Scenariusz lekcji matematyki w klasie V                                                                                               

opracowała: mgr Joanna Niewiarowska

 

 

Temat: Planowanie obliczeń z wykorzystaniem kalkulatora.

 

Cele:

 

Metody:

Formy:

Środki i pomoce dydaktyczne: 

 

Tok lekcji:

 

  1. Powtórzenie:    a) kolejność wykonywania działań

                            b) pojęcia: cena, wartość, ilość i związki między nimi

 

  1. Dzieci otrzymują polecenie wykonania obliczeń za pomocą kalkulatora:

a) 3 x 2 + 5               b) 3 + 2 x 5                c) 2 x 3 + 5 x 4

Sprawdzamy wspólnie wyniki. W podpunkcie b) i c) najprawdopodobniej będą różne. Jest to punkt wyjścia do dyskusji dlaczego tak się stało i jak prawidłowo korzystać z kalkulatora w takich przypadkach. Omawiamy znaczenie klawiszy posługując się planszą:

AC  -  zeruje kalkulator i pamięć

MR  -  podaje zawartość pamięci

M+  -  dodaje podaną liczbę do zawartości pamięci

M-   -  odejmuje podaną liczbę od zawartości pamięci

          

            Ćwiczenie utrwalające: Oblicz za pomocą kalkulatora:

            7 + 9 x 5 =          AC, 7, M+, 9x5, M+, MR

            43 – 32 : 8 =        AC, 43, M+, 32:8, M-, MR

 

  1. Dzieci otrzymują kartki z zadaniami do pracy samodzielnej. Wyniki porównują z wynikami sąsiada z ławki.

  

Zadanie 1.

Postaraj się przewidzieć jaka liczba pojawi się w okienku kalkulatora po naciśnięciu tych klawiszy. Zapisz ją, po czym wykonaj obliczenia i porównaj rzeczywisty wynik z przewidywanym.

a)      AC 18 M+ 15 M+ MR

b)      AC 29 M+ 13 M- MR

c)      AC 54 M+ 2x7 M- MR

d)      AC 4x8 M+ 27:9 M- MR

 

Zadanie 2.

Zaplanuj i wykonaj podane obliczenia korzystając z pamięci kalkulatora:

a)      32  -  1,5 x 3  =

b)      2,8 x 5  +  1,4 x 2  =

c)      100  -  3 x 7  +  8 x 3  =

d)      1,5 x 4  +  2,3 x 2  +  1,8 : 0,5  =

 

Zadanie 3.

Na zabawę klasową kupiono;

24 butelki napoju po 2,40 zł za sztukę,

2,5 kg mandarynek po 4,80 zł za 1kg,

24 pączki po 0,55 zł za sztukę,

1,74 kg ciasta w cenie 18,50 zł za 1kg,

24 komplety naczyń jednorazowych po 0,65 zł za jeden komplet.

Ile łącznie zapłacono? W klasie jest 24 uczniów. Ile każdy musi wpłacić, aby pokryć poniesione wydatki?

 

Zadanie 4.

Ile reszty otrzymała mama ze 100 zł, kupując 1,8 m materiału w cenie 17,40 za 1m oraz 4,6 m tasiemki w cenie 0,35 za 1m ? Zapisz działanie i oblicz.

 

  1. Podsumowanie lekcji.

  2. Zadanie pracy domowej:

W pobliskim sklepie litrowy karton soku kosztuje 2,60 zł. W hurtowni można kupić taki sam sok w dużym opakowaniu zawierającym 6 litrowych kartonów, które kosztuje 14,10 zł. Ile zapłaciłbyś za 6 litrów soku w sklepie? O ile tańszy jest 1litr soku w hurtowni niż w sklepie?