Z  ŻYCIA  SZKOŁY  -  ROK SZKOLNY  2017/2018

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
22 czerwca 2018r.  w Szkole Podstawowej nr 37 im. Kazimierza Gorskiego
w Białymstoku  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. 

Sukces w Ogólnopolskim Turnieju Szkół im. Kazimierza Górskiego w Łodzi

Tuż po zakończeniu roku szkolnego reprezentacja naszej szkoły wybrała się na dwudniowy turniej do Łodzi. Był to pierwszy historyczny turniej imienia Kazimierza Górskiego. Impreza ma być cykliczna, więc za rok mamy nadzieję też w niej wziąć udział. 
W  rozgrywkach sportowych  wzięły udział zawodniczki z klasy  IV d – podopieczne Łukasza Studniarka  oraz chłopcy z klasy VI d  podopieczni Norberta Beśki.
W rozgrywkach sportowych dziewcząt wystąpiły drużyny z SP Czaplinek, SP Burkata, SP Dobrcz, SP Drzemlikowice oraz SP Wierzbica. W rozgrywkach  sportowych chłopców wystąpiły drużyny z SP Czaplinek, SMS Łódź, SP Dobrcz, SP Drzemlikowice oraz SP Wierzbica.

      

Dziewczynki jako najmłodszy i najmniejszy zespół turnieju zagrały świetnie wygrywając 3 mecze, jeden remisując oraz tylko raz doznając porażki. Zespól
z naszej szkoły uplasował się na 2 miejscu, a Blanka Borcuch została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju.

Chłopcy w swoich pięciu meczach odnotowali tylko jeden remis, stracili tylko 2 bramki i zdobywając 29 bramek zdecydowanie wygrali całą rywalizację. Dodatkowo Jakub Lewicki został Królem Strzelców turnieju z 17 bramkami na koncie.

 

Cały turniej stał na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Podziękowania dla obu zespołów za trud włożony w turniej oraz gratulacje za wynik. Podziękowania też dla opiekunów Małgorzaty Jezierskiej (trenerki Ekosportu Białystok), Norberta Beśki (trenera MOSPu Białystok), Łukasza Studniarka (trenera Ekosportu Białystok) oraz Pana Dyrektora Tadeusza Gaszyńskiego, który przyjechał wspierać i dopingować swoich uczniów!

 


10.06.2018r – FESTYN PRZY PARAFII ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA

  10 czerwca przy Parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku odbył się po raz czwarty Festyn Ewangelizacyjny pod hasłem „Kochaj Boga, drugiego człowieka i ojczyznę”. Był on połączony z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z wielką przyjemnością informujemy, że rodzice uczniów z naszej szkoły byli organizatorami tego wielkiego przedsięwzięcia.  Z wielkim zaangażowaniem pomagali też uczniowie. Fundusze zebrane podczas festynu zostały przeznaczone na rehabilitacje Eryka, Zosi i Rafała.

Wszystkim przybyłym osobom towarzyszyła radosna atmosfera. Występy młodych i starszych, utalentowanych artystów cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Na scenie zaprezentowała się również uczennica naszej szkoły – Anna Zieniewicz, która swoim śpiewem zachwyciła wszystkich słuchaczy!

Gwiazdą wieczoru był zespół „New Day”. 

                                                                                       Dorota Zinówko

 

VII BIAŁOSTOCKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Dnia 08.06. 2018 w ramach akcji VII Białostocki Tydzień Czytania Dzieciomuczniowie z IX LO z klasy IB o profilu piłka nożna Łukasz Kosowski oraz Radek Jurczyk przeczytali fragmenty książek „Messi  uwierz w siebie” Martina Casulo oraz „Pazdan chłopak, który gra całym sercem” Yvette Żółtowskiej-Darskiej w klasach sportowych profilu piłka nożna i o profilu piłka siatkowa. „Czytanie łączy” to hasło tegorocznej ogólnopolskiej imprezy czytelniczej, dlatego wybraliśmy literaturę sportową, bo nasze szkoły łączy nie tylko wspólne czytanie, ale i sport!

Anna Juszczuk, Tamara Korniluk

Wycieczka do Białowieży klasy II a

4 czerwca 2018r. klasa IIa była na wycieczce w Białowieży. Uczniowie obejrzeli uroki i skarby Puszczy Białowieskiej. Spacerowali po Parku Pałacowym, zmierzyli obwód wiekowych dębów, zwiedzili multimedialną wystawę przyrodniczą w Muzeum  Przyrodniczo – Leśnym i podziwiali panoramę z wieży widokowej. Po smacznym obiedzie odbyła się przejażdżka Białowieskim Ekspresem, pan przewodnik opowiadał o ciekawostkach związanych
z Białowieżą i jej okolicą. Na koniec odbył się przejazd do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, zwiedzanie zagród z drapieżnikami i kopytnymi ssakami Puszczy.


Zaopatrzeni w pamiątki, z bagażem pełnym wrażeń uczniowie wraz z opiekunami (paniami: Barbarą Zadykowicz i Anną Juszczuk) wrócili do Białegostoku.

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Ogromne sukcesy sportowe w lekkiej atletyce osiągnęły siatkarki naszej szkoły pod opieką trenera Zbigniewa Kozikowskiego w tym roku szkolnym mianowicie II miejsce w czworboju lekkoatletycznym,
II MIEJSCE w Igrzyskach szkół podstawowych w Białymstoku, w których zdobyły grad medali 5 złotych  i 1 srebrny i wisienką na torcie było uzyskanie podwójnego III MIEJSCA W WOJEWÓDZTWIE w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem przez Darię Łukjańczuk.
                                                                  Brawa i gratulacje!

   Spotkanie z modystką - kl. III C 

8 czerwca uczniowie klasy III c uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu z modystką.

Pani Danuta w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swoim niezwykłym zawodzie. Przybliżyła tajniki tworzenia damskich kapeluszy oraz ręcznie wyrabianych dodatków takich jak: woalki (np. do ślubu, na pogrzeb), facynatory.  Wszystkie dzieci mogły przymierzyć przepiękne dzieła stworzone przez Panią Danutę. Dzieci zainspirowane spotkaniem stworzyły prace plastyczne – papierowe kapelusze, które ozdobiły według własnego pomysłu. Każdy wykazał się ogromną inwencją twórczą i w efekcie powstały piękne prace.

Spotkanie było bardzo interesujące. Uczniowie byli zaciekawieni wyjątkowym zawodem, o którym nie mieli pojęcia.

Sylwia Matanowska

 
 
"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"
Dnia 7.06.2018 r. uczniowie klasy III c wzięli udział w 7. Białostockim Tygodniu Czytania Dzieciom w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy" w Bibliotece szkolnej.
    Pani Barbara Werpachowska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku w ciekawy sposób zaprezentowała dzieciom fragmenty książek pt. „7 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEGO DZIECKA" S. Covey'a i „Detektywa Pozytywkę"
G. Kasdepke. Po wysłuchaniu utworów literackich uczniowie bezbłędnie uzupełnili karty pracy i bogato zilustrowali fragmenty przedstawionych książek. Następnie dzieci zaprezentowały swoje ulubione książki, a najlepsza czytelniczka Anna Puchalska przeczytała fragment "Opowieści wigilijnej" Ch. Dickens'a.
    Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy hymn akcji pt. „Czytanie jest the best" oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie pod tablicą promującą XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy".
Czytanie zawsze w modzie, jest w modzie, a ten kto czyta książki dużo więcej wie!
    Anna Juszczuk 

 WYCIECZKA DO WARSZAWY - KL. III C i II B
5 czerwca uczniowie klasy III c i II b uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem do zwiedzenia było Centrum Nauki Kopernik, w którym obejrzeliśmy ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach. W CNK znajdują się zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Następnie uczestniczyliśmy w seansie w planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Obejrzeliśmy tam film pt. „Halo Ziemia”. Było to niezwykłe doświadczenie. Podczas wizyty w stolicy mieliśmy okazję zwiedzić Stadion Narodowy. Uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Piłkarskie emocje”. Wszyscy mogli poczuć przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni, obejrzeć płytę Stadionu Narodowego, a potem odwiedzić salę pomeczowych konferencji.
Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do rodzinnego miasta.

                                                                                                                                                                            Katarzyna Abramowicz
 Sylwia Matanowska

 

 

„Czytanie jest the best”

5.06.2018r. uczniowie klasy IIA wraz z paniami: Anną Juszczuk i Barbarą Zadykowicz byli na Inauguracji Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom
w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Obejrzeli bajki: „O dziewczynce Kruszynce”
i „Niezwykła podróż” - przedstawione metodą swobodnego tekstu; podziwiali Paradę postaci literackich z udziałem ucznia naszej szkoły Klaudiusza Sumy z kl.IIIb, jako Brzydkiego Kaczątka; wysłuchali fragmentów książki G. Kasdebke „Inżynier Ciućma, czyli ,śrubka, młotek i przemądrzałe roboty” czytanych przez gości honorowych m.in. Prezydenta Białegostoku.
W końcowej części uczestniczyli w spotkaniu z poetką Zofią Olek – Redlarską.

Uroczystość zachęcała do czytania również śpiewanym przez wszystkich jej uczestników hymnem:

„Czytanie zawsze w modzie (…),
więc czytaj książki co dzień,
by dobry humor mieć.
Czytanie to podstawa (…),
przygoda i zabawa.
Czytanie jest the best.”

 
 

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA W SP 37
30 maja (środa) z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w naszej szkole odbył się festyn, podczas którego uczniowie mogli wziąć udział w różnych zabawach i atrakcjach. Gościliśmy również Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku. 
Podczas tego dnia odbył się również Turniej Siatkówki ,,Dwójek mieszanych". W turnieju wzięło udział 16 par (chłopak + dziewczyna) z klas V a oraz VI a. Zespoły po losowaniu zostały podzielone na 4 grupy, gdzie grał „każdy z każdym”, następnie zwycięzcy grup walczyli ze sobą o zwycięstwo w turnieju.

Poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce: Damian Szubzda/Natalia Gogolewska

II miejsce: Maciej Maciorowski/ Milena Łazarska

III miejsce: Krystian Kowalczuk/ Oliwia Ostrowska

IV miejsce: Kacper Apoń/ Oliwia Apoń.
Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal oraz słodycze.
 

 

Wycieczka klas III d i III e do Sandomierza

23 maja 2018 roku nasza klasa razem z klasą III d wyjechała na dwudniową wycieczkę.

Naszym pierwszym celem była Farma Iluzji w Trojanowie. Zwiedzaliśmy tam
m. in. latający dom. zakręconą chatę, tunel zapomnienia, zamek cieni oraz płynęliśmy tratwami. Następnie poszliśmy do jumper parku i na rollercoaster. Po zabawie zjedliśmy pyszny obiad. Mogliśmy zakupić też pamiątki.

Następnie pojechaliśmy do Sandomierza. Zwiedzaliśmy tam najciekawsze zabytki miasta. Najbardziej podobała mi się Zbrojownia Rycerska i Brama Opatowska. Następnie zjedliśmy obiad w hotelu. Po posiłku wszyscy udaliśmy się do swoich pokoi. Gdy chwilę odpoczęliśmy, poszliśmy kupić pamiątki oraz  na lody. Potem wróciliśmy do hotelu i poszliśmy spać.

Następnego dnia spakowaliśmy się, zjedliśmy śniadanie i wyjechaliśmy do Kurozwęk. Zwiedzaliśmy tam pałac, w którym najbardziej podobały mi się lochy. Było tam bardzo tajemniczo. Potem pojechaliśmy na "Safari Bizon" i przejeżdżaliśmy wozem wśród stada bizonów. Widzieliśmy nawet małe bizony.

   

Ostatnią atrakcją był Zamek Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. To bardzo tajemnicze miejce z ciekawą legendą. Mogliśmy zakupić pamiątki, a następnie zjedliśmy obiad. Był to ostatni punkt naszej wycieczki. W drodze powrotnej oglądaliśmy ciekawy film pt. "Jumanji". Około godziny 21.00 dotarliśmy do Białegostoku, gdzie czekali na nas nasi rodzice.

To była najlepsza wycieczka, odkąd jestem uczennicą tej szkoły. Nigdy jej nie zapomnę!

 

Sprawozdanie z wycieczki  napisała uczennica klasy III e  - Julka:)
WYCIECZKA DO SKITU W  ODRYNKACH
W dniu 18.05.2018r. grupa dzieci z naszej szkoły uczestniczyła  w wycieczce do Skitu  (samotni) Świętych Antoniego i Teodezjusza Pieczurskich w Odrynkach. Tym razem we wspólnych zajęciach pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie" prowadzonych przez Violettę Grabowską oprócz dzieci uczestniczyli
ks. Piotr Borowik, katechetka Alina Chrościńska i nauczycielka języka polskiego Olga Zawadzka oraz rodzice.
 
Do skitu doszliśmy 800 m kładką przez mokradła porośniętymi o tej porze roku różnokolorowymi kwiatami i bujną trawą. Od razu zafascynowaliśmy się położeniem samotni  i otaczającą przyrodą.
W cerkwi uczestniczyliśmy w nabożeństwie i otrzymaliśmy błogosławieństwo. Następnie zostaliśmy ugoszczeni zupą ugotowaną przez Ojca Gabriela, ciastem i kompotem. Po posiłku zapoznaliśmy się z historią tego magicznego miejsca sięgającą 1518r. 
Wycieczka wszystkim bardzo podobała się, przebywanie w skicie było dla nas 'wielką ucztą duchową". 

 

XI OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TAŃCA Z KLANZĄ

Dnia 15.05.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 37 im. Kazimierza Górskiego
w Białymstoku uczniowie klasy II A pod kierunkiem wychowawczyni Barbary Zadykowicz  i nauczyciela bibliotekarza Anny Juszczuk obchodzili XI Ogólnopolski Dzień Tańca  z KLANZĄ. Podaliśmy sobie ręce i stworzyliśmy duże koło, a muzyka integracyjna tańców klanzowych zapewniła dwie godziny fantastycznej zabawy.


   

Taniec Specknerin zadedykowaliśmy założycielce Stowarzyszenia PSPiA KLANZA dr Zofii Zaorskiej oraz wszystkim Zofiom, Zosiom, Zośkom i Zosieńkom, które tego dnia obchodzą imieniny. ,,Samolotem” odwiedziliśmy różne kraje, w których tańce swoją treścią i charakterem wprowadziły nas w dostojny nastrój dworskiego balu, kowbojskiej zabawy czy klimat różnorodnych kultur. Na zakończenie imprezy XI Ogólnopolskiego Dnia Tańca z KLANZĄ ,,poczęstowaliśmy się” taneczną czekoladą z animacji multimedialnej, która dostarczyła nam wiele radości i wspaniałych wrażeń.

   

                                                                                        Anna Juszczuk

 

SUKCES UCZNIÓW SP 37 W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE

     W tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 im. K. Górskiego reprezentowali Białystok w międzynarodowej rywalizacji plastyczno-językowej
z cyklu „Primary School Art Competition – EA CoR”. Zadaniem konkursowym było przedstawienie wymarzonej wizji swojego regionu. Laureaci konkursu ,,My Region, My Dreams" otrzymali dziś upominki od prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego. Są to:

Andżelika Chodziutko z kl. I b (opiekun: p. Katarzyna Waligóra),

Adam Krasowski z kl. V d (opiekun: p. Paweł Malinowski),

Michał Burzyński z kl. VI b (opiekun p. Joanna Sawicka).

