NOWOŚCI WYDAWNICZE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

„Atlas Geograficzny Świata”
Szybkie połączenia lotnicze powodują, że współczesny człowiek może przemieszczać się prawie bez żadnych ograniczeń. Ale czy rzeczywiście dzięki temu zna świat, czy bez sięgania po atlasy i encyklopedie jest w stanie uporządkować i umiejscowić liczne nazwy miast, rzek i gór? Geograficzny atlas świata zawiera  nowoczesne i aktualne mapy ułatwiają poznawanie kontynentów i regionów, a nowatorskie rozwiązania graficzne znacznie poszerzają zakres informacji.„Wielcy pisarze Polscy”

Książka zawiera sylwetki 76 autorów, którzy odegrali znaczącą rolę w historii literatury polskiej na przestrzeni dziesięciu stuleci jej rozwoju, poczynając od Galla Anonima, a kończąc na najmłodszych przedstawicielach współczesnej prozy i poezji. W każdym z tekstów czytelnik znajdzie istotne informacje biograficzne, omówienie najważniejszych utworów oraz bibliografię obejmującą podstawowy zrąb twórczości poszczególnych pisarzy.
                                              
            
   „Wielcy pisarze świata”Albumowe wydanie książki Wielcy pisarze świata zawiera sylwetki 79 postaci, które odegrały znaczącą rolę w historii literatury powszechnej na przestrzeni wielu stuleci jej rozwoju, poczynając od Homera, a kończąc na J. K. Rowling, autorce przygód Harry'ego Pottera. W każdym z tekstów czytelnik znajdzie istotne informacje biograficzne, omówienie najważniejszych utworów oraz bibliografie obejmującą podstawowy zrąb twórczości poszczególnych pisarzy. Całość jest bogato ilustrowana, a staranna oprawa graficzna stanowi dodatkowy walor tej książki, która ma szansę stać się wartościową pomocą dydaktyczną dla uczniów poznających dzieje światowej literatury.


„Encyklopedia  muzyki”

Encyklopedia zawiera 8100 haseł ze wszystkich dziedzin muzyki.

Autorami haseł są najwybitniejsi muzykolodzy polscy. Podczas pisania encyklopedii Wydawnictwo współpracowało ze 120 autorami i recenzentami. Wielką trudnością było ustalenie kryteriów doboru haseł, szczególnie twórców żyjących.
Encyklopedia ma charakter uniwersalny i popularny. Prawdopodobnie nie znajdziemy tu „wszystkiego” na temat muzyki i jej wykonawców. Mamy jednak nadzieję, że będzie ona mogła spełniać pożyteczną rolę podstawowego kompendium wiedzy o kulturze muzycznej w przekroju historycznym, geograficznym i systematycznym. Książka powinna znaleźć się w bibliotece każdego, komu nieobojętne są sprawy kultury, a w szczególności — muzyki.

     „Bajki od świętego Mikołaja”

Wygodnik EdytaSzal MarekSzal Dorota

Na wizytę Mikołaja co roku czekamy, a przyjazdy jego do nas bardzo uwielbiamy. Worek niespodzianek dla nas zawsze ma wiecie co tym razem w prezencie nam da? Zbiór przepięknych bajek i wierszy zimowych w których wiele przygód jest mikołajowych. Jeśli więc go jeszcze zbyt dobrze nie znacie, 
z pewnością tę książkę chętnie przeczytacie.„Dobre obyczaje”

Książeczka z pięknymi, kolorowymi ilustracjami, która zaprasza Was w niezwykłą i pełną przygód podróż do Krainy Dobrych Obyczajów. Czytając ją, dowiecie się jak należy zachowywać się w domu, w gościnie, w szkole i na ulicy; zrozumiecie też, dlaczego zawsze należy dbać o czystość i porządek. A o tym, że zawsze należy być uprzejmym i znać takie słówka jak 'przepraszam' i 'dziękuję', to już chyba wiecie sami, prawda?„Mity też dla dzieci”

