   wraz z wychowawcami porządkując tereny wokół szkoły.

                                                      Krystyna Czarniecka

       

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2017

 
15 września odbywała się ogólnopolska akcja sprzątania świata. Z tej okazji w bibliotece szkolnej uczniowie mogli obejrzeć wystawkę ph. "Nie ma śmieci - są surowce". Część uczniów z klasy 5b wzięła udział w zajęciach edukacyjno-czytelniczych, podczas których dowiedzieli się m.in. o korzyściach płynących z segregacji odpadów.
Nauczyciele bibliotekarze

   

 

ŚWIAT WIERSZY DLA DZIECI JULIANA TUWIMA

 
13.09.2017 r. klasa II A uczestniczyła w imprezie czytelniczej pod hasłem: „Świat wierszy dla dzieci Juliana Tuwima”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę poświęconą twórczości poetyckiej Juliana Tuwima (13 IX 1894-27 XII 1953). Dzieci przedstawiły małe formy teatralne wierszy Juliana Tuwima oraz wykonały ilustracje do wierszy poety. „W Tuwimowie” czytelnicy poznali humor i piękno wierszy Juliana Tuwima.
Anna Juszczuk

   

 

LEKCJA BIBLIOTECZNA KLASY 2B

 
Uczniowie klasy 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Abramowicz odwiedzili bibliotekę szkolną. Drugoklasiści utrwalili sobie zasady pracy i zachowania w bibliotece, budowę książki oraz wypożyczyli pierwsze – w tym roku szkolnym – czytanki. Z okazji rocznicy urodzin Juliana Tuwima przeczytali wybrane wiersze poety, w tym “Abecadło”, które pomogło uczniom przypomnieć informacje o polskim alfabecie.

   

 

STANISŁAW LEM – POLSKI MISTRZ SCIENCE FICTION

 
12 września 1921 roku urodził się Stanisław Lem. Z tej okazji uczniowie klasy 6b zrealizowali projekt ph. Stanisław Lem – polski mistrz science fiction. Szóstoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjno–czytelniczych, podczas których zapoznali się z twórczością poety oraz obejrzeli film dokumentalny dotyczący życiorysu artysty. Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

   

 

“POCIĄG DO TUWIMOWA”

 
Z okazji 123. rocznicy urodzin Juliana Tuwima 12 września (wtorek) w świetlicy szkolnej została zorganizowana impreza czytelnicza ph. “Pociąg do Tuwimowa”. Uczniowie zapoznali się z twórczością i życiorysem artysty, wysłuchali najsłynniejszych utworów poety, wykonali inscenizację “Rzepki”, a także zilustrowali treść wybranych przez siebie wierszy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy oraz p. J. Śpiewak.

   
   

 

"DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU"
W sobotę 9 września 2017r. 
na naszych  boiskach
odbyła  się ogólnopolska impreza sportowa pod hasłem 
"Dzień Sportu na Orliku".
 
Tego dnia dzieci i rodzice mogli się zmierzyć w różnych konkurencjach sportowych oraz spędzić czas aktywnie i zdrowo.
       

 

XVII MIĘDZYNARODOWY MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU

 
W piątek 8 września 2017r. uczniowie klas szóstych pod opieką  wychowawców   wzięli  udział w  XVII  Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Tegoroczny marsz odbywał się pod hasłem "Ojczyzna w naszych sercach  i  pamięci"
i miał przypominać trudną sytuację, z jaką stykali się w kraju ci,
którzy z zesłania wracali.

   

 

„WESELE” LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2017

 
Dnia 7.09.2017 r. w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku uczniowie klasy VI B uczestniczyli w 6. edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” promującej utwory klasyki polskiej i rozpowszechniającą idee czytelnictwa. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów dramatu „Wesela” czytanych przez Agnieszkę Sieniawską z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, Eligiusza Buczyńskiego – poetę oraz Piotra Szekowskiego – aktora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Uczestnicy Narodowego Czytania wykazali się wiedzą i kreatywnością w konkursie z nagrodami pt. „Wokół Wesela Stanisława Wyspiańskiego”. Imprezę uatrakcyjniła prezentacja dotycząca życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz wystawa o autorze Wesela.
Anna Juszczuk

   

 

NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
6 września w bibliotece szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie mieli okazję poznać sylwetkę wybitnego artysty, obejrzeć gazetkę tematyczną, wysłuchać ludowej przyśpiewki weselnej oraz podziwiać wyroby ludowego rękodzieła.
Fragmenty "Wesela" odczytali zaproszeni goście - Dyrekcja Szkoły oraz pani pedagog Małgorzata Zubrzycka i uczniowie z klasy V "a". Spotkanie z tak wybitnym dziełem - dramatem narodowym- pozwoliło wszystkim przenieść się do odległej epoki. Organizatorkami całego przedsięwzięcia były panie Anna Juszczuk i Anna Dzięgielewska.

 


MEDAL DILIGENTIAE - ZA PILNOŚĆ

Miło nam poinformować, że podczas oficjalnych miejskich uroczystości inaugurujących nowy rok szkolny 2017/2018
Medal
Diligentiae
otrzymała uczennica 
 naszej szkoły - Oliwia Wasilewska  z klasy VI b wraz
z panią Olgą Zawadzką - nauczycielką języka polskiego.


   ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!
4 września pełni sił zaczynamy nowy rok szkolny 2017/2018!

Wszystkim Uczniom życzymy, by w nowy rok szkolny wkroczyli  z energią
i entuzjazmem, a zdobywanie wiedzy
było fascynującą przygodą.  Niech szkoła będzie dla Was rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań, jak również miejscem  radości i wielu przyjaźni.