Pan prezydent podczas uroczystości obejrzał krótki program artystyczny, odpowiedział na pytania uczniów (m.in. czy korzysta z rowerów miejskich), dokonał pamiątkowego wpisu do szkolnej księgi gości oraz zwiedził stoiska klasowe, prezentujące kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej.

 

Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej
Uczniowie naszej szkoły już piaty raz wzięli udział w międzyszkolnym konkursie Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 29 w Białymstoku. Nasze uczennice zaprezentowały się znakomicie. Barbara Zieniewicz z kl. VII "b" zajęła drugie miejsce, a Anna Zieniewicz zdobyła wyróżnienie. Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.
     

 

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W JĘZYKU OBCYM
Dnia 10.05.2018 w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Uczniowie klas IV-VIII zmierzyli się z tekstami w języku angielskim
i niemieckim. Jury w składzie Julita Dudaryk, Anna Juszczuk, Krzysztof Babiracki oraz Paweł Malinowski wyłoniło następujących zwycięzców:
Język angielski: 
I miejsce
Filip Zajko,
Martyna Puciłowska
II miejsce
Szymon Cholewski
 Michał Burzyński
III miejsce 
Gabriela Stefanowicz
wyróżnienie:

Wojciech Woronowicz
Język niemiecki:
I miejsce
Barbara Zieniewicz
II miejsce
Justyna Bajeńska
Patrycja Wasilewska
III  miejsce
 Szymon Cholewski
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
 

 

WYCIECZKA KLASY VA I VD DO TWIERDZY OSOWIEC  
 

 

Warsztaty przyrodniczo - ekologiczne "Dzieciaki sadzeniaki" -kl. III c  
9 maja uczniowie klasy III c uczestniczyli w zajęciach przyrodniczo - ekologicznych pt. "Dzieciaki sadzeniaki" zorganizowanych przez firmę Leroy Merlin. Celem warsztatów jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie
w nich zainteresowań przyrodą.
  
Uczestnicy obejrzeli prezentację o świecie roślin. W czasie tej części dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach: zadawały pytania, rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania prowadzącego. 
Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych. Każde dziecko dostało do przesadzenia swoją roślinkę. Fakt samodzielnego sadzenia roślin był ogromna frajdą i przyjemnością dla wszystkich uczestników!
   
  Sylwia Matanowska

 

 
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o życiu i działalności księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego

8 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o życiu i działalności księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział i otrzymali następujące osiągnięcia:

III miejsce
 Urszula Klimaszewska kl. 5b

Wyróżnienie:
Anna Wyszyńska kl. 5b
Ewelina Zawadzka kl. 5b

Tego samego dnia odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastyczno – informatycznego dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem:
„W oczekiwaniu na beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego – księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego”

W kategorii klas 1-3:

I miejsce
Andżelika Chodziutko kl. 1b
II miejsce
Alicja Baranowska kl. 1b
Arkadiusz Kotowski kl. 1b

III miejsce
 Jakub Rybakiewicz kl. 1b

W kategorii klas 4-5:
I miejsce
Roksana Chodziutko kl. 5b

II miejsce
Emilia Baranowska kl. 5a
Anna Wyszyńska kl. 5b

III miejsce
Milena Łazarska kl. 5a
Dominika Kuźmicka kl. 5a
Szymon Cholewski kl. 5a

Wyróżnienie
Oliwia Apoń kl. 5a
Julia Rakowska kl. 5a

 

Gratulujemy nagrodzonym.

 

 

WIZYTA KLASY III C I II B W MUZEUM WOJSKA
   8 maja klasa III c i II b odwiedziły Muzeum Wojska. Trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach pt. „Przytul Patriotyzm”, a drugoklasiści w zajęciach
pt. „Z wizytą u króla”. 

     Uczniowie z klasy trzeciej rozmawiali o symbolach narodowych i patriotyzmie. Obejrzeli na muzealnych ekspozycjach pamiątki po polskich żołnierzach oraz wzięli udział w turnieju patriotycznym. Na zakończenie zajęć wykonali patriotyczne poduszki, które zabrali do domu.
 
    
     Dzieci z klasy drugiej przeniosły się w dawne czasy. Odbyły wizytę u samego króla. Dowiedziały się kim on był, czym się zajmował i gdzie mieszkał. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z insygniami władzy królewskiej. 
     To były bardzo ciekawe i pełne wrażeń zajęcia! 

   
Sylwia Matanowska
Katarzyna Abramowicz
 

 

WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

     9 maja (środa) uczniowie kl. III a wzięli udział w warsztatach dotyczących udzielania I pomocy przedmedycznej, które przeprowadziła Grupa Ratownicza ,,Nadzieja". Trzecioklasiści dowiedzieli się m.in. w jaki sposób należy zgłaszać wypadek służbom ratunkowym, jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, a także jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.

 

WYCIECZKA DO MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSCZY  

W sobotę 28.04.2018r. grupa naszych uczniów uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Tym razem celem wycieczki była wystawa biżuterii dawnej  " Klejnoty i uczucia ", pochodząca ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. 

Dzieci obejrzały naszyjniki, diademy, medaliony, krzyże, łańcuszki, zegarki, dewizki, grzebyki, pierścienie i bransolety z bursztynu, kości słoniowej czy włosów ludzkich. Uczniom najbardziej podobała się bransoleta ze szmaragdem i ametystowa brosza. 

Wycieczka była też okazją do obejrzenia wnętrz pałacowych i ogrodu, który o tej porze roku prezentował się szczególnie pięknie.

Wycieczka odbyła się w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie swojego nie znacie" prowadzonych przez Violettę Grabowską.

 

 

IX MIĘDZYSZKOLNA PARADA POSTACI LITERACKICH

Dnia 27.04.2018 r. uczniowie klas II B i III C wzięli  udział w IX Międzyszkolnej Paradzie Postaci Literackich w Szkole Podstawowej nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Białymstoku. Celem konkursu była prezentacja ulubionych bohaterów, promocja uzdolnień teatralnych uczniów i upowszechnienie czytelnictwa wśród uczniów szkoły podstawowej.

   

Uczniowie wcielili się w postać wybranego bohatera książkowego literatury dziecięcej. Klaudiusz Suma kl. II B (Brzydkie Kaczątko) i Aleksandra Malarek kl. III C ( Bocian Wojtek) zdobyli wyróżnienie. Wszyscy występujący będą mieli możliwość zaprezentowania się jeszcze raz na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas VII Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Gratulujemy!

 

   
                                                                                         Anna Juszczuk

 

 

APEL Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA

     W tym roku obchodzimy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie kl. III d (pod kierunkiem p. J. Krajewskiej) oraz uczniowie kl. VII a i uczennica kl. VII b Barbara Zieniewicz (pod kierunkiem p. V. Grabowskiej) przygotowali montaże muzyczno-słowne przypominające nam wydarzenia z tamtych lat.


KAMPANIA EDUKACYJNA "POWIETRZE BEZ ŚMIECI"
Klasa III e przystąpiła do kampanii edukacyjnej "Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci". Organizatorem kampanii jest Fundacja PGNiG, a jej ambasadorem został pan Radek Brzózka; znany dziennikarz popularnonaukowy, prowadzący program TV "Jak to działa?". Dzieci uczestniczyły w 5 lekcjach, których celem było zapoznanie uczniów z problemem dotyczącym zanieczyszczenia powietrza. Dzieci poprzez udział w eksperymentach oraz w zajęciach warsztatowych dowiedziały się, jakie są zagrożenia związane ze smogiem i jak im zapobiegać. W czasie pierwszego spotkania uczniowie sprawdzali, dlaczego powietrze jest ważne oraz odpowiedzieli na pytanie "Co to jest smog?". Na kolejnych zajęciach dzieci rozmawiały o zanieczyszczonym powietrzu. Szukały odpowiedzi na pytanie "Skąd się bierze smog?".
Następnie dzieci szukały odpowiedzi na pytanie "Czy wiesz jak walczyć ze smogiem?". Uświadomiły sobie, że smog to wina ludzi i ludzie muszą go zwalczyć.
Podczas czwartych uczniowie dowiedzieli się, że smog źle wpływa na zdrowie, na codzienne samopoczucie i kondycję.
Czy wiesz jak dbać o siebie kiedy jest smog?. Na to pytanie uczniowie uzyskali odpowiedź w czasie piątych zajęć. Nauczyciele omówili Informator antysmogowy, czyli co należy i czego nie należy robić, kiedy jest smog.
                                                                                                                
                                                                                                    Justyna Jabłońska

PODSUMOWANIE KONKURSU NA HASŁO ANTYNIKOTYNOWE

Podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego 
NA HASŁO ANTYNIKOTYNOWE

  I miejsce
Damian Hofman- kl. III E

 II miejsce
Karol Sulima- kl. VI D

III miejsce
         Małgorzata Ruszczyk – kl. III E         
   Klaudia Ciborowska- kl. III E

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszym sukcesów!

Pedagog: M. Zubrzycka

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2018

     W ostatnim tygodniu kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji wszyscy chętni uczniowie mogli zaprezentować swoje taneczne umiejętności przed szerszą publicznością. Taneczne warsztaty poprowadziły uczennice kl. VI a.

Święto tańca zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień obchodów (29 kwietnia) wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a.
Samorząd Uczniowski

 

Spotkanie autorskie z Bogdanem Dudko

24 kwietnia 2018r. uczniowie klasy IIA w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedzili Filię nr 9 Książnicy Podlaskiej. Uczniowie zapoznali się z jej zasobami i przypomnieli zasady korzystania z publicznej wypożyczalni. Następnie wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panem Bogdanem Dudko piszącym książki edukacyjno – przyrodnicze dla dzieci. Uczniowie zdobyli informacje o autorze, poznali jego twórczość,
w szczególności książeczki: „Bubuś Puchczek”, którego fragmentów wysłuchali oraz „Wilczek Milczek”, opowiadającej o niezwykłej przyjaźni, która kiedyś zdarzyła się na skraju Białowieskiej Puszczy w dolinie rzeki Narew.

Pani redaktor Dagmara Widanow zaprezentowała dołączoną do książki maskotkę wilka. Uczniowie wzięli również udział
w zaimprowizowanej inscenizacji polowania. Przypomnieli nazwy członków rodzin zwierząt żyjących puszczy, w szczególności wilków, i ich trybem życia.

Spotkanie dostarczyło wielu wrażeń, było inspiracją do obserwacji przyrodniczych
i zachętą do podejmowania własnych doświadczeń literackich.

Barbara Zadykowicz i Anna Juszczuk

 

 

 

LITERACKA GRA MIEJSKA
20 kwietnia (piątek) z okazji 7. Międzynarodowych Targów Książki uczniowie naszej szkoły - pod kierunkiem p. Anny Juszczuk - wzięli udział w literackiej grze miejskiej pt. ,,Tu i tam z bohaterami książek Grzegorza Kasdepke". Uczestnicy gry zapoznali się z twórczością białostockiego pisarza oraz jego życiorysem, zwłaszcza z czasami, które spędził w naszym mieście. Uczniowie odwiedzili miejsca bliskie autorowi, np. Wzgórze Św. Magdaleny czy podwórko przy ul. Kalinowskiego. Zakończeniu grupowych zmagań towarzyszyło spotkanie autorskie. Gra została zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną CEN w Białymstoku, a jej współautorem jest nauczyciel naszej szkoły - p. Adrian Petelski.


 

"Bezpieczne spotkanie"
12 i 14 kwietnia we wszystkich klasach trzecich odbyły się zajęcia profilaktyczne przeprowadzone przez funkcjonariusza Straży Miejskiej pt. "Bezpieczne spotkanie". Zajęcia miały na celu naukę odczytywania "psiej mowy", kształtowanie właściwych reakcji na sygnały wysyłane przez psy w celu uniknięcia przez dzieci konfliktu na linii dziecko - pies. Uczniowie i uczennice zapoznali się ze sposobami reakcji w sytuacji, gdy na ich drodze pojawi się obcy pies.
Małgorzata Zubrzycka

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z POETAMI LONDYNU

12.04.2018 r. uczniowie klasy III B w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej uczestniczyli
w spotkaniu autorskim z poetami Londynu Adamem Siemieńczykiem – poetą, redaktorem  i malarzem uhonorowanym Nagrodą Światowego Dnia Poezji UNESCO oraz Grażyną Winniczuk – poetką i dziennikarką.

 

Czytelnicy wysłuchali fragmentów wielojęzycznej książki dla dzieci ,,Miś” i ,,Cosik” – rymowanej przygody małego człowieczka Cosika oraz koncertu muzycznego utworów Dennisa A. Westgate. Uczestnicy spotkania aktywnie uczestniczyli w warsztatach plastycznych z bohaterami książek dla dzieci Adama Siemieńczyka
i Grażyny Winniczuk.

Spotkanie autorskie z poetami Londynu było inspiracją do pisania własnych tekstów literackich.

Anna Juszczuk

 
 
BAJKOWY SŁOWNIK PAWŁA BERĘSEWICZA

10.04.2018 r. uczniowie kl. III C w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem – pisarzem, poetą, tłumaczem z języka angielskiego książek dla dzieci, laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym nagrody „Guliwera” oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

     

Uczniowie wysłuchali fragmentów powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Młodzi czytelnicy w zabawie literackiej poznali życie i twórczość autora słowników angielsko-polskich, polsko-angielskich.

 

Po interesującym spotkaniu
 z Pawłem Beręsewiczem uczniowie zwiedzili Filię nr 9 Książnicy Podlaskiej.

Anna Juszczuk

 

 

KONKURS PLASTYCZNY ,,ZABAWA ZE WZORAMI''

6 kwietnia w świetlicy szkolnej odbyło się podsumowanie Świetlicowego Konkursu Plastycznego ,,Zabawa ze wzorami". Celem konkursu było zapoznanie uczestników z pojęciem wzoru, dostrzeganie wzorów w otoczeniu, kształtowanie wyobraźni twórczej, poczucia estetyki oraz dostarczenie dobrej zabawy. Laureatami konkursu zostali:

w kategorii ,,Pisanka":

I miejsce - Sylwia Sosnowska, kl. I b;
II miejsce - Lena Iwanowicz, kl. II a;
III miejsce - Pamela Świderska, kl. II b;

w kategorii ,,Wzór abstrakcyjny":

I miejsce - Maria Sadowska, kl. III e;
II miejsce - Natalia Dudzińska, kl. III a;
III miejsce - Michał Kurza, kl. III e
wyróżnienie - Amelia Ciborowska, kl. I b; Lena Iwanowicz, kl. II a; Kinga Zawadzka, kl. III a;

w kategorii ,,Wzór tkaniny":

I miejsce - Julia Zalewska, kl. I a;
II miejsce - Gabriela Łapińska, kl. I b;
III miejsce - Maria Sadowska, kl. III e;
wyróżnienie - Iga Znamierowska, kl. III b; Lidia Lubecka, kl. I b.

Serdeczne gratulacje!

Barbara Matczuk

 

 

Spotkanie z bajką francuską

Dnia 26 marca 2018r. uczniowie klasy II A realizowali projekt literacko – plastyczny „Spotkanie z bajką francuską”. Studenci Koła Interkulturowego
w Zakładzie Języka Francuskiego UwB, prowadzący spotkanie, przedstawili inscenizację bajki afrykańskiej „Hiena i drzewo, które mówi”. Spektakl pełen humoru, dostarczał wielu wzruszeń i uczył wrażliwości na krzywdę. Potem były zagadki, dotyczące zwierząt żyjących w Afryce – poznawanie ich nazw w języku francuskim. W końcowej części spotkania uczniowie ilustrowali bohaterów bajki. To było udane spotkanie - dobrze, że będą następne.