Niezwykła książka, dzięki której dzieci poznają starożytny świat bogów i bohaterów. Znalazły się w niej mity najważniejsze dla kultury starożytnej Grecji.„Opowieści z historii Polski” Szymeczko Kazimierz


Książka edukacyjna na temat historii Polski. Opowiadania opisujące w żywy i ciekawy sposób najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Wyjaśniające w przystępny sposób postawy bohaterów narodowych, uczące patriotyzmu, pokazujące trudne wybory Polaków oraz ich życie codzienne w poszczególnych epokach


„Encyklopedia Polska 2000 Literatura” Joanna Knaflewska


"Literatura" stanowi syntetyczną prezentację dziejów piśmiennictwa polskiego. Istotną rolę odgrywa w niej starannie dobrany materiał ilustracyjny. Rezygnacja z nadmiaru nazwisk , terminów i dat oraz przejrzysty układ graficzny sprawiają, że jest to książka jasna i przystępna. Dążenie do zwięzłości nie oznacza jednak pominięcia ciekawostek czy anegdot, które stanowią naturalne uzupełnienie głównego wątku. Przybliżają one i czynią bardziej zrozumiałymi idee i postawy z odległych epok.„Poczet królów polskich”
Niniejszy poczet prezentuje sylwetki najważniejszych polskich władców od czasów Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego, obejmując tym samym przeszło dziewięć stuleci naszej historii.


„Pamięć i tożsamość”   Jan Paweł II
Nowa, długo oczekiwana książka Jana Pawła II! Impulsem do jej powstania były rozmowy, jakie w 1993 roku przeprowadzili z Papieżem Krzysztof Michalski i ks. Józef Tischner, założyciele Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Tematem książki jest właśnie człowiek: zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku, wreszcie szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem.„I nagle przyszedł nieoczekiwany ... ”  ks. Jan Twardowski

Trzeci tomik z serii "Słowa sercem pisane" prezentuje wiersze ks. Twardowskiego mówiące o spotkaniach, w jakie obfituje życie człowieka. Spotkaniach czasami nieoczekiwanych i pozornie niezauważonych: z przyrodą, drugim człowiekiem a także z Sacrum. Tomik zilustrowany akwarelami.


„Ile cudów na głowie” ks. Jan Twardowski

Mówimy czasem "Cudów nie ma". Ależ są! Tylko trzeba umieć i chcieć je zobaczyć. Od wielu lat niestrudzonym przewodnikiem, który pokazuje nam cuda tego świata i drogę do Pana Jezusa, jest ksiądz Jan Twardowski. Piąty tomik przynosi 12 opowiadań dla dzieci, w których Ksiądz pomaga przybliżyć spawy trudne, niezrozumiałe nawet dla dorosłych.


„Biblioterapia”
Biblioterapia to leczenie książką, to – w zależności od zdefiniowanego problemu – odnajdywanie w literaturze wartości, które pomogą uporządkować rzeczywistość, dostrzec pozytywne aspekty codzienności. Niniejsza publikacja to zbiór scenariuszy zajęć biblioterapeutycznych ,  przygotowany z myślą o wychowawcach, którym nie są obce problemy młodzieży, takie jak: nieumiejętność radzenia sobie ze złością, agresja, niskie poczucie wartości, brak asertywności, używki.„Encyklopedia futbolu”  Gifford Clive

Książka odkrywa wszystkie aspekty futbolu - zasady gry i umiejętności, rolę kibiców i mediów, pracę trenerów i taktyki. Zawiera profile 75 najlepszych zawodników i ponad 40 najlepszych drużyn, które uświetniły grę. Fascynujące "Akcje" pokazują krok po kroku najsłynniejsze zagrania i gole.