Anna Juszczuk i Barbara Zadykowicz

 

 

KONKURS RECYTATORSKI ,,DOBRE WYCHOWANIE WIERSZEM''

16 marca w świetlicy szkolnej odbyła się kolejna edycja świetlicowego Konkursu Recytatorskiego ,,Dobre wychowanie wierszem" dla uczniów klas I-III naszej szkoły. Uczestnicy recytowali wybrane wiersze Bożeny Piergi - autorki książki ,,Dobre wychowanie wierszem'' oraz utwory innych autorów traktujących o dobrym wychowaniu.

Laureaci konkursu w kategorii klas I:

I miejsce: Daria Danilczuk, kl. I a; Makka Kurza, kl. I b

II miejsce: Andżelika Chodziutko, kl. I b; Hubert Bojko, kl. I b

III miejsce: Gabriela Łapińska, kl. I b; Wiktoria Maliszewska, kl. I a.

Laureaci konkursu w kategorii klas II i III:

I miejsce: Lena Iwanowicz, kl. II a

II miejsce: Maria Sadowska, kl. III e; Ida Janiel, kl. III d; Anna Puchalska, kl. III c

III miejsce: Damian Hofman, kl. III e; Łukasz Wałęga, kl. III a.

Wyróżnienie: Aleksandra Malarek, kl. III c, Jakub Waszkiewicz, kl. III e.

Barbara Matczuk, Jolanta Śpiewak

 

 

NASZE UCZENNICE LAUREATKAMI KONKURSU ,,MISTRZ ORIGAMI"

     Uczennice Maria Sadowska z kl. III E i Katarzyna Cybulska z kl. VII B zostały laureatkami XI Regionalnego Konkursu ,,MISTRZ ORIGAMI" w kategorii origami przestrzenne dla dzieci w wieku X-XIV lat. Maria Sadowska zajęła I miejsce za pracę ,,NA JEZIORZE", Katarzyna Cybulska - II miejsce za pracę ,,CO W TRAWIE PISZCZY?". SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Opiekun: Barbara Matczuk


Wycieczka  klas III d i III e do Czarnej Wsi Kościelnej
Dnia 22 marca klasy III d i III e uczestniczyły w wycieczce do Czarnej Wsi Kościelnej. Dzieci miały okazję dowiedzieć się w jaki sposób przygotowuje się ciasto i wypieka chleb, a także własnoręcznie wyrabiały ciasto, ubijały masło w maselnicy, poznały tradycje wielkanocne związane z naszym regionem, wykonywały palmy z bibuły, a także miały możliwość degustacji tradycyjnych, ekologicznych produktów. Drugą częścią wycieczki było ognisko z kiełbaskami.
I Szkolny Konkurs Piosenki "W wiosennym nastroju"
Dnia 22.03.2018r. uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę śpiewająco biorąc udział w I Szkolnym Konkursie Piosenki "W wiosennym nastroju". W imprezie udział wzięli uczniowie klas IV - VII, którzy swoim śpiewem przywitali jedną
z najpiękniejszych pór roku.

   

Laureaci: Anna Zieniewicz kl. VI "a" i Barbara Zieniewicz kl. VII "b"
oraz Julia Miłkowska kl. VI "b".
Wyróżnienia: Małgorzata Malec i Justyna Bajeńska z kl. VII "a", Daria Mielech
 kl. VI "b", Wiktoria Pul i Urszula Klimaszewska kl. V "b".

Organizatorzy: Violetta Grabowska, Dorota Zinówko
 
MALI MISTRZOWIE CUKIERNICTWA W III A

     7 marca uczniowe klasy III a wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Żukowską zamienili swoją salę lekcyjną w małą cukiernię. Każdy z trzecioklasistów mógł poczuć się jak prawdziwy mistrz cukiernictwa. Dzieci wyposażone w wafle oraz różne dodatki (czekoladę, dżemy, marmolady) wypuszczały spod swoich rąk pyszne słodkości, którymi następnie częstowały całą społeczność szkolną. Było bardzo twórczo i pysznie!

 

 
WYCIECZKA W RAMACH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
  W sobotę 03.03.2018 r. grupa chętnych uczniów naszej szkoły uczestniczyła   
w wycieczce do Pałacu Branickich w Białymstoku.
     Zwiedzanie rozpoczęliśmy od warsztatów w Muzeum Historii i Farmacji. Dzieci wykonały odlewy z gipsu rezydencji Branickich, następnie zwiedziły dawne gabinety: stomatologiczny, radiologiczny, okulistyczny, zobaczyły jak wyglądał szpital niemiecki w 1915 roku, który mieścił się w pomieszczeniach pałacu, zwiedziły laboratorium farmaceuty i pracownię anatoma.
       Następnie udaliśmy się do wnętrz pałacowych i biblioteki Uniwersytetu Medycznego. Pani przewodnik w krótki ale bardzo ciekawy sposób zapoznała uczestników wycieczki z historią pałacu.
       
      Na zakończenie udaliśmy się do ogrodu rezydencji hetmańskiej, który o tej porze roku "spał" pod warstwą śniegu, jednak podziwialiśmy rzeźby i pawilon pod Orłem.
  
      Wycieczka odbyła się w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie, swojego nie znacie".

 

QUIZ SPORTOWY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     Z okazji Dnia Patrona Szkoły w świetlicy szkolnej uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie pt. ,,Quiz sportowy". Grę poprowadziły działaczki Samorządu Uczniowskiego (Daria Łukjańczuk, Weronika Maliszewska, Patrycja Różańska). Uczestnicy odpowiadali na pytania z czterech kategorii: Zasady Gry, Sport Polski, Sport Światowy, Historia Sportu. Zwycięzcy konkursu to:

I miejsce: Igor Krywoszej (kl. III E), Jakub Waszkiewicz (kl. III E)

II miejsce: Mateusz Szczęsny (kl. III E), Jan Konczerewicz (kl. III E), Paweł Żołopa (kl. II A)

III miejsce: Wiktoria Maliszewska (kl. I A)

IV miejsce: Gracjan Zawadzki (kl. II A), Szymon Haraburda (kl. III D).

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

                               Organizatorzy: J. Śpiewak, A. Tarasiuk, A. Petelski

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

     Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy (3 marca). Z tej okazji klasa IV c wzięła udział w poranku literackim ph. ,,Sławni pisarze świata", obejrzała również prezentację multimedialną pt. ,,Pisarze z czterech stron świata". W tym dniu uczniowie, którzy odwiedzili bibliotekę szkolną, czytali fragmenty utworów najbardziej uznanych pisarzy w historii.

                               Nauczyciele bibliotekarze

 

AKCJA ,,BEZPIECZNY INTERNET"

     W ostatnim czasie w naszej szkole miała miejsce akcja ph. ,,Bezpieczny internet". Jej celem było zapoznanie uczniów z zagrożeniami, jakie czyhają na nich w internecie oraz pokazanie, w jaki sposób mogą sobie poradzić z różnymi pułapkami w cyberprzestrzeni. W klasach V a oraz V b p. Emilia Wołyniec przeprowadziła zajęcia pt. ,,Cyberprzestrzeń - szansa czy zagrożenie". Uczniowie mogli również utrwalać zasady zachowania w sieci, dzięki przygotowanej gazetce okolicznościowej. Uwieńczeniem akcji było przedstawienie pt. ,,Bezpieczny internet" przygotowane przez uczniów klasy VI a, VI b oraz VII a.

                               Organizatorzy: Justyna Malinowska, Adrian Petelski

 

DZIEŃ PATRONA
5 marca (poniedziałek) obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. To okazja do przypomnienia życiorysu i zasług Kazimierza Górskiego - trenera tysiąclecia. W tym dniu uczniowie w zespołach klasowych przygotowywali gazetki o Kazimierzu Górskim, a klasy sportowe rozegrały turniej piłki nożnej. W quizie interaktywnym Kahoot! oraz podczas gry planszowej w wersji XXL uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę nt. naszego Patrona.  

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
W dniu 1 marca 2018r. poczet sztandarowy naszej szkoły, pod opieką Pana Dyrektora Tadeusza Gaszyńskiego, uczestniczył w miejskich w obchodach Narodowego Dnia Pamięci" Żołnierzy Wyklętych

     
 

 "ZEMSTA"  W TEATRZE DRAMATYCZNYM IM. A. WĘGIERKI W BIAŁYMSTOKU

.

W dniu 1 marca 2018r.  uczniowie klas starszych (klasy  siódme i klasa szósta "b") uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. "Zemsta" A. Fredry  wystawianym przez aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki

w Białymstoku

   

 

BIAŁYSTOK – DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

28.02.2018 r. uczniowie z klasy VI D uczestniczyli w lekcji patriotyczno-historycznej z IPN pt. ,,Białystok – odzyskanie niepodległości, 19.02.1919 r.”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną ,,Białystok - droga do niepodległości” wzbogaconą o wykład Pani Magdaleny Dzienis-Todorczuk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku …Aż oto nastał dzień upragniony. W dniu 19 lutego r. 1919 wojska polskie entuzjastycznie witane przez ludność Białegostoku, wkroczyły do miasta, a na ratuszu powiał sztandar biało-amarantowy. Nastąpił kres okupacji, Polska już na zawsze objęła z powrotem w swe posiadanie Białystok. „…Witając was żołnierze podnoszę chleb i sól, stojąc pod sztandarem Orła Białego…” (Prezydent Miasta Białystok Józef Puchalski).   

Anna Juszczuk

 
 

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

28.02.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku Dominika Szczerbacz z kl. III A i Klaudiusz Suma z kl. III B uczestniczyli w Miejskim Konkursie ,,Życie i twórczość Hansa Christiana Andersena”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych baśniami H. Ch. Andersena, utrwalenie wiadomości związanych z życiem i twórczością pisarza, rozwijanie kultury czytelniczej.

   

Drużyna uczniów z  kl. III A
i III B zajęła I miejsce w Miejskim Konkursie Czytelniczym ,,Życie i twórczość Hansa Christiana Andersena”. Gratulujemy ! „Życie jest samo największą baśnią” (H. Ch. Andersen)

 

Anna Juszczuk

 

W BIBLIOTECE OSIEDLOWEJ DLA DZIECI

23.02.2018 r. klasa III B zwiedziła Filię nr 17 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego Osiedle Dziesięciny I i uczestniczyła w zajęciach pod hasłem ,,Poznaj swoją osiedlową bibliotekę”.

Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z bogatym księgozbiorem literatury dziecięcej, popularnonaukowej dla dzieci oraz poznali elektroniczny system obsługi czytelnika.

 

Mali czytelnicy chętnie korzystają z biblioteki osiedlowej, bo kiedy przeczytają nową książkę, to tak jakby znaleźli nowego przyjaciela.

Anna Juszczuk


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
"Mowa ojczysta  to nie wybrane i dobrane dla dziecka przepisy i morały, a powietrze, którym dusza jego oddycha na równi ze zbiorową duszą całego narodu".
Janusz Korczak
21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. W różnych miejscach szkoły pojawiły się wyrazy, których pisownia sprawia wielu ludziom kłopot. Uczniowie
 z klas IV - VII rozwiązywali łamigłówki ortograficzne i językowe.
W kategorii klas IV-V zwyciężyli:
I miejsce - Gabriela Grądzka - klasa IV a
II miejsce - Michalina Kurzelowska - klasa IV a
III miejsce - Marcin Puciłowski - klasa IV a
Laureaci z klas VI - VII:
I miejsce - Igor Pogorzelski - klasa VI d
II miejsce - Urszula Kozłowska - klasa VII a
              Małgorzata Malec- klasa VII a
              Justyna Bajeńska - klasa VII a
III miejsce -  Patrycja Wasilewska - klasa VII a
                Mateusz Baranowski - klasa VII d
                Gabriela Żołopa - klasa VII a

 
W organizację obchodów Dnia Języka Ojczystego zaangażowali się nauczyciele: Anna Dzięgielewska, Anna Juszczuk i Adrian Petelski.
 
DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

22.02.2018 r. harcerze z naszej szkoły spotkali się w bibliotece szkolnej z okazji obchodzonego na całym świecie Dnia Myśli Braterskiej, w dniu urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (1857) oraz jego żony Olave Baden-Powell (1889). Druhny i druhowie z 140 BDH ,,Wschód Słońca” im. hm. RP Jadwigi ,,Jagi” Falkowskiej
4 Białostockiej Drużyny Harcerzy ,,Jodły” im. gen. Władysława Eugeniusza Sikorskiego


4 SzDHiZ „Azurian”, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego oraz zuchy 140 BGZ ,,Kumate Żabki” opowiedzieli o swojej działalności w harcerstwie, braterstwie, służbie i pracy nad sobą jako podstawowych zasadach skautingu. Święto przyjaźni przypomina o braterstwie wszystkich skautów świata, wzajemnej przyjaźni wszystkich młodych ludzi. ,,Idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż by zdobyć szczyt ideału świetlany, harcerski krzyż”.  Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ !


Anna Juszczuk  

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA
17 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji w szkole zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla podopiecznych białostockiej fundacji Kotkowo. W bibliotece szkolnej uczniowie mogli zapoznać się z wystawką okolicznościową ph. ,,Motyw kota w literaturze polskiej i zagranicznej". Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję charytatywną.  


Samorząd Uczniowski

 

Sybir - Golgota Wschodu - Pamiętamy!
16 II 2018r. w bibliotece szkolnej w 78 rocznicę deportacji Polaków do ZSRR odbyło się spotkanie uczniów klas VII "a" i VII "b" z Sybirakami pt: "Śladami znaków pamięci polskiej golgoty wschodu ".

Uczniowie obejrzeli wystawę "Noc 10 lutego 1940 - pierwsza deportacja Polaków na Sybir - pamiętamy", Hymn Związku Sybiraków, Marsz Sybiraków.

Pani Adela Monieta - specjalista psychologii klinicznej, Prezes w latach 1995 - 2002 Stowarzyszenia Wsparcia Psychicznego "Arka Nadziei" zaprezentowała książkę "Stygmaty bólu psychicznego u Sybiraków". W książce autorka w sposób stricte indywidualny i niepowtarzalny odzwierciedla utrwalone cierpienie w psychice każdego Sybiraka. Dużą część publikacji zajmują relacje z przeżyć Sybiraków, które w odczuciu autorki stanowią swoistą rekompensatę za Ich cierpienia.
 Józef Panasiuk o losach zesłańców Sybiru opowiedział uczniom poprzez swoją poezję.
Wiele wzruszeń dostarczyły wspomnienia Barbary Sokólskiej z domu Młynarz "Polesie - Sybir - Podlasie", która podkreśliła rolę Matek Sybiraczek ratujących swoje dzieci na nieludzkiej ziemi, uczących historii polski, pacierza, wiary w Boga. Chwała Matkom Sybiraczkom, uznanie i wdzięczność. 
  
Dziękujemy za książki, poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania "Sybir - nadzieja - przetrwanie", "Pamiętać będą o tym pokolenia. Sybir - Polaków katorżnicza ziemia".
 Naszym Babciom, naszym Dziadkom na zesłaniu w Kazachstanie, wśród Sybiru wiecznych lodów - Wnukowie Sybiraków wierni Dziadów pamięci. 'Jesteśmy, by pamiętać".


   

 

W świetlicy miło spędzić czas umiemy!
 


 

Liturgiczny Dzień Błogosławionego Ks. Michała Sopoćki Patrona Białegostoku
15 lutego uczniowie klas Va oraz Vb obejrzeli w bibliotece szkolnej wystawę pt. "Białostockie ścieżki błogosławionego ks. M. Sopoćki". Obejrzeli albumy wykonane przez innych uczniów dotyczące Patrona Białegostoku oraz czytali fragmenty książki autorstwa Tadeusza Galeckiego "Przygody księdza Michała". Zagrali w grę planszową "Poznaję Białystok z Patronem Miasta" i wysłuchali oratorium "Oto wierny sługa mój".  


 

KLASY PIERWSZE W OPERZE PODLASKIEJ
Dnia 18 stycznia 2018 roku o godz. 11.00 klasy pierwsze uczestniczyły w spektaklu „Jezioro łabędzie” P. Czajkowskiego, baletowym widowisku edukacyjnym w wykonaniu uczniów Akademii Tańca Klasycznego w Białymstoku na deskach Opery
i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Na scenie zaprezentowało się 70 młodych artystów w tym jedna z uczennic klas pierwszych   

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską
12 lutego uczennice klasy IV d wzięły udział w spotkaniu z pisarką Agnieszką Suchowierską - autorką książek dla dzieci i młodzieży. Wysłuchały fragmentów jej najnowszego dzieła pt. "Ada, Judytka i zaginiony Tałes", którego akcja toczy się w Białymstoku i dotyka tematyki Żydów oraz wielokulturowości. W trakcie spotkania Pani Agnieszka Suchowierska przedstawiła zebranym, w jaki sposób świętuje się urodziny w krajach z różnych zakątków świata, a pod koniec wszystkim chętnym rozdała autografy.  


Adrian Petelski
 
ZABAWA CHOINKOWA KLAS MŁODSZYCH

Dnia 07.02.2018r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zabawie choinkowej
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku pod hasłem
„ZABAWA  Z NASZEGO PODWÓRKA”
.

       

W niedalekiej okolicy mieszka sobie pewna ferajna: Królik, Kogut, Owca, Gęś i Wiewiórka. Są kolegami z podwórka i mają swoje bractwo: Bractwo K.K.O.G.W. Ciągle coś wymyślają, majstrują i wynajdują. Czasem coś zbroją, ale zawsze sobie pomagają i trzymają się razem. Najbardziej lubią wynajdywać nowe zabawy do których zapraszają wszystkie dzieci.  Ostatnio wynaleźli zabawy w różne pory roku. Zwierzęta świetnie sobie poradziły oczywiście z  pomocą dzieci? Wszystko działo się w pięknej wiejskiej scenografii, przy dobrej muzyce, licznych zwrotach akcji i kilku niespodziankach.

     

 

 

 WOJEWÓDZKIE KONKURSY O ANIOŁACH

17 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku odbyła się Gala podsumowująca Wojewódzkie Konkursy o Aniołach – 7 edycja: Recytatorski „Anielskie strofy”, poetycki „Pisane piórem anioła”, plastyczny „Tylko anioły do mnie wysyłaj …”. Celami konkursów recytatorskiego
i poetyckiego była popularyzacja poezji i prozy wśród dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno literatury polskiej, rozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Celem konkursu plastycznego ,,Tylko anioły do mnie wysyłaj …” było rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci i młodzieży, kształcenie posługiwania się różnymi technikami plastycznymi oraz kształcenie umiejętności pracy w różnych materiałach plastycznych.

 

  

Perfekcyjnie recytowały wiersze o aniołach Roksana Chodziutko, Natalia Gogolewska i Gabriela Stefanowicz z klasy V A. W Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Pisane piórem anioła” tytuł ,,Anioła Poezji” oraz II miejsce otrzymał Maksymilian Pul kl. V B, a wyróżnienie Urszula Klimaszewska kl. V B, Wiktor Frączyk kl. V A. W konkursie plastycznym „Tylko anioły do mnie wysyłaj …” tytuł ,,Anioła Sztuki” oraz I miejsce zdobyli Angelika Chodziutko kl. I B, Martyna Car kl. II A, Nikola Klimaszewska kl. IV C, Wiktoria Pul kl. V B,  II miejsce Jakub Bykowski kl. II B, Mateusz Piaskowski kl. II B, Maksymilian Pul kl. V B, III miejsce zdobyła Urszula Maliszewska. Gratulujemy !

Anna Juszczuk

 

WYNIKI KONKURSU BIBLIJNEGO

WYNIKI  KONKURSU  BIBLIJNEGO,
    który odbył się 08.02.2018 r.:

KLASY  IV- V

I miejsce
Karol Paniczno  kl. VB  (21p)

II miejsce
Anna Wyszyńska  kl. VB (20p)

III miejsce
Borys Orzechowski   kl. IVA  (19p)

IV miejsce
 Kinga Jadczyk   kl.  IVA  (18p)
 Michalina Krzelowska   kl. IV A  (18p)
 Ewelina Zawadzka    kl. V B (18p)

V miejsce
Natalia Fomienko  kl. IVA  (17p)
Wiktoria  Polińska  kl. IVA

KLASY VI –VII

I miejsce
Kacper Lisowski kl. VIIB  (21p)

II miejsce
Michał Burzyński kl. VIB (20p)

III miejsce
Stanisław Jopich kl. VIB  (19p)

IV miejsce
Martyna  Puciłowska   kl. VIB  (13p)

 Wszystkim uczestnikom szkolnego konkursu serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: 
 Jolanta Kawałko 
Alina Chrościńs
ka

 

26. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
14 stycznia 2018 roku Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku zorganizował koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odbyła się również licytacja przedmiotów zgromadzonych dzięki życzliwym darczyńcom. Celem 26. finału było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Uczennice naszej szkoły: Anna i Barbara Zieniewicz, Martyna Puciłowska oraz Kinga Pydyn zaprezentowały na scenie swoje umiejętności wokalne. Przepiękną grą na flecie poprzecznym oczarowała wszystkich słuchaczy Ania Zieniewicz. Pomimo, że ten dzień był wyjątkowo mroźny, każdy z nas poczuł pozytywną energię płynącą z potrzeby serca i pomocy najbardziej potrzebującym. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Tadeuszowi Markowi Gaszyńskiemu oraz Rodzicom, że w tym wyjątkowym dniu byli razem z nami.  


Dorota Zinówko
 

 

 ,,WIERSZE Z SZUFLADY” MIEJSKI KONKURS LITERACKI

11.01.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku odbyła się gala podsumowująca Miejski Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady”. Ogromny podziw dla talentów dzieci i młodzieży wyraziło Jury w składzie: Pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew, nauczycielka, autorka książek dla dzieci - przewodnicząca jury, pani doktor Zofia Olek-Redlarska, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, poetka, pani Mona Al-Kaber oraz pani Grażyna Knap - pracownice Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Honorowy patronat konkursu objęły: Polskie Radio Białystok, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział Białystok. Następnie głos zabrała przewodnicząca jury, Pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew, która była zachwycona talentem młodych ludzi, tym, że mają w sobie tyle wrażliwości i że tak wiele rzeczy ich interesuje  „W tym roku wygrały koty!”- powiedziała. Tak się złożyło, że wiele nagrodzonych prac, dotyczyła właśnie tych zwierząt. Następnie jury wręczyło wyróżnionym uczniom dyplomy oraz nagrody.

 

Pierwsze miejsce zdobyła Roksana Pietraszewicz kl. II A, II miejsce zdobył Mateusz Piaskowski kl. II B, a wyróżnienia zdobyli Wojciech Rakowski kl. II B, Julia Rakowska kl. V A i Michał Romańczuk kl. VI A. Zwieńczeniem konkursu było odczytanie wierszy zdobywców pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych. Przed zgromadzonymi wystąpiły więc: Roksana Pietraszewicz z SP 37, Aleksandra Wądołowska z SP 43 i Anna Rojkowska z SP 2.

 

  Potem nadszedł czas na skromny poczęstunek, rozmowy z członkami jury i lekturę pozostałych nagrodzonych prac wyeksponowanych w sali. Laureatom Miejskiego Konkursu Literackiego ,,Wiersze z szuflady” gratulujemy.

Anna Juszczuk

 
 

 

Świetlicowy Quiz Wiedzy „Wiem Wszystko”

Dnia 10 stycznia 2018r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs sprawdzający wiedzę ogólną uczniów klas trzecich pt. „Wiem Wszystko”.

         W zabawie wzięły udział trzyosobowe drużyny ze wszystkich klas trzecich. Drużyny kolejno odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzących Hanię Lutarewicz z klasy III D oraz Kubę Waszkiewicza z klasy IIIE.

Konkurs wygrała drużyna klasy III C w składzie:

Ola Mróz
Dominika Dworzańczyk
Ola Malarek.

         Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy III A.
       Trzecie miejsce zajęła drużyna z klasy III E.
Wyróżnienia przyznano drużynom klas III B i III D.

         Wszystkim uczestnikom gratulujemy szerokiej wiedzy z wielu dziedzin.

 

Organizatorzy Quizu:
Jolanta Śpiewak,
Agnieszka Tarasiuk,

Maria Orzechows
ka

 

"HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!"

     11 stycznia w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie. Salę - po brzegi - wypełnili przybyli goście: nauczyciele, rodzice, dziadkowie oraz uczniowie. Podczas spotkania zabrzmiały bardziej i mniej znane kolędy. Uroczystość przygotowały: p. Anna Dzięgielewska, p. Violetta Grabowska, p. Urszula Laskowska, p. Dorota Zinówko.

                               Dziękujemy za wspólne kolędowanie!

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI
6 stycznia 2018 roku kilkanaście tysięcy osób - mieszkańców Białegostoku uczciło uroczystość Objawienia Pańskiego w Orszaku Trzech Króli.

Orszak,  rozpoczął się modlitwą poprowadzoną przez abp. Tadeusza Wojdę, metropolitę białostockiego z balkonu Pałacu Branickich. Dominowały trzy kolory, gdyż orszak składał się z trzech grup: zielonej - azjatyckiej, niebieskiej -afrykańskiej  i czerwonej -  europejskiej. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali znak rozpoznawczy orszaku – specjalną papierową koronę.

Wraz z barwnym i rozśpiewanym orszakiem uczestniczyła po raz szósty społeczność  naszej szkoły – podążając w zielonym orszaku za królem Melchiorem. Z wielką radością, przy pięknej pogodzie publicznie wyznaliśmy naszą przynależność do Chrystusa.

   

 

Chleb na zakwasie

W grudniu  klasa II A miała zajęcia warsztatowe z panem Łukaszem Radziszewskim - zagniatanie ciasta na chleb. Na początku spotkania uczniowie wysłuchali informacji  o tradycyjnym wypieku chleba z wykorzystaniem zakwasu – naturalnego zaczynu, powodującego rozrost ciasta, dzięki fermentacji i związkom wytwarzanym przez drobnoustroje (kolonie dzikich bakterii i drożdży).

Następnie przygotowano niezbędne składniki i przystąpiono do pracy: natłuszczenie formy, wymieszanie mąki z zakwasem, dodanie wody, odłożenie kawałka ciasta (zakwas na kolejne ciasto), wsypanie do ciasta soli, nasion i ponowne mieszanie, nakładanie do foremek. Kolejne czynności były robione
z rodzicami w domu (odczekanie na rozrost ciasta ok.6 godz. i pieczenie). Wniosek z zajęć: Chleb na zakwasie jest smaczny i zdrowy.

Barbara Zadykowicz

 

Wyniki konkursu "Zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia"
W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny "Tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia".
O wynikach konkursu decydowali przedstawiciele samorządu klasowego każdej
z klas 0 - III wybierając najładniejsze prace.
I miejsce:
Damian Hofman kl. III e
 Kornelia Bielawska kl. I b  
II miejsce:
Karol Krasowski kl. III d
   Laura Słomińska kl. II b

III miejsce:
Andżelika Chodziutko kl. I b
    Marcel Dembowski kl. III e

Wyróżnienia:
 Julia Kempista kl. 0
  Michał Lach kl. I b
 Lena Iwanowicz kl. II a
    Jakub Bykowski kl. II b
  Maria Sadowska kl. III e
    Jakub Waszkiewicz kl. III e

   
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie:)
Justyna Jabłońska
 

 

WIGILIA W KLASIE III C
22 grudnia odbyła się wigilia w klasie III C. W tym dniu dzieci wykonały bombki na choinkę. Zgodnie z tradycją wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy i przystroiliśmy pierniki. Mama jednego z uczniów - Pani Marta Stulgis, umiliła nam klasową wigilię piękną grą na gitarze i wspólnym kolędowaniem. 


Sylwia Matanowska
 

 

"MARZYCIELSKA POCZTA" KLASY IIIC
Dzieci z klasy III c ponownie wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. Uczniowie zamiast listów do Świętego Mikołaja napisali do chorych dzieci, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. Każda wiadomość dodaje dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. Ideą „Marzycielskiej Poczty” jest niesienie dzieciom wparcia psychicznego w walce i zmaganiach z chorobą. Mamy nadzieję, że wszystkie osoby, które otrzymają świąteczne listy od klasy III c będą z tego powodu uśmiechnięte i szczęśliwe. 
   
Sylwia Matanowska
 

KONCERT MUZYKA Z HISTORIĄ W RATUSZU

17 grudnia 2017r. grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w koncercie Muzyka z Historią w Ratuszu, który był przypomnieniem historycznych koncertów dawnego Białegostoku. Gawędę historyczną prowadził dyrektor Muzeum Podlaskiego  p. Andrzej Lechowski, wykonawcami utworów byli Tomasz Tomaszewski - skrzypce   i Ewa Tomaszewska -  fortepian. 

 Po koncercie udaliśmy się na wycieczkę po świątecznie ozdobionym naszym mieście. Zwiedziliśmy Żywą Szopkę na Rynku Kościuszki i  podziwialiśmy iluminacje świąteczne. Najbardziej  dzieciom podobały się postacie z literatury ustawione przed teatrem Aleksandra Węgierki. 

Wycieczka i koncert odbyły się w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie, swojego nie znacie". 

   

Violetta Grabowska

 
Warsztaty decupage dla Rodziców

W środę 12 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty "Świece metodą decoupage" zorganizowane przez p. Justynę Krajewską. W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wraz ze swoimi Rodzicami wykonali świece metodą decoupage.

Decoupage czyli technika serwetkowa to prosty a zarazem efektowny sposób zdobienia przedmiotów z ceramiki, drewna, plastiku, świec czy metalu. Warsztaty pomogły rozwijać wytrwałość, dokładność i upór w dążeniu do celu. Pracy towarzyszyła miła i pełna radości atmosfera. W trakcie warsztatów powstały przepiękne świece.

Justyna Krajewska

 

Warsztaty karmelarskie dla dzieci

 11 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty wyrabiania lizaków z karmelu. W warsztatach brali udział uczniowie klas 0-III. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w pokazie a następnie samodzielnie wyrabiały lizaki o dowolnym kształcie, które zapakowane zabierały do domu. Podczas zajęć panowała przyjazna i miła atmosfera. ;)

 

Organizator – Justyna Krajewska

 

 

 
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

Już od kilku lat Szkolne Koło Wolontariatu organizuje na terenie naszej szkoły, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, akcję -SZLACHETNA PACZKA.