Encyklopedia dla dzieci Sport” Dorota Prasuła  Iwona Zając


Wiedza podsumowuje kształt tych zdobyczy cywilizacyjnych, które w nowoczesnym społeczeństwie potrzebne są każdej jednostce w każdej chwili.  Encyklopedia dla Dzieci jest doskonałą skarbnicą wiedzy, która już od początku pozwala dzieciom kształtować i rozwijać naukowe podejście do otaczającego świata. „Encyklopedia dla dzieci Malarstwo i rzeźba"

od... Osojca Agnieszka Zając Iwona

Wiedza podsumowuje kształt tych zdobyczy cywilizacyjnych, które w nowoczesnym społeczeństwie potrzebne są każdej jednostce w każdej chwili. "Encyklopedia dla Dzieci" jest doskonałą skarbnicą wiedzy, która już od początku pozwala dzieciom kształtować i rozwijać naukowe podejście do otaczającego świata.„HISTORIA MISTRZOSTW ŚWIATA  W PIŁCE NOŻNEJ”


Książka opowiada o historii największego wydarzenia sportowego na świecie. Mistrzostwa świata w piłce nożnej są imprezą o zasięgu globalnym, w której uczestniczą reprezentacje ze wszystkich kontynentów. Od wspaniałych drużyn minionych lat po wielkie gwiazdy dzisiejszego futbolu, możesz poznać wszystkie niezwykłe wydarzenia składające się na tę fascynującą historię. Poznaj legendy piłki nożnej i przeczytaj o tytanicznych zmaganiach między najlepszymi drużynami świata. Ta książka zabierze Cię w niezwykłą podróż po wspaniałym świecie futbolu.Bohaterowie historii Polski” Maciej Leszczyński


Książka zawiera sylwetki 76 osób, które miały znaczący wpływ na losy Polski na przestrzeni wieków. Są tu m. in. słynni władcy i politycy, duchowni i wodzowie, uczeni i artyści. W każdym tekście znajdują się istotne informacje o życiu i działalności danej osoby, a także o roli, jaką odegrała w historii Polski.
Wiktor Gomulucki „Wspomnienia niebieskiego mundurka”

Główny bohater - Witold Sprężycki jest uczniem szkoły w Pułtusku. Wraz ze swoimi kolegami: Dembowskim, Hefajstosem, Konopką, Zabacułem, Kuchrzewskim i innymi przeżywają szkolne wzloty i upadki. Chłopcy mają różne zainteresowania i zdolności - jeden pięknie kaligrafuje, inny wykonuje doskonałe rysunki, ostrzy pióra czy wykonuje niebezpieczne skoki do wody. Dzięki tej książce poznajemy życie młodych chłopców z drugiej połowy XIX wieku.„Los tak chciał” – Niepublikowany wywiad z trenerem Kazimierzem Górskim


Książka zawiera niepublikowany wywiad z Kazimierzem Górskim. Legendarny trener wspomina nie tylko fakty z życia prywatnego i zawodowego, ale przede wszystkim mówi o nieprzemijających wartościach, zarówno dotyczących świata sportu, jak i życia rodzinnego. Na przykładzie relacji w jego "złotej jedenastce" stara się pokazać, czego brakuje we współczesnej piłce nożnej w Polsce, a także ogólnie w świecie sportu. Pojawiają się w tym kontekście takie pojęcia, jak: uczciwość, komercja, pieniądze w sporcie, wola walki, gra dla wygranej, taktyka, modlitwa.  Pan Kazimierz udziela rad, z których na pewno wiele mogą skorzystać trenerzy oraz młodzi sportowcy.Futbol”
Jak udoskonalić swoją grę...' to seria poradników stworzonych z myślą o tym, aby pokazać Ci, jak opanować dany sport i wyciągnąć z niego, ile się da. Łącząc w sobie prosty do zrozumienia tekst, fotografie ilustrujące każdy krok, zagrania oraz przejrzyste schematy, powodują, że trudne umiejętności nagle wydają się proste i wykorzystywanie ich w grze sprawia Ci o wiele więcej satysfakcji.Dawne cywilizacje SBM”

Udaj się we wspaniałą podróż w czasie do najbardziej fascynujących starożytnych cywilizacji. Ta książka pozwoli Ci przyjrzeć z bliska kulturom, które ukształtowały współczesny świat. Piękne ilustracje i zdjęcia ożywią dziedzictwo Egipcjan, Greków, Rzymian i Wikingów.