Uczniowie, rodzice i wychowawcy przygotowują prezenty, które zostają przekazane osobom pokrzywdzonym przez los lub znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Podobnie było i w tym roku. Zgromadzone dary trafiły do uczniów naszej szkoły, do młodzieży z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, do dzieci przebywających w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym oraz do osób wspieranych przez Ośrodek Caritas.

Za dobre serce i rozwijanie umiejętności dzielenia się z innymi ludźmi tym,
co sami mamy – bardzo dziękujemy.

 

opiekunki Szkolnego Koła Wolontariau

 
 
WYNIKI KONKURSU „ZROBIĘ DLA CIEBIE ANIOŁKA”

W naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu
pt. „Zrobię dla Ciebie Aniołka”. Komisja pod przewodnictwem Pana Dyrektora Tadeusza Gaszyńskiego wyróżniła prace następujących uczniów.

Kategoria klas 0-III
I miejsce:

1. Amelia Cholewska kl.IA
2. Mateusz Piaskowski kl. IIB

II miejsce:
1.Andżelika Chodziutko kl. IB
2. Karol Bieniasz kl. 0
3. Wiktoria Maliszewska kl. IA

III miejsce:
1. Martyna Januszkiewicz kl. IA
2. Krzysztof Tuchliński kl. IA

Wyróżnienie:
1 Jakub Bykowski kl. IIB
2. Martyna Car kl. IIA
3. Oliwia Gromko kl. IIA
4. Damian Hofman kl. IIIE
5. Lena Iwanowicz kl. IIA
6. Wiktoria Kamieńska kl. IIIB
7. Julia Kempista kl. 0
8. Roksana Pietraszewicz kl. IIA
9. Maja Rogińska kl. 0
10. Małgorzata Ruszczyk kl. IIIE
11. Laura Słomińska kl. IIB
12. Jakub Waszkiewicz kl. IIIE
13. Gracian Zawadzki kl. IIA

Kategoria klas IV-VII
I miejsce:

1. Maksymilian Pul kl. VB
2. Wiktoria Pul kl. VB

II miejsce:
1. Weronika Maliszewska kl. VIA
2. Jakub Węgierski kl. VB

III miejsce:
1. Nikola Klimaszewska kl. IVC
2. Marcin Puciłowski kl. IVA
3. Anna Wyszyńska kl. VB

Wyróżnienie:
1. Oliwia Apoń kl. VA
2. Mateusz Bojko kl. VB
3. Filip Fabjańczyk kl. VIIB
4. Wiktor Fronczyk kl. VA
5. Alan Klimaszewski kl. VIIA
6. Aleksandra Maciorowska kl. VIA
7. Adrian Olechno kl. IVD
8. Martyna Puciłowska kl. VIB

Skład komisji oceniającej:
Pan Dyrektor  Tadeusz Gaszyński
Pani Dyrektor Krystyna Ignatowicz
Pani Izabela Łuckiewicz
Pani Anna Juszczuk
Pani Agnieszka Tarasiuk
Pani Barbara Zadykowicz

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

 

„Jezioro łabędzie”

      8 grudnia 2017r. uczniowie klas 0, III D i III E mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu baletowym „Jezioro łabędzie” w wykonaniu dzieci z Akademii Tańca Klasycznego.

Akademia stara się, by balet był dla wychowanków doskonałą zabawą, która może przerodzić się w wielką pasję, a następnie nierzadko stanowić początek dłuższej przygody z tańcem. Proponowany rodzaj zajęć to połączenie ćwiczeń ruchowo-muzycznych i lekcji baletu przygotowanych w oparciu o taniec klasyczny.
  Jedną z uczennic Akademii Tańca Klasycznego jest Amelia Cholewska, uczennica klasy I A. Brawo Amelia! To był piękny występ ;)

 Justyna Krajewska

 

PODSUMOWANIE  KONKURSU "JESTEM KIBICEM Z KLASĄ"

W piątek, 8 grudnia 2017r.  odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu "Jestem kibicem z klasą"Laureaci XII edycji Konkursu "Jestem kibicem z klasą"

KATEGORIA PLASTYCZNA 
I MIEJSCE 

Karolina Jabłońska – Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku – opiekun Urszula Laskowska
Jakub Sidun  - Szkoła Podstawowa nr 3 im. A. Mickiewicza w Białymstoku
– opiekun Marzanna Nos

II MIEJSCE 
Patryk Lankiewicz – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze
– opiekun Katarzyna Kaźmierczak
Damian Hofman - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
 – opiekun Justyna Jabłońska

III MIEJSCE 
Norbert Nuckowski - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze – opiekun Elżbieta Kacykowska
Adrian Fesz - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze – opiekun Katarzyna Kaźmierczak

WYRÓŻNIENIA 
Wiktor Fronczyk  - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku- opiekun Violetta Grabowska
Maja Koźbiel - Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku – opiekun Ewa Sokolińska
Pola Postołowicz - Szkoła Podstawowa nr 15 im. Marii Skłodowskiej – Curie
w Białymstoku – opiekun Barbara Magnuszewska
Marcel Kalinowski -  Szkoła Podstawowa nr 51 im. Ludwika Zamenhofa  
w Białymstoku – opiekun Alina Martyniuk
Mateusz Bronakowski - Szkoła Podstawowa nr 31 w Białymstoku – opiekun Elwira Zdunek
Zofia Kamińska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze – opiekun  Katarzyna Kaźmierczak
Oliwia Łupińska – Szkoła Podstawowa nr 14 w Białymstoku – opiekun Bożena Kuczyńska, Agata Pietrzak
Kamil Brygier – Szkoła Podstawowa nr 69 Szkoła Mistrzostwa Sportowego
w Poznaniu – opiekun Donata Jurga- Grzesikiewicz
Jarosław Kulesza - Szkoła Podstawowa nr 20 w Białymstoku – opiekun Alicja Wołosewicz – Wysocka
Mikołaj Kapitaniec - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze –  opiekun Katarzyna Kaźmierczak
Gabriela Piotrowska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleosinie – opiekun Beata Klimczuk
Jakub Waszkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego
w Białymstoku- opiekun Justyna Jabłońska
Wojciech Jabłonowski – Szkoła Podstawowa nr 50 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku – opiekun Iwona Sadowska
Andżelika Chodziutko - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku- opiekun Danuta Grzędzińska
Maksymilian Pul - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
 opiekun Violetta Grabowska
Lidia Lubecka - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
- opiekun Danuta Grzędzińska
Monika Urban - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleosinie – opiekun Alicja Korejwo
Laura Słomińska - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
- opiekun Katarzyna Abramowicz
Klara Rybicka -  Szkoła Podstawowa nr 69 Szkoła Mistrzostwa Sportowego
w Poznaniu – opiekun Donata Jurga- Grzesikiewicz
Magdalena Waszczuk - Szkoła Podstawowa nr 50 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku – opiekun Ewa Frankowska
Antoni Bazylewicz - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze
–  opiekun Elżbieta Kacykowska
Magdalena Łuksza – Szkoła Podstawowa nr 12 w Białymstoku – opiekun Agnieszka Kikolska – Giesko
Filip Łozowski – Szkoła Podstawa nr 9 w Białymstoku – opiekun Marta Tuchlińska
Zuzanna Szymkowiak - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Górze –  opiekun Renata Szuper
Nikodem Roszkowski - Szkoła Podstawowa nr 50 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku – opiekun Ewa Frankowska

KATEGORIA LITERACKA – POEZJA
I MIEJSCE 

Karolina Cichoca – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku
– opiekun Kamilla Gaińska
Marcin Łazarski – Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
– opiekun Izabela Łuckiewicz
Roksana Chodziutko - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku – opiekun Anna Dzięgielewska

II MIEJSCE  
Zuzanna Kozłowska - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku
– opiekun Renata Dworakowska
Kinga Kowalczuk – Szkoła Podstawowa im. Konstytucji 3 Maja w Jaświłach
– opiekun Elżbieta Wojtkielewicz

III MIEJSCE 
Milena Łazarska - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
– opiekun Anna Dzięgielewska
Filip Chodkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
– opiekun Izabela Łuckiewicz

WYRÓŻNIENIA
Julia Kacynel – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków – opiekun Monika Łuksza- Zięciak
Julia Rakowska - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
– opiekun Anna Dzięgielewska
Sara Skowrońska - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku
–opiekun Monika Łuksza- Zięciak
Aleksandra Arasim - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku
– opiekun Renata Dworakowska
Szymon Cholewski - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku – opiekun Anna Dzięgielewska
Wiktor Fronczyk  - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
– opiekun Anna Dzięgielewska
Maja Sikora - Szkoła Podstawowa nr 36  im. H. Sienkiewicza w Krakowie
– opiekun Katarzyna Długosz – Adamska  
Oliwia Apoń - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku
– opiekun Anna Dzięgielewska

KATEGORIA LITERACKA – PROZA
I MIEJSCE 

Karolina Sokołowska - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku
- opiekun Renata Dworakowska
Urszula Klimaszewska - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego
w Białymstoku – opiekun Anna Dzięgielewska

II MIEJSCE 
Adrianna Wójcik - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku - opiekun Renata Dworakowska
Hanna Piotrowska - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku
- opiekun Renata Dworakowska

III MIEJSCE 
Alicja Laskowska - Prywatna Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku
- opiekun Renata Dworakowska
Gabriela Tarazewicz- Szkoła Podstawowa  nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku – opiekun Kamilla Gaińska

WYRÓŻNIENIA
Martyna Jaworowska - Szkoła Podstawowa nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku – opiekun Anna Dzięgielewska
Szymon Klimiuk - Szkoła Podstawowa  nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku
– opiekun Monika Łuksza- Zięciak
Karolina Binkowska- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim
Natalia Kęsicka - Szkoła Podstawowa nr 36  im. H. Sienkiewicza w Krakowie
– opiekun Mateusz Wrona
  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 

 

DZIEŃ CZAPKI ŚW. MIKOŁAJA
6 grudnia z okazji Mikołajek uczniowie i pracownicy naszej szkoły przywdziali swoje głowy czapkami św. Mikołaja. Dzięki temu mogliśmy poczuć przedsmak świątecznej atmosfery!
Samorząd Uczniowski

 

MIKOŁAJKI LITERACKIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

       Z okazji Mikołajek w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza, podczas której uczniowie czytali i opowiadali bajki o św. Mikołaju, grali w grę planszową ph. "Szukamy Mikołaja", a także pisali i redagowali list do św. Mikołaja. W trakcie zajęć uczestnicy obejrzeli również wystawkę okolicznościową "Mikołajkowa książka".

"Mikołaju, Mikołaju
Czytelnicy Cię witają!
Przyjedź do nas z bajkami i książkami,
i poczytaj razem z nami!"

 

JÓZEF PIŁSUDSKI – DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

     29.11.2017 r. klasa VI A uczestniczyła w lekcji patriotyczno-historycznej z IPN pt. ,,Józef Piłsudski Pierwszy Marszałek Polski”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną ,,Józef Piłsudski - droga do niepodległości” wzbogaconą o wykład Pani Magdaleny Dzienis-Todorczuk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku oraz zapoznali się z literaturą o Naczelniku Państwa Józefie Piłsudskim. Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli film o heroicznej walce Polaków w latach 1939-1989.

,,A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym” (cyt. Józef Piłsudski)

                               Anna Juszczuk

 

Z wizytą w muzeum Alfonsa Karnego
24 listopada klasa 2 b i 3 c odwiedziły muzeum Alfonsa Karnego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt."W pracowni u rzeźbiarza". Dzieci zapoznały się
z historią i rzeźbiarską pracownią tego słynnego rzeźbiarza. Dowiedziały się, jakich narzędzi i materiałów rzeźbiarskich używał artysta. Zajęcia zakończyły się wykonaniem prac w glinie. Każdy uczestnik warsztatów zabrał swoją pracę
 na pamiątkę do domu. To była bardzo interesująca wycieczka. 
      
 

Sylwia Matanowska

Katarzyna Abramowicz

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     24.11.2017 r. uczniowie kl. I A wraz ze swoimi pluszowymi misiami brali udział w imprezie czytelniczej z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z zainteresowaniem obejrzeli wystawę książek pt. ,,Miś w literaturze” oraz wysłuchali fragmentów o słynnych literackich misiach czytanych przez Panie: pielęgniarkę Irenę Łoś, wychowawczynię Danutę Grzędzińską, bibliotekarkę Annę Juszczuk i wiceprzewodniczącą SU Darię Mielech. Nie zabrakło tańców, zabaw, małych form teatralnych z misiami. Dzieci wykonały misiową pracę plastyczną, a na koniec otrzymały słodkie misiowe niespodzianki.

                               Anna Juszczuk

 

NIEMIECKA LITERATURA – CZYTAMY TO CO DOBRE!

     23.11.2017 r. kl. II A realizowała w nowej odsłonie II edycję projektu czytelniczego ,,Niemiecka literatura - czytamy to co dobre !” w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku we współpracy z Goethe Institut w Warszawie. Uczniowie aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach ,,Każdy jakiś talent ma” odkrywając swoje zdolności z bohaterami książki pt. ,,Straszna piątka” Wolfa Erlbrucha. Panie Katarzyna Gosk i Małgorzata Kakareko-Wiszowata z Biblioteki Pedagogicznej CEN twórczo rozwinęły kompetencje czytelnicze uczniów klasy drugiej metodą zabawową, wykorzystując wybrane książki z niemieckojęzycznej literatury dziecięcej w przekładzie na język polski oraz zapoznały dzieci z wartościową niemiecką literaturą dziecięcą.

                               Anna Juszczuk

 

SUKCES BASI I SZYMONA W PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
Uczniowie naszej szkoły Barbara Zieniewicz z klasy VII b
i Szymon Cholewski z klasy V a wzięli udział w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych
w Młodzieżowym Domu Kultury.
Miło nam poinformować, iż Basia i Szymon otrzymali statuetkę, która przekazali szkole.


 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

W październiku klasa II A uczestniczyła w zajęciach pt. ,,Bezpieczna droga do szkoły” w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej przy ul. Gajowej nr 73. Panie policjantki st. sierż. Martyna Kamińska - Prewencja Komendy Miejskiej Policji i st. sierż. Marzena Hałoń - Wydział Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji wygłosiły interesującą pogadankę na temat ,,Jestem bezpieczny w drodze do szkoły
i w mieście”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach ,,Bezpieczna droga
do szkoły” oraz z zainteresowaniem oglądali książki z cyklu ,,Jestem bezpieczny
w domu, w szkole i na ulicy”. Na koniec spotkania dzieci otrzymały odblaskowe opaski, które przydadzą się w jesienne dni.

Anna Juszczuk

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
24 listopada Samorząd Uczniowski świętował Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszyscy chętni mogli przynieść swojego ulubionego pluszaka oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie jako miś.

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.
Samorząd Uczniowski

 

NOWOŚCI WYDAWNICZE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     Wystawa nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Priorytet III: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Przy zakupie książek zasięgnięto opinii całego samorządu uczniowskiego, nauczycieli, rodziców, Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Biblioteki Pedagogicznej w Białymstoku oraz uwzględniono aktualną ofertę na rynku księgarskim. Zakupiono książki uczniom niepełnosprawnym: niedowidzącym (dotykowe, obrazkowe, z dużą czcionką), niedosłyszącym (obrazkowe, adaptacyjne, kreatywne), z deficytem uwagi, z problemami logopedycznymi (wierszyki, opowiadania logopedyczne, bajki terapeutyczne) oraz książki poruszające problematykę zachowań chorych rówieśników.

Zorganizowano zajęcia edukacyjno-czytelnicze metodą projektu, lekcje biblioteczne, wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów klas 0-VII i nauczycieli z wykorzystaniem zakupionych do biblioteki nowości wydawniczych. W trakcie zwiedzania wystawy zakupionych książek, rodzice prowadzili dyskusje na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Na tablicach informacyjnych zamieszczano materiały nt. znaczenia czytania w rozwoju ucznia. Rodzice uczestniczyli w warsztatach "Zalety dobrego czytania". Podczas comiesięcznych konsultacji, zebrań odczytywano list Ireny Koźmińskiej z Fundacji "Cała Polska czyta dzieciom".

Dziękujemy za wspaniałe nowości literatury dziecięco-młodzieżowej, bo przecież czytanie książek to klucz do wiedzy, wspaniała zabawa - nauka i rozrywka w jednym.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

       20 listopada po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Święto to zostało ustanowione - na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku. Z tej okazji - w bibliotece szkolnej oraz na korytarzach - uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z informacjami na temat praw dziecka. Szóstoklasiści z kl. 6a wzięli udział w debacie, której tematyka dotyczyła przestrzegania praw dziecka we współczesnym świecie oraz dokumentu uchwalonego przez ONZ w 1989 roku - Konwencji o Prawach Dziecka.

 

ŚWIATOWE DNI ORIGAMI

     Światowe Dni Origami (24.10-11.11) to doskonała okazja do zapoznania dzieci ze sztuką origami. W naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty dla klas Ia i Ib pt. "W Kraju Kwitnącej Wiśni". Dzieci obejrzały prezentację poświęconą kulturze Japonii, zapoznały się z historią origami oraz zasadami składania papieru. Podczas części praktycznej złożyły "Czapkę Samuraja", "Łódkę" oraz "Ozdobną kopertę".

W świetlicy szkolnej wychowankowie kl. IIIa, IIIc i IIb uczestniczyli w warsztatach "Budowle z papierowych klocków" poznając origami modułowe. Z "papierowych klocków" złożyli dwa modele sześcianów. Starsi uczniowie naszej szkoły obejrzeli wystawę książek i figurek origami w bibliotece szkolnej. Samodzielnie składali wybrane modele na podstawie diagramów oraz filmów instruktażowych. Kulturę Dalekiego Wschodu przybliżyła projekcja filmu pt. "Wachlarz i kimono".

                               Barbara Matczuk, Agnieszka Szwed, Anna Juszczuk

 

Wycieczka do Muzeum Podlaskiego
W sobotę 18.11.2017 r. odbyła się trzecia wycieczka w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie, swojego nie znacie" prowadzonych przez  
 p. Violettę Grabowską. Tym razem uczniowie naszej szkoły byli w Muzeum Podlaskim mieszczącym się  w ratuszu przy Rynku Kościuszki. Dzieci zwiedziły wystawę stałą malarstwa polskiego, która liczy ponad 120 dzieł najwybitniejszych polskich i obcych malarzy, działających w ciągu ostatnich 250 lat. Uczestnikom wycieczki najbardziej podobał się obraz "Wyjazd powozem" Alfreda Wierusza - Kowalskiego.
   Poza tym uczniowie zobaczyli wystawę czasową "Andrzej Muszyński, 40 lat pracy twórczej". Dowiedzieli się, m.in. że artysta wykonał projekt              i realizował pomnik ks. Jerzego Popiełuszki oraz mural poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi z okazji 44 Światowego Kongresu Esperanto w  Białymstoku.
   Na zakończenie, w nagrodę za zainteresowanie i zaangażowanie, pani przewodnik zaprowadziła uczestników na wieżę ratusza, z którego podziwiali piękny widok na rynek i okoliczne ulice.
 
 
KONCERT MUZYCZNY "W KRAINIE INKÓW"
W środę 15  listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole koncert pt. "W krainie Inków"  w wykonaniu zespołu Tria Kurakas.
 

 

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego
13  listopada  uczniowie klas  VIIa, VIIb, VIId i klasy VI b   pojechali na wycieczkę do Warszawy. Najważniejszym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. 
Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycje Muzeum ukazywały życie codzienne powstańców, grozę walk, umundurowanie, broń, wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu.


Uczestnicy wycieczki obejrzeli przejmujący trójwymiarowy film "Miasto ruin".   To ponad pięć minut symulacji lotu nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą
 z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.
 
 
APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA

       10 listopada uczniowie klas 0-VII wzięli udział w uroczystych apelach z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaże słowno-muzyczne zostały przygotowane przez klasę III c pod kierunkiem pani Sylwii Matanowskiej oraz klasę VII b pod kierunkiem pani Izabelli Łuckiewicz. Podczas uroczystości dyrekcja szkoły wręczyła uczniom stypendia za wysokie wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, a rodzicom serdeczne gratulacje.

 

WIECZÓR PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ
09 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się WIECZÓR PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ. Wspólne wielopokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych poprowadził zespół wokalny pod kierunkiem p. Doroty Zinówko. Piękną recytację poezji przygotowała p. Anna Dzięgielewska. We wspólnym śpiewaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Uczestnicy spotkania wspólnie wyśpiewali historię Polski opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych.  
         Śpiewajmy pieśni, recytujmy wiersze i przekazujmy tę piękną tradycję następnym pokoleniom, ponieważ jak mówi sentencja „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.
Dziękujemy Wszystkim, którzy uczestniczyli w tym patriotycznym wydarzeniu.
Dyrekcja Szkoły
 

 

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE 2017

     9 listopada 2017 r. uczennice naszej szkoły wzięły czynny udział w „Patriotycznym Śpiewaniu 2017” – wydarzeniu towarzyszącym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Ta wyjątkowa X edycja przedsięwzięcia została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Miejscem spotkania, który rozbrzmiewał piosenkami i pieśniami patriotycznymi był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Śpiewaliśmy wspólnie, ponieważ „Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadkiem historii
i świadectwem naszej miłości do Ojczyzny”.

                               Dorota Zinówko, Anna Juszczuk

 

 

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 1918-2018

Dnia 08.11.2017 r. Kinga Dekarz uczennica kl. VII B zajęła III miejsce w powiatowym konkursie historyczno-plastycznym na plakat pt. „100-lecie odzyskania niepodległości w naszej Małej Ojczyźnie” organizowanym przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego – Bibliotekę Publiczną Powiatu Białostockiego w Białymstoku ze Starostwem Powiatu Białostockiego oraz Filią Biblioteczną nr 9 KP przy wsparciu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego w Białymstoku. Celem konkursu było rozszerzenie wiedzy o niepodległości i tradycji narodowych w naszej Małej Ojczyźnie wśród młodzieży z możliwością wykorzystania literatury przedmiotu zgromadzonej w bibliotekach oraz wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia za pomocą środków plastycznych. Wernisaż prac plastycznych został zaprezentowany w Punkcie Usług Turystycznych w Supraślu. Nagrody otrzymali: Małgorzata Malec i Gabriela Żałopa z kl. VII A oraz Szymon Hawrysz z kl. VII D. Laureatom konkursu pt. „100-lecie odzyskania niepodległości w naszej Małej Ojczyźnie” serdecznie gratulujemy.

Anna Juszczuk

 

 

Z WIZYTĄ W FILII NR 9 KSIĄŻNICY PODLASKIEJ

     19.10 (czwartek) klasa “0” gościła w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej na lekcji bibliotecznej. Podczas bardzo ciekawych, godzinnych zajęć uczniowie mieli możliwość rozejrzeć się po całej bibliotece i zajrzeć w każdy jej kąt, poznać najnowszy sprzęt multimedialny w niej wykorzystywany. Zerówkowicze chętnie
i z dużym zainteresowaniem słuchali pani bibliotekarki, która opowiadała m.in. jakie warunki trzeba spełnić by zostać czytelnikiem oraz o czym należy pamiętać wypożyczając książki do domu. Dzieci miały możliwość obejrzeć najciekawsze, najnowsze rodzaje książek dla najmłodszych (dźwiękowe, rozkładane, z figurkami, w przezabawnych kształtach, itp.). Uczniowie już zapowiedzieli się z kolejna wizytą, tym razem na bajkę wyświetlaną ze sprzętu z dawnych lat – rzutnika.

                               Marta Sokół

 

UDZIAŁ W GRZE MIEJSKIEJ “Z Marszałkiem po Białymstoku”

     8 listopada (środa) uczniowie z klasy VII b wzięli udział w grze miejskiej ph. “Z Marszałkiem po Białymstoku”. Zadaniem uczestników było dotarcie do siedmiu punktów kontrolnych (miejsc związanych z Józefem Piłsudskim w naszym mieście) i udzielenie odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań. Gra została zorganizowana przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 150. rocznicy urodzin Marszałka. Siódmoklasiści zwiedzili również wystawy Muzeum Wojska w Białymstoku.

                               Adrian Petelski

 

UTALENTOWANE UCZENNICE Z KLASY VII A
Miło nam poinformować, iż uczennice z naszej szkoły Gabriela Żołopa i Zuzanna Gogolewska z klasy VII a otrzymały z rąk Pana Prezydenta Truskolaskiego pamiątkowe medale i  certyfikaty za udział w projekcie "Talenty XXI wieku". 

   
W projekcie przygotowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i finansowym ze środków  Prezydenta Miasta Białegostoku  wzięło udział  ponad 300 zdolnych uczniów z 33 białostockich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W  ramach projektu odbyły się m.in. warsztaty z zakresu „Programowania robotów mobilnych”, z zakresu biologii, chemii, fizyki i informatyki, medycyny, „Modelowania 3D”, „Algorytmu wynalazku”, „Siłowni umysłu” i „Treningu kreatywności”. Zajęcia realizowano w profesjonalnych laboratoriach i pracowniach Instytutu Biologii, Instytutu Chemii, Wydziału Fizyki, Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.
 
.

W ZACZAROWANYM ŚWIECIE BAJEK, BAŚNI, BAJECZEK...

     6 listopada (poniedziałek) obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klas 0-VII uczestniczyli w projekcie ph. "Zaczarowany świat bajek, baśni, bajeczek..." realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Zgodnie z założeniami projektu przebrali się za swoje ulubione postacie z bajek oraz czytali, opowiadali i interpretowali fragmenty znanych utworów baśniowych. Rozwiązywali quizy i przedstawiali za pomocą małych form teatralnych wybrane bajki.

Uczniowie klas 0-III wzięli udział w 3. edycji szkolnego konkursu pt. "Moja ulubiona postać z bajki".

"Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież Wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie."

                               Samorząd Uczniowski, Biblioteka Szkolna

 

 
WYNIKI KONKURSU "BARWY JESIENI"

 Konkurs plastyczny "Barwy Jesieni"
W naszej szkole  zorganizowany został konkurs plastyczny "Barwy jesieni" dla
uczniów klas I - III.  Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych i pomysłowych  prac.

A oto wyniki tego konkursu:

I miejsca
Andżelika Chodziutko kl. I b
Kinga Korol kl. II b

II miejsca
Amelia Cholewska kl. I a
Mateusz Piaskowski kl. II b

III miejsca
Adrianna Rydzewska kl. I a
Natan Szymański kl. II b

Wyróżnienia
Maksymilian Jurco kl. 0
Amelia Baran kl. I a
Aleksandra Supron kl. I b
Marlena Kacperczyk kl. I b
Hubert Bojko kl. I b

Wiktoria Wadowiec kl. III a
Karolina Jabłońska kl. III b
Magdalena Orzechowska kl. III d
Damian Hofman kl. III e

Dziękujemy  wszystkim uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!

   

Organizatorki: Justyna Jabłońska i Agnieszka Szwed

 
 

 

Wycieczka do Muzeum Wojska w Białymstoku

3 listopada uczniowie klas III d i III e udali się na wycieczkę do Muzeum Wojska w Białymstoku.

Klasa III d uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych "Wojskowe smaki", podczas których uczniowie uzyskali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących posiłków w wojsku. Dowiedzieli się m.in. co można zjeść w wojsku, ile posiłków dziennie zjada żołnierz, jak wygląda kuchnia polowa i co można  było w niej gotować. Na zakończenie zajęć dzieci stworzyły menu współczesnego żołnierza.

Natomiast uczniowie klasy III e brali udział w zajęciach pod hasłem "Z wizytą u króla". Dzieci przeniosły się w dawne czasy i dowiedziały  się jakie obowiązki miał paź, giermek i rycerz, uzyskały informacje na temat broni, którą walczyli rycerze oraz jak wyglądała ich zbroja. Uczniowie poznali ciekawostki z życia rycerzy, ich tradycje i obowiązki, jakie stawiał przed nimi król. Każde dziecko zostało pasowane na rycerza przez królową Patrycję. Na zakończenie uczniowie  
w grupach tworzyli opowieści związane ze zdobytą wiedzą.
                                                                    Justyna Jabłońska, Justyna Krajewska
 

 

WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

     3 listopada (piątek) czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach z I pomocy przedmedycznej poprowadzonych przez ratowników medycznych z Grupy Ratowniczej Medival - Białystok. Uczniowie najpierw dowiedzieli się, w jaki sposób należy zgłosić wypadek odpowiednim służbom. Później poznali zasady udzielania I pomocy przedmedycznej, w tym poszczególne etapy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy uczestnik miał również okazję wykonać masaż serca na fantomie i zapytać o szczegóły codziennej pracy ratowników medycznych. Pod koniec zajęć na ręce naszych gości złożyliśmy podziękowania za ogrom przekazanej wiedzy i umiejętności.

                               Adrian Petelski

 

 
 
FASCYNUJĄCY ŚWIAT OWADÓW

W październikowy, jesienny dzień uczniowie klasy II A w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej obejrzeli wystawę pt. ,,Fascynujący Świat Owadów” w obiektywie mistrza polskiej mobilnej fotografii macro Jarka Bryły. Dzieci z zainteresowaniem podziwiały barwne zdjęcia owadów wykonane telefonem komórkowym jako głównym akcesorium fotograficznym. Wystawa zachęciła oglądających do utrwalania telefonem piękna środowiska na fotografii.

Anna Juszczuk

 

W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ DLA DZIECI

25.10.2017 r. z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017 klasa II A zwiedzała Filię nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego. Uczestniczyła w zajęciach pod hasłem ,,Książka łączy nas”. Uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z bogatym księgozbiorem literatury dziecięcej oraz poznali elektroniczny system obsługi czytelnika.  Na zakończenie spotkania mali czytelnicy stwierdzili, iż chętnie biorą książki do ręki, bo z nich pragną się czegoś dowiedzieć i nauczyć.

Anna Juszczuk

 

STOŁÓWKA DLA PTAKÓW Z LEROY MERLIN

     Nasza szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez sieć hipermarketów budowlanych Leroy Merlin. Pierwszy etap projektu polegał na stworzeniu ptasiej stołówki (najpierw zrobieniu karmników, a później udekorowaniu całości). Tego zadania podjęły się uczennice klasy 6a.

Drugi etap to dwutygodniowe głosowanie klientów sklepu na - najładniejszą ich zdaniem - stołówkę dla ptaków. Głosy na naszą pracę można oddawać w Leroy Merlin przy ul. Produkcyjnej do 17 listopada. Na otrzymanym kuponie należy wpisać kod P09 oraz numer paragonu.

                               Adrian Petelski

 

DZIEŃ PRZEBRAŃ W STYLU HALLOWEEN

     Społeczność uczniowska naszej szkoły bardzo lubi przebieranki. To okazja do świetnej zabawy, ale też rozwijania kreatywności przy projektowaniu i wykonywaniu swojego stroju. Ostatnim powodem do przybrania różnych wcieleń (m.in. czarnych kotów i innych stworów) było Halloween. Bez psikusów i zbierania cukierków wielu z nas bawiło się tego dnia wyśmienicie.

                               Samorząd Uczniowski

 

ZADUSZKI LITERACKIE

     W bibliotece szkolnej odbyły się "Zaduszki literackie". Z tej okazji została zorganizowana wystawa ph. "Dzień Wszystkich Świętych" upamiętniająca tradycje tego święta. Podczas zajęć uczniowie poznali historię białostockich cmentarzy; miejsc spoczynku białostoczan, którzy pracowali, tworzyli i służyli dla dobra naszego regionu. Uczestnicy wspomnieli również o poetach, którzy odeszli od nas w ostatnim czasie.

Pamiętamy o tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Pozostaną w naszych sercach i pamięci na zawsze.

"Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
których już nie ma."
(H. Bechlerowa - "Święto Zmarłych")

 

"MARZYCIELSKA POCZTA" W KLASIE III C
Klasa III c wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie MarzycielskaPoczta.pl umieszczone są profile chorych wraz z ich adresami pocztowymi. Uczniowie samodzielnie napisali kartki z pozdrowieniami dla  wybranych dzieci. Udział w akcji był świetną okazją do rozmowy na temat empatii, szacunku, tolerancji i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.


                                                                                       
                                                                            Sylwia Matanowska

KONKURS "NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC"

W naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu pt. „ Najpiękniejszy różaniec”. Komisja pod przewodnictwem Pana Dyrektora Tadeusza Gaszyńskiego, spośród 47 prac, wyróżniła prace następujących uczniów.

W kategorii klas I-III:

I miejsce:
Andżelika Chodziutko kl. IB
Marlena Kacperczyk kl. IB
Wiktoria Kamieńska kl. IIIB

II miejsce:
Alicja Baranowska kl. IB
Hubert Bojko kl. IB
Maria Piotrowska kl. IIB
Olaf Ziętek kl. IIID

III miejsce:
Amelia Cholewska kl. IA
Lena Iwanowicz kl. IIA
Karol Krasowski kl. IIID
Wiktoria Wadowiec kl. IIIA

Wyróżnienie:

Martyna Car kl. IIA
Oliwia Gromko kl. IIA
Damian Hofman kl. IIIE
Kinga Korol kl. IIB
Adrian Kowalewski kl. IA
Szymon Lewicki kl. IIIA
Wiktoria Maliszewska kl. IA
Maria Sadowska kl. IIIE

W kategorii klas IV-VII:

I miejsce:
Roksana Chodziutko kl. VB
Maksymilian Pul kl. VB
Julita Gierałtowska kl. VB

II miejsce:
Adam Krasowski kl. VD
Weronika Maliszewska kl. VIA
Igor Mularczyk kl. VIID

III miejsce:
Mateusz Bojko kl. VB
Mateusz Bołbot kl. VD
Kacper Leszek Majczak kl. VD
Piotr Wadowiec kl. VIB

Wyróżnienie:

Gabriela Gościłowicz kl. VIA
Adam Łazarski kl. VD
Marcin Łazarski kl. VD
Wiktoria Pul kl. VB
Julia Rakowska kl. VA
Jakub Węgierski kl. VB

     

Skład komisji oceniającej:

      Tadeusz Gaszyński
Adrian Petelski
Justyna Malinowska
Jolanta Śpiewak
Agnieszka Tarasiuk
Krystyna Czajkowska

       Emilia Worobiej
Anna Dzięgielewska

Barbara Matczuk
Izabela Łuciewicz
Sylwia Matanowska
Iwona Kwiecińska
Katarzyna Waligóra
Krzysztof Babiracki

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

 

ŚWIAT WIERSZY WANDY CHOTOMSKIEJ

     Z okazji 88. rocznicy urodzin Wandy Chotomskiej (pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci oraz młodzieży) w bibliotece szkolnej został zorganizowany konkurs literacko-plastyczny dla uczniów klas 0-III ph. "Interpretacja utworów Wandy Chotomskiej". Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wiersz poetki bądź zaprezentowanie wybranego utworu poprzez recytację czy małą formę teatralną. Śmiałków oceniała m.in. Pani pedagog Małgorzata Zubrzycka. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy udanych prezentacji.

Po wystąpieniach konkursowych wszyscy zebrani zapoznali się z wystawką okolicznościową poświęconą Wandzie Chotomskiej oraz wspólnie czytali jej wiersze.

                               Organizatorzy: Anna Juszczuk, Adrian Petelski

 

AKCJA EKOLOGICZNA "RATUJMY KASZTANY"
Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii "Ratujmy Kasztany" organizowanej przez Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej  Urzędu Miejskiego w Białymstoku.


  Dzieci zbierają opadające liście kasztanowców, wewnątrz których
zimują osłonięte  kokonem poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka. W ten sposób poprzez eliminacje szkodników, przyczyniają się do poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w naszym mieście.

                                                             Krystyna Czarniecka, Julita Dudaryk

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS HISTORYCZNY "ZAMIEŃ CELEBRYTĘ NA AUTORYTET"

     26 października (czwartek) uczniowie klasy 7b - Filip Fabjańczyk, Kinga Pydyn oraz Barbara Zieniewicz wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Historycznym "Zamień celebrytę na autorytet" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 16 im. T. Kościuszki w Białymstoku. Konkurs polega na wybraniu postaci historycznej, zaprezentowaniu jej życiorysu oraz zasług w wybranej formie, a także odpowiedzi na pytania komisji.

Nasi uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym zaprezentowali postać Józefa Andrzeja Szczepańskiego ps. "Ziutek" - uczestnika Powstania Warszawskiego. Dzięki swojej pracy zdobyli w konkursie 2. miejsce. Gratulujemy!

                               Adrian Petelski

 

Klasa II A rozpoczęła udział w kinowym cyklu „Filmowi bohaterowie”

 

24 października 2017r. uczniowie z klasy II A wraz z wychowawczynią obejrzeli w kinie „Forum” film pt. „Sekret Eleonory” rozpoczynając tym samym swój udział, w pełnym barwnych postaci, cyklu filmów pełnometrażowych oraz krótkich animacji, które wpisują się
w poszukiwania wartościowych wzorców i postaw.

Dzięki nim dziecko:
  • buduje relacje społeczne sprzyjające jego właściwemu rozwojowi (rodzina, przyjaciele)  i zna właściwe wzorce postępowania;

  •  poznaje świat wartości, w tym ofiarności i współpracy;

  •   formuje własne poczucie godności i uczy się szacunku do innych;

  •  zna wartość wiedzy, jako podstawy do rozwoju umiejętności;   kształtuje postawę otwartości wobec świata i innych ludzi oraz aktywności w życiu społecznym.

„Sekret Eleonory”, to pięknie ilustrowana bajka ukazująca bogaty świat literatury dziecięcej oraz przekonująca o wartości czytelnictwa, jako środka do zdobywania wiedzy, poprzez którą można lepiej zrozumieć świat. Porusza też ważne tematy przełamywania nieśmiałości, relacji z rodzeństwem (lojalność w prawdziwej potrzebie mimo wcześniejszych kłótni), ukazuje wartość minionych pokoleń, marzeń i sposobu ich realizacji, zachęca do uwierzenia we własne możliwości. Akcja filmu ma dobrze zbudowane napięcie, skupiające uwagę małego widza, a muzyka tworzy bajkowy, tajemniczy klimat.
Pokaz poprzedziło spotkanie z prelekcją multimedialną, prowadzone przez pana Krzysztofa Sienkiewicza, wprowadzające uczestników w tematykę filmu. Po seansie uczniowie mogli podzielić się na gorąco swoimi wrażeniami i opiniami. Film - dwuwymiarowy i oszczędny w środkach artystycznych - zachwyca przekazem, bawi i skłania do refleksji np. nad jego przesłaniem: „Tylko dlatego, że to opowieść, nie znaczy to, że nie jest prawdziwa”.

Barbara Zadykowicz

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ IDĄ PIERELOTKIN

     23 października (poniedziałek) uczniowie klasy 7b wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką Idą Pierelotkin. Impreza czytelnicza została zorganizowana w ramach 8. edycji projektu "Podlaskie Spotkania z Pisarzami" w Szkole Podstawowej nr 45 im. Jana Pawła II w Białymstoku. Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoczęła się pisarska przygoda Idy Pierelotkin, jak wygląda jej praca nad nowymi książkami oraz, co sama sądzi o swoich dziełach. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książki, które uczą, bawią i wychowują oraz otrzymać dedykację z autografem autorki.

                               Adrian Petelski

 

WYCIECZKA DO MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY
 
W sobotę 21.10.2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie, swojego nie znacie" zorganizowanych przez Violettę Grabowską. Dzieci poznały historię tego XVIII - wiecznego pałacyku za czasów Branickich. Podziwiały dzisiejszy wystrój i wyposażenie wnętrz, który niestety nie jest oryginalny, ponieważ majątek Branickich został rozprzedany po śmierci Izabeli Branickiej. Naszym uczniom bardzo podobał się stół do gier, wytworne meble oraz szkło i porcelana  z XVII i XIX w.


   
Była to już druga wycieczka w ramach zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie, swojego nie znacie", pokazująca piękne zabytki Podlasia. Tym razem gościliśmy pierwszego chętnego rodzica, który z nami spędził czas uczestnicząc 
w wycieczce. 
                                                                                           Violetta Grabowska
 
AUDYCJA MUZYCZNA "JESTEM SOBIE PODLASIANKA"
20 października uczniowie klas 0-III mieli okazję uczestniczyć w pierwszej
w tym roku szkolnym audycji muzycznej, podczas której zostały wykorzystane utwory folkloru podlaskiego. Dodatkowym atutem audycji było przybliżenie wszystkim różnych ciekawostek dotyczących naszego regionu oraz zaprezentowanie elementów stroju ludowego.

 Justyna Jabłońska
 Sylwia Matanowska
   
NOCOWANIE W SZKOLE UCZNIÓW KLAS SIÓDMYCH

     20/21 października w naszej szkole odbyło się nocowanie uczniów klas siódmych. Pod opieką Pani wicedyrektor E. K. Ignatowicz, Pani J. Sawickiej oraz Pana A. Petelskiego uczniowie przeżyli noc pełną atrakcji. Siódmoklasiści wzięli udział w dyskotece, seansie filmowym, grach zespołowych (podchody, twister). Zagrali mecz w pin-ponga i siatkówkę oraz zjedli wspólną kolację.

                               Samorząd Uczniowski

 

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO CENTRUM PRZYRODNICZEGO

Dnia 16 października klasy pierwsze uczestniczyły w wycieczce do  Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Dzieci oglądały tam zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla przyrody Madagaskaru na wystawie "Madagaskar - ginący świat". Podziwiały  m.in.: owoce baobabu, rzep madagaskarski, ćmę zwaną księżycową czy rekonstrukcję graficzną "ptaka słonia" naturalnej wielkości. Wśród eksponatów znajdziemy też ciekawe minerały, skamieniałości, czy skały, które zostały przywiezione z wyspy.

Dodatkowo Pani przewodnik pokazała wystawę z regionów arktycznych
 z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego przywiózł do ówczesnego Zakładu Biologii w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku pierwsze eksponaty -  bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne. Dzisiaj Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją Kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour z holotypami 5 gatunków.  

Na zakończenie zaprezentowana została wystawa „Przyroda północno-wschodniej Polski”.

 

 

XVII DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

     Jak co roku nauczyciele biblioteki i religii zorganizowali wystawę poświęconą Wielkiemu Papieżowi. W tym roku pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Św. Jan Paweł II szczególną miłością otaczał ludzi młodych. W trosce o ich prawdziwe dobro i szczęście często się z nimi spotykał i rozmawiał. W dniach od 6 do 16 października 2017 r. uczniowie kl. I-VII mogli przypomnieć złote myśli Papieża Polaka, które zaprezentowano na wystawie. Był to czas na refleksję i wspomnienia o Wielkim Papieżu.

                               Nauczyciele religii i bibliotekarze


MUZYKA PANA CHOPINA

     Z okazji 168. rocznicy śmierci Fryderka Chopina w bibliotece szkolnej odbył się poranek muzyczno-literacki ph. "Muzyka Pana Chopina", w którym udział wzięła kl. 4a. Uczniowie obejrzeli wystawę zatytułowaną "Życie i twórczość Fryderyka Chopina (22 II 1810 - 17 X 1849)". Przy dźwiękach muzyki artysty czwartoklasiści rozwiązywali quiz dotyczący życiorysu Chopina.

                               Nauczyciele bibliotekarze


2017 - ROK TADEUSZA KOŚCIUSZKI

     Rok 2017 Sejm RP ustanowił Rokiem Tadeusza Kościuszki. 15 października przypadła 200. rocznica jego śmierci. Tadeusz Kościuszko, przywódca ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Kościuszko traktował swoje wojskowe i obywatelskie obowiązki jako służbę dla pomyślności całego narodu. Głęboko wierzył w niezbywalną godność człowieka, którego dobro stawiał na pierwszym miejscu.

Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę ph. "2017 - Rok Tadeusza Kościuszki" oraz przeprowadzono zajęcia edukacyjno-czytelnicze pt. "Naczelnik walk o niepodległość", podczas których uczniowie zapoznali się z biografią bohatera oraz czytali i analizowali teksty źródłowe z czasów powstania kościuszkowskiego.

                               Nauczyciele bibliotekarze


DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

     13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej - święta wszystkich związanych z oświatą. Była to dobra okazja do podziękowań: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom obsługi oraz uczniom. Część artystyczną wykonali siódmoklasiści z kl. 7b pod kierunkiem p. J. Śpiewak oraz trzecioklasiści z kl. 3d pod przewodnictwem p. J. Krajewskiej.

Pod koniec uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie plebiscytu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski, w którym uczniowie głosowali na nauczycieli w kategoriach takich jak: Kosiarz umysłów, Elegantka, Stróż porządku, Graficiarz, Dobra dusza, Debiut roku, Mistrz humoru. Dyplomy i statuetki otrzymali:

p. Piotr Iwaniuk - Kosiarz umysłów,
p. Julita Dudaryk - Elegantka,
p. Anna Dzięgielewska - Stróż porządku, Graficiarz,
p. Violetta Grabowska - Dobra dusza,
p. Paweł Malinowski - Debiut roku,
p. Adrian Petelski - Mistrz humoru.


 
Z DRUGIEJ STRONY BIURKA...

     W tygodniu, w którym obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej uczniowie naszej szkoły mogli wcielić się w rolę nauczycieli, a nauczyciele zasiąść ponownie w ławkach. Akcja miała charakter edukacyjno-rozrywkowy. Wszyscy świetnie się bawili, ale także uczyli się od siebie nawzajem. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy w większości stwierdzali, że praca nauczyciela wcale nie jest łatwa.

                               Samorząd Uczniowski


PORTRET MARII KONOPNICKIEJ

     8 października (w 107. rocznicę śmierci Marii Konopnickiej) w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjno-czytelnicze poświęcone tej polskiej poetce. Uczniowie zapoznali się z życiem i twórczością autorki, m.in. czytali fragmenty utworu "Jak to ze lnem było", a także dokładanie przeanalizowali tekst słynnej "Roty".

                               Nauczyciele bibliotekarze


WYCIECZKA KLAS II B I III C DO MAJĄTKU HOWIENY

6 października klasy II b i III c uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Majątku Howieny. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Na początku odbył się quiz na temat hodowli zwierząt i roślin w gospodarstwie rolnym. Następnie każdy posadził swoją własną fasolkę. Uczniowie mieli okazję odbyć lekcję dojenia sztucznej krowy. Dzieci wzięły udział w sportowych zajęciach pt. „Wyścigi Farmerów”. Na zakończenie uczestnicy zwiedzili mini ZOO, gdzie mogli podziwiać wiele egzotycznych zwierząt.

Sylwia Matanowska 
Katarzyna Abramowicz

   

 
WARTO POMAGAĆ!!!

     W ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole zorganizowaliśmy szeroko zakrojoną akcję edukacyjno-charytatywną ph. "Mój przyjaciel pies". Jej celem było: wyrobienie w uczniach postawy szacunku do zwierząt, zaznajomienie ich z działalnością białostockiego schroniska oraz pomoc tej instytucji w zebraniu funduszy na wybieg eksperymentalny dla psów. Mamy dla Was dobrą wiadomość. We wrześniu został on uroczyście otwarty przez władze Białegostoku i kierownictwo placówki. Koszt budowy wyniósł 20 tys. złotych. Nasza społeczność wsparła ten projekt kwotą w wysokości prawie 700 zł. Po raz kolejny sprawdza się powiedzenie: "W grupie siła!".

Warunki na wybiegu zaspokoją psie zachcianki, zapewnią im poczucie bezpieczeństwa i urozmaicą otoczenie. Na wybiegu psy będą mogły węszyć, realizując jedną z najbardziej naturalnych potrzeb. W takim otoczeniu będą czuły się dużo lepiej niż w zwykłym boksie, gdzie uboga, zamknięta przestrzeń i podłoże wyłożone kafelkami uniemożliwiają realizację ich pragnień, a zamknięcie i samotność źle wpływają na psychikę.

                               Justyna Malinowska, Adrian Petelski, Joanna Sawicka

 

SPOTKANIE Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

     03.10.2017 r. uczniowie klasy II A uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską pt. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską” w ramach VIII edycji projektu ,,Podlaskie spotkania z pisarzami” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego. Autorka bardzo ciekawie i z humorem opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje codzienne sytuacje małych bohaterów. Dodatkową atrakcją spotkania była wspaniała interpretacja fragmentów wybranych książek przez zawodową lektorkę Panią Elżbietę Malwinę Kożurno. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książki, które uczą, bawią i wychowują oraz otrzymali dedykację z autografem Renaty Piątkowskiej.

                                                      Anna Juszczuk

 

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE - WIZYTA W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU
W sobotę 30. 09.2017r. uczniowie naszej szkoły razem z p. V. Grabowską uczestniczyli w ramach zajęć pozalekcyjnych w wycieczce do Muzeum Ikon
w Supraślu. Dzieciom podobały się interesujące, interaktywne formy zwiedzania, atmosfera, niezwykły charakter ikon, oprawa dźwiękowa i świetlna. Dowiedziały się    w jaki sposób pisze się ikony. Najbardziej podobały się XVI - wieczne freski zachowane z ruin cerkwi p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu. 
   
                                                                                        Violetta Grabowska

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH 2017

Dzień 29 września 2017 roku w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klasy Ia i Ib. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kazimierza Górskiego w Białymstoku..

Prowadząca powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco przywitała bohaterów uroczystości- uczniów klasy Ia i Ib. Pierwszoklasiści swój program artystyczny rozpoczęli hymnem. Następnie wykonywali wiersze i piosenki przygotowywane specjalnie na tę okazję. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z występami. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania uczniowie z samorządu szkoły dokonali symbolicznego pasowania na ucznia.

Uczniowie klasy Ia i Ib zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek.
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. Uroczystość ślubowania klasy Ia i Ib przygotowały wychowawczynie – Danuta Gzędzińska oraz Agnieszka Szwed.WIZYTA KLAS IIB I IIIC W UNIWERSYTECKIM CENTRUM PRZYRODNICZYM

29 września klasa II b i III c miały okazję uczestniczyć w wycieczce do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. Uczniowie obejrzeli między innymi wystawę „Madagaskar - ginący świat” poświęconą geologii, przyrodzie, ludziom i etnografii tej tajemniczej wyspy. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Chętnie zadawały pytania i z zainteresowaniem słuchały przewodników, którzy szczegółowo opowiadali o każdej wystawie.

Katarzyna Abramowicz
Sylwia Matanowska

BŁ. KS. MICHAŁ SOPOĆKO - PATRON BIAŁEGOSTOKU

 
Od 2016 r. patronem Białegostoku jest bł. ks. Michał Sopoćko. Rocznica jego beatyfikacji przypada 28 września. Z tej okazji w bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa poświęcona temu błogosławionemu. Nauczyciele religii przeprowadzili zajęcia katechetyczne, podczas których uczniowie poznali biografię bł. ks. Michała Sopoćko.

Postać bł. ks. Michała Sopoćko jest ściśle związana z naszym miastem. W latach 50. i 60. organizował on wykłady otwarte o tematyce religijnej przy parafii farnej w Białymstoku. W 1962 r. poświęcił się pracy duszpasterskiej w kaplicy przy domu zakonnym Sióstr Misjonarek św. Rodziny przy ul. Poleskiej, którą już w 1957 r. rozbudował. W tym czasie czynił też starania zbudowania kościoła przy ul. Wiejskiej. Niemalże do końca swych dni uczestniczył aktywnie w życiu diecezji, pracował naukowo, publikował. Zmarł w domu Sióstr Misjonarek przy ul. Poleskiej 15 lutego 1975 r.


Nauczyciele katecheci oraz bibliotekarze

 
VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

W naszej szkole taką akcję zorganizowali: nauczycielka matematyki Pani Justyna Malinowska oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego Pan Adrian Petelski. Uczennice klasy VIa sprawdzały "tabliczkową wiedzę" u swoich kolegów i wręczały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Chętni uczniowie mogli też sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia w interaktywnym quizie Kahoot!, a jej utrwalaniu pomagały rymowane wierszyki porozwieszane w całej szkole oraz "matematyczne schody".

   

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy został on ogłoszony w 2001 roku przez Polską Izbę Książki i stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Są to m.in. rozwijanie wyobraźni i wzbogacenie słownictwa. Akcję na terenie szkoły zorganizowali: biblioteka szkolna oraz Samorząd Uczniowski.  

Uczennice - Martyna Jaworowska i Urszula Klimaszewska z kl. 5b oraz Daria Mielech z kl. 6b - odwiedziły uczniów klas 0-III i głośno czytały im wiersze, fragmenty opowiadań i bajek oraz zachęcały do sięgania po książki i głośnego czytania z całą rodziną. Anna Juszczuk, Adrian Petelski (opiekun Samorządu Uczniowskiego)

 

DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka uczennice naszej szkoły postanowiły przebrać się za chłopaków. Z uśmiechem na ustach nosiły szerokie bluzy, dresy, czapki z daszkiem. Jedne stylizacje wiernie oddawały rzeczywistość, inne były trochę przerysowane, ale najważniejsze to umieć śmiać się z siebie!
Samorząd Uczniowski

 

KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI eTWINNING DLA NASZEJ SZKOŁY  
  26 lipca 2017r. nasza szkoła otrzymała kolejną Krajową Odznakę Jakości – Quality Label. Powyższe wyróżnienie zostało przyznane za realizację międzynarodowego projektu „Holidays and celebrations in different European schools”, który  koordynowała pani Dorota Żukowska w klasie IVB.  
Cieszymy się, że nasz projekt został uznany za oryginalny i nowatorski, a praca w ramach partnerstwa za wyróżniającą się w naszym kraju.  

Odznaka Jakości jest konkretnym wyrazem uznania dla nauczycieli i uczniów za wysoki poziom działań na rzecz eTwinningu, czyli europejskiej współpracy szkół za pośrednictwem technologii informacyjno – komunikacyjnych.

Taki projekt musi być bez zarzutu w następujących obszarach: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca pomiędzy szkołami, kreatywne wykorzystanie technologii ICT, trwałość oraz wyniki i korzyści.

 Efekty wspólnych działań partnerskich szkół w ramach realizowanego projektu można obejrzeć na stronach internetowych:

https://twinspace.etwinning.net/24439/home
http://holidaysandcelebration.blogspot.com.es/

 

 

   
BAJKOWY POCIĄG. WIZYTA PIERWSZOKLASISTÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 
Uczniowie klasy 1a oraz 1b odbyli swoją pierwszą wizytę w bibliotece. Dowiedzieli się, że biblioteka to miejsce, w którym mogą zdobywać wiedzę, nowe umiejętności oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze. Poznali księgozbiór oraz prawa i obowiązki czytelnika. Pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjno-czytelniczych ph. "Świat baśni, bajek i bajeczek" zrealizowanych metodą projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2017.
Nauczyciele bibliotekarze

   

 

Sprzątanie Świata – Polska 2017

       15 września – jak co roku nasza szkoła włączyła w ogólnopolską akcję „ Sprzątanie Świata – Polska 2017”. Hasłem 24 edycji było  „Nie ma śmieci - są surowce”, celem  zaś zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku na  wartościowy surowiec, który może być przetwarzany wielokrotnie. W tegorocznej akcji  wzięli udział uczniowie klasy   IV A i  IV B   wraz z wychowawcami porządkując tereny wokół szkoły.

                                                      Krystyna Czarniecka

       

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA - 2017

 
15 września odbywała się ogólnopolska akcja sprzątania świata. Z tej okazji w bibliotece szkolnej uczniowie mogli obejrzeć wystawkę ph. "Nie ma śmieci - są surowce". Część uczniów z klasy 5b wzięła udział w zajęciach edukacyjno-czytelniczych, podczas których dowiedzieli się m.in. o korzyściach płynących z segregacji odpadów.
Nauczyciele bibliotekarze

   

 

ŚWIAT WIERSZY DLA DZIECI JULIANA TUWIMA

 
13.09.2017 r. klasa II A uczestniczyła w imprezie czytelniczej pod hasłem: „Świat wierszy dla dzieci Juliana Tuwima”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę poświęconą twórczości poetyckiej Juliana Tuwima (13 IX 1894-27 XII 1953). Dzieci przedstawiły małe formy teatralne wierszy Juliana Tuwima oraz wykonały ilustracje do wierszy poety. „W Tuwimowie” czytelnicy poznali humor i piękno wierszy Juliana Tuwima.
Anna Juszczuk

   

 

LEKCJA BIBLIOTECZNA KLASY 2B

 
Uczniowie klasy 2b wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Abramowicz odwiedzili bibliotekę szkolną. Drugoklasiści utrwalili sobie zasady pracy i zachowania w bibliotece, budowę książki oraz wypożyczyli pierwsze – w tym roku szkolnym – czytanki. Z okazji rocznicy urodzin Juliana Tuwima przeczytali wybrane wiersze poety, w tym “Abecadło”, które pomogło uczniom przypomnieć informacje o polskim alfabecie.

   

 

STANISŁAW LEM – POLSKI MISTRZ SCIENCE FICTION

 
12 września 1921 roku urodził się Stanisław Lem. Z tej okazji uczniowie klasy 6b zrealizowali projekt ph. Stanisław Lem – polski mistrz science fiction. Szóstoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjno–czytelniczych, podczas których zapoznali się z twórczością poety oraz obejrzeli film dokumentalny dotyczący życiorysu artysty. Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

   

 

“POCIĄG DO TUWIMOWA”

 
Z okazji 123. rocznicy urodzin Juliana Tuwima 12 września (wtorek) w świetlicy szkolnej została zorganizowana impreza czytelnicza ph. “Pociąg do Tuwimowa”. Uczniowie zapoznali się z twórczością i życiorysem artysty, wysłuchali najsłynniejszych utworów poety, wykonali inscenizację “Rzepki”, a także zilustrowali treść wybranych przez siebie wierszy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy oraz p. J. Śpiewak.

   
   

 

"DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU"
W sobotę 9 września 2017r. 
na naszych  boiskach
odbyła  się ogólnopolska impreza sportowa pod hasłem 
"Dzień Sportu na Orliku".
 
Tego dnia dzieci i rodzice mogli się zmierzyć w różnych konkurencjach sportowych oraz spędzić czas aktywnie i zdrowo.
       

 

XVII MIĘDZYNARODOWY MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU

 
W piątek 8 września 2017r. uczniowie klas szóstych pod opieką  wychowawców   wzięli  udział w  XVII  Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Tegoroczny marsz odbywał się pod hasłem "Ojczyzna w naszych sercach  i  pamięci"
i miał przypominać trudną sytuację, z jaką stykali się w kraju ci,
którzy z zesłania wracali.

   

 

„WESELE” LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2017

 
Dnia 7.09.2017 r. w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku uczniowie klasy VI B uczestniczyli w 6. edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” promującej utwory klasyki polskiej i rozpowszechniającą idee czytelnictwa. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów dramatu „Wesela” czytanych przez Agnieszkę Sieniawską z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, Eligiusza Buczyńskiego – poetę oraz Piotra Szekowskiego – aktora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Uczestnicy Narodowego Czytania wykazali się wiedzą i kreatywnością w konkursie z nagrodami pt. „Wokół Wesela Stanisława Wyspiańskiego”. Imprezę uatrakcyjniła prezentacja dotycząca życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz wystawa o autorze Wesela.
Anna Juszczuk

   

 

NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
6 września w bibliotece szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie mieli okazję poznać sylwetkę wybitnego artysty, obejrzeć gazetkę tematyczną, wysłuchać ludowej przyśpiewki weselnej oraz podziwiać wyroby ludowego rękodzieła.
Fragmenty "Wesela" odczytali zaproszeni goście - Dyrekcja Szkoły oraz pani pedagog Małgorzata Zubrzycka i uczniowie z klasy V "a". Spotkanie z tak wybitnym dziełem - dramatem narodowym- pozwoliło wszystkim przenieść się do odległej epoki. Organizatorkami całego przedsięwzięcia były panie Anna Juszczuk i Anna Dzięgielewska.

 


MEDAL DILIGENTIAE - ZA PILNOŚĆ

Miło nam poinformować, że podczas oficjalnych miejskich uroczystości inaugurujących nowy rok szkolny 2017/2018
Medal
Diligentiae
otrzymała uczennica 
 naszej szkoły - Oliwia Wasilewska  z klasy VI b wraz
z panią Olgą Zawadzką - nauczycielką języka polskiego.


   ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Żegnajcie wakacje, witaj szkoło!
4 września pełni sił zaczynamy nowy rok szkolny 2017/2018!

Wszystkim Uczniom życzymy, by w nowy rok szkolny wkroczyli  z energią
i entuzjazmem, a zdobywanie wiedzy
było fascynującą przygodą.  Niech szkoła będzie dla Was rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań, jak również miejscem  radości i wielu przyjaźni.